خانه گردشگری دشت هویج بدون هویج!

تهران گردی

دشت هویج بدون هویج!

۹
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سفر به دشت هویجی که هویج ندارد یکی از بهترین تصمیمات شما در این تابستان است.
دشت هویج

دشت هویج یکی از جاهای دیدنی تهران است. تصور نکنید با سفر به این منطقه قرار است وارد مزرعه هویج بشوید و هویج‌های نارنجی را نوش جان کنید. دشت هویج، دشتی بدون حتی یک عدد هویج است! با این حال یکی از محبوب‌ترین ییلاق ها و جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. با مجله گردشگری پیام دلتا همراه باشید تا با هم به دشت هویج سفر کنیم و زیبایی‌های آن را ببینیم.

دشت هویج

دشت هویج کجاست؟

جایی در شمال تهران. بهترین راه‌ رفتن به آنجا این است که به شمال شرق تهران بروید و از طریق جاده‌ی لواسان به دوراهی لشگرک برسید. سپس جاده را به سمت شرق ادامه دهید . به لواسان که رسیدید، باز هم به سمت شرق برانید. بعد از طی کردن حدود ۱۰ کیلومتر به روستای اَفجه می‌رسید. پس از افجه یک دو راهی وجود دارد. متاسفانه باید مسیر خاکی را ادامه دهید. البته نگران نباشید. مسافت کوتاهی است. ماشین‌تان را همان جا پارک کنید. شما به دشت هویج رسیده‌اید. بقیه مسیر را باید پیاده طی کنید. البته از اتوبان ارتش در شمال تهران و جاده سوهانک هم می‌توانید به دشت هویج برسید.

دشت هویج

چرا هویج؟

دشت هویج، هویج ندارد. دنبال هویج نباشید و سودای آب هویج تازه را از سرتان بیرون کنید. درباره اینکه چرا به این ییلاق، دشت هویج می‌گویند، چند دلیل آورده شده. بعضی‌ها می‌گویند مردم بومی منطقه از دیرباز تا همین چند ده سال قبل، سالیان درازی در آن حوالی هویج می‌کاشتند و از این طریق زندگی می‌کردند. با توجه به اینکه تقاضا برای خرید هویج آن هم در گذشته چندان زیاد نبوده، شاید این دلیل درستی برای نامیدن دشت هویج به این نام نیست.

دشت هویج
چشم انداز زمستان

 دلیل دیگر این است که پوشش گیاهی این منطقه در بهار به رنگ نارنجی در می‌آید. کل دشت پر می‌شود از گل‌های نارنجی رنگ خودرو. درست به رنگ هویج! برای همین منطقه را دشت هویج نام گذاری کرده‌اند. دلیلش هر چه که باشد و نام منطقه هر نامی که باشد، چندان مهم نیست. مهم این است که شما برای رفتن به آنجا برنامه ریزی کنید و با سفر به آن، یک روز خوب برای خودتان بسازید.

دشت هویج

در دشت هویج چه خبر است؟

محلی‌ها به دشت هویج، دشت کرچال نیز می‌گویند. اطراف دشت هویج پر از باغ‌های گیلاس است با این حال چون این باغ‌ها شخصی هستند، زیاد به کارتان نمی‌آیند. در همان ابتدای مسیر آبشاری به نام پسچوبک مشرف به دره وجود دارد که نباید دیدن آن را از دست بدهید. آبشار چرند و آبشار موآب نیز در دشت هویج قرار دارند. بازدید از آنها را به شما توصیه می‌کنیم. روستای افجه نزدیک دشت هویج قرار دارد. این روستا چندین جاذبه تاریخی دارد که مهمترین آن، حمام تاریخی روستااست که هنوز هم حمام است! یعنی می‌توانید بروید و دوش بگیرید و تر و تمیز به بقیه گردشگری‌تان بپردازید.

دشت هویج مسیری برای پیاده روی در طبیعت است که ابتدای مسیر صعود به قله‌های مرتفعی مثل پرسون و آتشکوه و ریزان به شمار می‌رود. اگر تجهیزات کوهنوردی دارید و این ورزش یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه شمااست، بد نیست صعود را نیز امتحان کنید.

