خانه نکات حقوقی عواقب ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر

عواقب ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر

۳
4
اگر مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی اقدام به ازدواج دائم کند، به جزای نقدی بین 80 تا 180 میلیون ریال یا حبس بین 91 روز تا شش ماه محکوم خواهد‌شد.
ازدواج مجدد مرد

تا پیش از تصویب قانون حمایت از خانواده منعی برای چند همسری مردان وجود نداشت اما برای اولین بار در ماده ۱۴ این قانون، ازدواج مجدد مردان منوط به اجازه دادگاه شد و دادگاه هم تنها در صورتی می‌توانست به مرد اجازه ازدواج مجدد دهد که اقدام به تحقیق از زن فعلی مرد و احراز تمکن مالی کند. ازدواج بدون اجازه دادگاه، می‌تواند برای مرد متاهل مجازات در پی داشته باشد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی ازدواج مجدد مرد می‌پردازیم.

مجازات مردی که بدون اجازه ازدواج کند

مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند مگر اینکه با اجازه دادگاه باشد و دادن این مجوز از سوی دادگاه در صورت وجود شرایطی است. چنانچه همسر اول مرد رضایت به ازدواج  شوهرش داشته باشد یا از ایفای وظایف زناشویی خودداری و زندگی خانوادگی را ترک کند، دادگاه به مرد اجازه ازدواج مجدد را می‌دهد. مرد برای تجدید فراش باید دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم و در آن خطاب به دادگاه دلایل و علل تقاضای خود را بیان کند. دادگاه نیز با تعیین وقت رسیدگی یک نسخه از دادخواست را برای همسر اول ارسال می‌کند تا به آن پاسخ دهد یا برای جلسه دادگاه خود را آماده کند، پس از آن دادگاه با انجام اقدامات ضروری و تحقیق از زن اول و پس از احراز توانایی مالی مرد و اجرای عدالت بین همسران به شوهر اجازه ازدواج مجدد می‌دهد و چنانچه مرد شرایط و اوضاع مالی مساعدی نداشته باشد و زن نیز حاضر به تمکین و ایفای وظایف زناشویی باشد با درخواست او مخالفت خواهد کرد. دفاتر ازدواج حق ندارند، بدون اجازه دادگاه، ازدواج مجدد را به ثبت برسانند و اگر شوهر بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد کند و از طرفی آن را به ثبت نرساند به دلیل عدم ثبت واقعه ازدواج، مجرم محسوب می‌شود و به حبس تا شش ماه محکوم خواهد شد.

ازدواج مجدد مرد

ازدواج دوباره مرد در قوانین

مرد مجرد یا فردی که همسرش فوت شده، در قوانین حقوقی هیچ مانعی برای ازدواج دوباره ندارد. اما مرد متاهل در این خصوص لازم است در صورت عقد دائم، به دادگاه دادخواست تجویز ازدواج مجدد را ارائه کند. در چنین شرایطی دادگاه برای آگاهی از توانایی مالی مرد، بررسی‌های لازم را  انجام می‎دهد. ناسازگازی از شوهر و اثبات عدم تمکین زن به شیوه غیرمشروع، به مرد اجازه ازدواج دوباره می‎دهد. اگر زن حاضر به تمکین باشد، درخواست ازدواج دوباره مرد رد می‎شود در غیر اینصورت تقاضای ازدواج قانونی است.

شرایط ازدواج مجدد با داشتن همسر

مرد قادر نیست با وجود زن دائم، همسر دیگری اختیار کند مگر با داشتن شرایط زیر:

 • نازا بودن زن
 • راضی بودن همسر اول
 • عدم تمکین زن از شوهر
 • محکومیت زن به زندان
 • ترک زندگی توسط زن
 • مفقودالاثر شدن زن
 • ناتوانی همسر اول به ایفای وظایف زناشویی
 •  ابتلای زن به جنون یا امراض صعب العلاج
 • مبتلا شدن زن به هر نوع اعتیاد به مواد افیونی اعم از محرک و مخدر

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نفقه به زن شاغل تعلق می‌گیرد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

۳ دیدگاه

 1. هوشمند

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۲۰ ب٫ظ

  دستتون درد نکنه بابت مطلب های حقوقی خوبتون

  پاسخ

 2. بهلولی

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۳ ق٫ظ

  آموزنده بود. ممنون. :))

  پاسخ

 3. یوسفی

  ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ در ۵:۳۹ ب٫ظ

  ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

در تنظیم قولنامه ملک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مسئله‌ تنظیم قولنامه یکی از اصلی‌ترین مسائل حقوقی است که باید درباره‌ی آن اطلاعات کافی داش…