خانه گردشگری شانزلیزه در تبریز!

ایرانگردی ، تبریز

شانزلیزه در تبریز!

۹
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خیابان تبریز که روزگاری بخشی از جاده ابریشم بود، یکی از پیاده راه های تبریز است.
خیابان تربیت تبریز

تبریز هم شانزلیزه دارد! آن هم چه شانزلیزه جذابی. قدم زدن روی سنگفرش‌‌های قدیمی خیابانی که روزگاری قسمتی از جاده ابریشم بوده هنوزهم هیجان‌انگیز است. خیابان تربیت تبریز، پیاده راهی است که از نخستین خیابان‌های تبریز مدرن به شمار می‌رود. خیابان تربیت که یکی از مراکز خرید قدیمی تبریز محسوب می‌شود، در بافت مرکزی شهر قرار گرفته و سالهااست به صورت پیاده‌ راه درآمده است. باغچه‌بندی زیبا، مبلمان شهری مناسب، بناهایی کهنسال که هر کدام داستان شیرینی دارند و همچنین مجسمه‌های بزرگی که مشاغل سنتی را نشان می‌دهند، بر هیجان و زیبایی خیابان تربیت تبریز افزوده است.

با مجله گردشگری پیام دلتا همراه باشید تا با هم در خیابانی که به شانزلیزه تبریز شهرت دارد، قدم بزنیم. البته شاید دل‌تان بخواهد کمی هم  درباره شانزلیزه تهران بدانید.

خیابان تربیت تبریز

خیابان تربیت کجااست؟

خیابان تربیت جایی در بافت مرکزی و تاریخی تبریز قرار دارد. کافی است سراغ میدان ساعت را بگیرید. خیابان تربیت همان حوالی است و به راحتی می‌توانید پیدایش کنید.

داستان خیابان تربیت

اوایل قرن حاضر بود که مدرنیته به ایران رسید. پیش از آن شهرها کوچک بودند و به دلیل عقاید محلی، کنترل سرعت وزش باد و همچنین ایجاد امنیت بیشتر، معبرهای شهری بسیار پیچ در پیچ و باریک ساخته می‌شد. پس از ورود اتومبیل به ایران و همزمان با آغاز مدرنیته، در دوره پهلوی اول، در همه شهرها خیابان‌های سرتاسری، عریض و مستقیم ساخته شد. الگوی این خیابان‌ها به صورت صلیبی بود. یعنی خیابانی سرتاسری که از شرق به غرب یا از شمال به جنوب شهر می‌گذشت و خیابانی متقاطع که آن را قطع می‌کرد. این خیابان‌ها بعد از انقلاب اسلامی تغییر نام دادند و در بیشتر شهرها به نام خیابان امام خمینی نامگذاری شدند.

خیابان تربیت تبریز

خیابان امام خمینی تبریز نیز بر همین اساس ساخته شده، از اصلی‌ترین قسمت‌های هسته شهر عبور کرده و معابر و مکان‌های مهم را به یکدیگر پیوند داده است. همزمان با تکمیل این خیابان و خیابان‌های موازی آن، خیابان تربیت به طرز بسیار هوشمندانه‌ای مکان‌یابی و احداث شد. خیابان تربیت تبریز دو مکان مهم شهر یعنی میدان ساعت را به بازار پیوند می‌داد و گفته می‌شود قسمتی از مسیر باستانی جاده ابریشم به شمار می‌رود. خیابان تربیت را می‌توان یکی از مراکز خرید قدیمی تبریز معرفی کرد. انواع پوشاک، کیف و کفش تبریز و کت و شلوار از جمله کالاهایی است که می‌شود آن‌ها را در خیابان تربیت تبریز خرید.

خیابان تربیت تبریز

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین قسمت‌های خیابان ، مجسمه‌های حجیمی است که مشاغل سنتی را نشان می‌دهند و طول مسیر نصب شده‌اند. مجسمه مرد فرش‌فروش، مرد بستنی فروش، پینه‌دوز(کفاش) و مرد سلمانی از جمله این مجسمه‌ها به شمار می‌رود. کوچه‌های قدیمی و معروفی مثل کوچه انجمن، کوچه پناهی و کوچه کرباسی نیز از خیابان تربیت تبریز انشعاب گرفته‌اند.

