دشت هویج، دشتی بدون حتی یک عدد هویج

۱۲
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سفر به دشت هویجی که هویج ندارد، یکی از بهترین تصمیمات شما در فصل بهار است.
دشت هویج

دشت هویج یکی از جاهای دیدنی تهران است. تصور نکنید با سفر به این منطقه قرار است وارد مزرعه هویج بشوید و هویج‌های نارنجی را نوش جان کنید. دشت هویج، دشتی بدون حتی یک عدد هویج است! با این حال یکی از محبوب‌ترین ییلاق‌ها و جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. با مجله دلتا همراه باشید تا با هم به این دشت سفر کنیم و زیبایی‌های آن را ببینیم.

دشت هویج کجاست؟

جایی در شمال تهران! بهترین راه‌ رفتن به آنجا این است که به شمال شرق تهران بروید و از طریق جاده‌ لواسان به دوراهی لشگرک برسید. سپس جاده را به سمت شرق ادامه دهید. به لواسان که رسیدید، باز هم به سمت شرق برانید. بعد از طی کردن حدود ۱۰ کیلومتر به روستای اَفجه می‌رسید. پس از افجه یک دو راهی وجود دارد. مسیر خاکی را ادامه دهید. ماشین‌تان را همان جا پارک کنید. شما به مقصد رسیده‌اید. بقیه مسیر را باید پیاده طی کنید. البته از اتوبان ارتش در شمال تهران و جاده سوهانک هم می‌توانید به اینجا برسید.

دشت هویج کجاست؟

چرا هویج؟

دشت هویج، هویج ندارد. دنبال هویج نباشید و سودای آب هویج تازه را از سرتان بیرون کنید. درباره اینکه چرا به این ییلاق، دشت هویج می‌گویند، چند دلیل آورده شده است. بعضی‌ها می‌گویند مردم بومی منطقه از دیرباز تا همین چند ده سال قبل، سالیان درازی در آن حوالی هویج می‌کاشتند و از این طریق زندگی می‌کردند. با توجه به اینکه تقاضا برای خرید هویج آن هم در گذشته چندان زیاد نبوده، شاید این دلیل درستی برای نامیدن به این نام نیست.

دلیل دیگر این است که پوشش گیاهی این منطقه در بهار به رنگ نارنجی در می‌آید. کل دشت پر می‌شود از گل‌های نارنجی رنگ خودرو. درست به رنگ هویج! برای همین منطقه را این‌گونه نام گذاری کرده‌اند.

در دشت هویج چه خبر است؟

در دشت گرچال چه خبر است؟

محلی‌ها به دشت هویج، دشت گرچال نیز می‌گویند. اطراف این دشت، پر از باغ‌های گیلاس است. با این حال چون این باغ‌ها شخصی هستند، زیاد به کارتان نمی‌آیند. در همان ابتدای مسیر، آبشاری به نام پسچوبک؛ مشرف به دره وجود دارد که نباید دیدن آن را از دست بدهید. آبشار چرند و آبشار موآب نیز در دشت هویج قرار دارند.

روستای افجه، نزدیک دشت گرچال است. این روستا چندین جاذبه تاریخی دارد که مهمترین آن، حمام تاریخی روستا است که هنوز هم حمام است! یعنی می‌توانید بروید و دوش بگیرید و تر و تمیز به بقیه گردشگری‌تان بپردازید.

دشت هویج مسیری برای پیاده‌روی در طبیعت است که ابتدای مسیر صعود به قله‌های مرتفعی مثل پرسون و آتشکوه و ریزان به شمار می‌رود. اگر تجهیزات کوهنوردی دارید و این ورزش یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه شماست، بد نیست صعود را نیز امتحان کنید.

دشت هویج یا دشت گرچال

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های ایرانگردی، روستایی که مردمانش زیرِ زمین زندگی می‌کرده‌اند! را در مجله گردشگری دلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • جزیره پاوگلیا ایتالیا

  چرا این جزیره نفرین‌ شده است؟

  جزیره پاوگلیا یکی از ۱۶۶ جزیره کوچک در تالاب ونیز است که در آنسوی سواحل شرقی شمال ایتالیا …
 • استخر شیطان آبشار ویکتوریا

  استخر شیطان، ترسناک‌ترین استخر دنیا!

  استخر شیطان یکی از دیدنی‌های هیجان‌انگیز جنوب آفریقا و کشور زامبیا می‌باشد که دارای طبیعت …
 • جهنم دره مشگین‌شهر

  جهنم دره واقعی اینجاست!

  جهنم دره یکی از زیباترین دره‌‌های ایران است که ترکیب کوه و دره و رودخانه و پوشش گیاهی غنی‌…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چرا این جزیره نفرین‌ شده است؟

جزیره پاوگلیا یکی از ۱۶۶ جزیره کوچک در تالاب ونیز است که در آنسوی سواحل شرقی شمال ایتالیا …