دشت هویج
دشت هویج در زمستان

غار موزه دیده‌اید؟

از ارتفاعات دشت هویج، قله دماوند قابل مشاهده است. غار موزه شگفت انگیزی هم در همان حوالی وجود دارد. غار موزه طبیعی نیست. یعنی به دست یک انسان ساخته شده. بازدید از غار موزه تجربه منحصربه‌فردی است. باید بروید تا خودتان ببینید چرا باید از آن بازدید کنید. غار موزه در مسیر روستای کندعلیا، بخشی از دیواره رشته‌کوه‌های البرز را به خود اختصاص داده است. هنگام بازدید از این موزه جالب، می‌توانید در فضای باز چای و نسکافه بخورید. همین‌طور از بالای خانه درختی که در محوطه حیاط غارموزه وجود دارد، منظره‌ای کوهستانی بی‌نظیری را ببینید.

دشت هویج

این غارموزه نه به دست طبیعت که با دست‌های ناصر هوشمند وزیری، استاد مجسمه‌ساز ایجاد شده است. دهلیزهای این غار موزه از میان سنگ سخت گرانیت البرز، عشق به فرهنگ ایران را در دل خود جای داده است. او در شیب کوه، غارش را با دهلیزهایی ۴۰ متری وسعت بخشیده است. درون غار موزه مجسمه‌های چوبی، گچی، سیمانی، سنگی و فلزی در معرض دید شما قرار می‌گیرند. همچین مجسمه‌هایی از شخصیت‌های بزرگ و اسطوره‌ای ایران و مجسمه‌های از حیوانات که به دست استادساخته شده در درون غار به چشم می‌خورد.

دشت هویج
غارموزه دشت هویج

وزیری برای قلعه فلک‌الافلاک نزدیک به ۵۰ مجسمه براساس فولکلور منطقه با لباس‌های محلی، برای موزه رختشورخانه زنجان، پارک جمشیدیه، پارک ملت، پارک ساعی، پارک براجین قزوین، پردیسان تهران، عسلویه، ماهشهر و موزه‌های تاریخ طبیعی، مجسمه‌های زیادی ساخته است و از تمام کارهایش دست‌کم نمونه‌ای کوچک در این مجموعه وجود دارد. بازدید از غارموزه احتمالا هیجان انگیزترین بخش سفرتان به ای دشت خواهد بود و از آن به عنوان شگفت انگیزترین جاهای دیدنی تهران نام خواهید برد.

نکات مهم برای افراد با نیازمندی‌های خاص

دشت هویج مکانی مناسب برای گردش سبک برای افرادی نیست که نیازمندی‌های خاص دارند. به کمک یک همراه، به راحتی می‌توانید با ویلچر و یا عصا در نواحی هموار این دشت به تفریح بپردازید. البته امکان صعود، آسان نیست. همچنین این محدوده برای تفریح و پیک نیک خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم پیشنهاد می‌شود. کودکان اوتیستیک می‌توانند در طبیعت دشت به راحتی تحرک کنند و درک شناختی خود را نسبت به محیط پیرامون افزایش دهند. این کودکان در محدوده دشت می‌توانند به صورت غیر مستقیم آموزش‌های تجربی ببینند.

دشت هویج

نکات مهم هنگام بازدید

دشت هویج طبیعت است. امکانات رفاهی ندارد. خرید ملزومات و مایحتاج خود را در روستای افجه انجام دهید. نکات ضروری برای کمپ در طبیعت را نیز بلد باشید. در فصل بهار، درختان شکوفه پوش زیادی را در مسیر می‌بینید. همین درخت‌ها در تابستان میوه می‌دهند. مراقب باشید. به هوای چیدن میوه به درختان آسیب نزنید و باعث شکسته شدن شاخه آنها نشوید. مسیر دشت هویج، چندین چشمه بزرگ و کوچک دارد. از صفای آنها استفاده کنید. طبیعت را به همه حواس پنج گانه حس و سعی کنید انرژی بگیرید.

دشت هویج

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

خطرناک‌ترین ساحل جهان، محبوب‌ترین جاذبه استرالیا

بعضی از سواحل به همان اندازه که زیبا به نظر می‌رسند، می‌توانند مرگبار نیز باشند و در میان …