خیابان تربیت تبریز

کی برویم؟

گرچه عصرها جمعیت زیادی را در خیابان تربیت خواهید دید، با وجود این بهترین زمان دیدار از این خیابان همان عصرها است. خیابان نیمی از هویت خود را مدیون شهروندانی است که در آن وقت می‌گذرانند. حیات و پویایی خیابان تربیت به مردمی که در آن تردد می‌کنند وابسته است و در زمان شلوغی، می‌توانید جلوه‌های زیبایی از خرده فرهنگ بومی شهر را در تعاملات بین شهروندان ببینید. غروب‌ها این خیابان را شلوغ‌تر از هر زمانی خواهید یافت. به ویژه عصر روزهای آخر هفته جمعیت بیشتری به این خیابان مراجعه می‌کنند. در تمام ۳۶۵ روز سال خیابان باز است و می‌توانید از آن عبور کنید. با این حال در روزهای تعطیلات رسمی و همچنین شب‌ها مغازه‌های اطراف خیابان را بسته خواهید دید.

خیابان تربیت تبریز

نکات مهم در بازدید از خیابان تربیت

از خیابان تربیت عکاسی کنید. از کوچه‌های قدیمی، ساختمان‌های سنتی و مجسه‌های خیابان عکس بگیرید و به عنوان یادگاری با خود ببرید. به خاطر داشته باید که هر زمان که دلتان بخواهد می‌توانید روی نیمکت‌های خیابان تربیت تبریز استراحت کنید. اگر قصد خرید دارید، بهتر است بدانید قیمت کالا در خیابان تربیت مناسب است. شبها مغازه‌های دو طرف خیابان بسته است و خیابان را بی‌طراوات خواهید یافت. پس درست زمان‌بندی کنید.

کفش راحت به پا کنید. چون برای رسیدن به انتهای خیابان تربیت وسیله نقلیه وجود ندارد. اگر دوچرخه دارید یا باید قید گذر از خیابان را بزنید و مسیر دیگری انتخاب کنید تا به بازار برسید، و یا دوچرخه را در مکان امنی پارک کنید و پیاده به مسیرتان در خیابان تربیت تبریز ادامه دهید. خیابان تربیت از جمله مراکز خرید تبریزی‌ها به شمار می‌آید. به فرهنگ بومی احترام بگذارید.

خیابان تربیت تبریز

نکات مهم برای افراد با نیازمندی‌های خاص

افراد دارای معلولیت جسمی که با ویلچر حرکت می‌کنند، می‌توانند به راحتی از خیابان تربیت و دیدنی‌های اطرافش بازدید کنند. این خیابان برای خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مناسب نیست و شلوغی و ازدحام خیابان ممکن است باعث بی‌قراری بچه‌ها شود.

خیابان تربیت تبریز

منبعدستریپشن

۹ دیدگاه

 1. رضا

  ۲ شهریور ۱۳۹۸ در ۱:۰۶ ب٫ظ

  نکات مهم برای افراد با نیازمندی‌های خاص

  درود و خداقوت خیلی خیلی ممنون بخاطر اینکه ما ویلچری هارو فراموش نکردید.

  پاسخ

  • آیه اسماعیلی

   ۲ شهریور ۱۳۹۸ در ۱:۱۳ ب٫ظ

   سلام. خواهش میکنم. انجام وظیفه س
   ممنون که به یاد ما آوردید به این موضوع هم توجه کنیم

   پاسخ

 2. بهلولی

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۳ ق٫ظ

  خیابان تربیت یا به قول تبریزی‌ها تبریز خیاوانی در سال ۱۳۰۸ شمسی زمانی که محمدعلی خان تربیت شهردار تبریز بود، همزمان با خیابان فردوسی، خاقانی، منجم، منصور و گلستان باغی ساخته شده و به نام وی نامگذاری شده است.

  پاسخ

 3. رفیعی

  ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ در ۲:۱۹ ب٫ظ

  چقدر زیباست اینجا

  پاسخ

 4. یوسفی

  ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ در ۸:۵۷ ق٫ظ

  تبریز جای قشنگیه

  پاسخ

 5. فتحی

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ در ۶:۵۷ ب٫ظ

  خیلی خوبه

  پاسخ

 6. رحیمی

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ در ۴:۰۹ ب٫ظ

  مفید بود

  پاسخ

 7. بردیا

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ در ۴:۰۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مجله دلتا


بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

آیا تا به حال به کالیفرنیای ایران رفته‌اید؟

تصاویر ساحل مکران به ما نشان می‌دهد که این خط ساحلی، زیبایی خیره کننده‌ای دارد؛ دیدن کوه‌ه…