سردرد تابستانی را بشناسید!

۱۹
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تابستان با هوای داغش می‌تواند باعث تشدید بیماری‎های مختلف از جمله سردرد و میگرن شود. البته راهکارهای درمانی زیادی برای جلوگیری از این موضوع وجود دارد با دلتا همراه باشید.
سردرد

سردرد تابستانی را می‎شناسید؟ در فصل تابستان به ویژه در اوج گرمای آن تا حدود ۲۰ درصد خانم‌ها و ۱۰ درصد آقایان ممکن است دچار سردرد شوند. این سردرد‌ها که به عنوان سردرد‌های تابستانی شناخته می‌شوند، تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند. با دلتا همراه باشید تا عوامل بروز این سردردها و نحوه پیشگیری و درمان آنها را بدانید.

سردرد تابستانی

سردرد تابستانی

بسیاری از ما عامل سردرد‌های تابستانی را گرمای هوا می‌دانیم. واقعیت این است که تا حد زیادی نیز حق با ما است. گرمای هوا باعث تعریق بیشتر و از دست رفتن آب بدن می‌شود و کم‌آبی می‌تواند به بروز سردرد منجر شود. در عین حال گرما، به خودی خود منجر به خستگی می‌شود که خود یکی از عوامل بروز سردرد است.

در کنار عامل گرما و تاثیر آن، تابش شدید آفتاب نیز عامل دیگری است که در برخی افراد سردرد ایجاد می‌کند. در مناطق شرجی، ترکیب رطوبت بالا با گرما و در شهر‌های بزرگ آلودگی هوای تابستان از دیگر عوامل ایجاد سردرد‌های تابستانی است.

سردرد

راهکارهای پیشگیری از سردرد

مایعات بنوشید

مهم‌ترین نکته در پیشگیری از سردرد‌های تابستانی، مصرف مایعات به اندازه کافی است. دقت کنید که مهم‌ترین معیار برای تشخیص مصرف مایعات به اندازه کافی، رنگ ادرار است. رنگ ادرار زرد به معنای آن است که لازم است آب بیشتری مصرف کنید.

نوشیدن آب خالی به میزان زیاد در تابستان برای بسیاری از افراد دشوار است. در عین حال که بدن ما در زمان تعریق جدای از آب، املاح نیز از دست می‌دهد؛ بنابراین بهتر است در کنار مصرف آب، از شربت‌های کم‌شیرین یا میوه‌های آبدار نیز برای تامین مایعات و املاح بدن خود استفاده کنید.

تنظیم ساعت فعالیت روزانه

بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر تا حد امکان بیرون نروید. در این زمان، گرما و نور شدید آفتاب می‌تواند منجر به سردرد شود. در این روز‌های گرم و آفتابی، در زمان تردد بیرون از خانه به صورت مداوم از کلاه یا سایبان و عینک‎آفتابی استفاده کنید. حتی اگر در سایه حرکت می‌کنید، استفاده از عینک‎آفتابی را فراموش نکنید.

بعد از چند ساعت فعالیت در هوای گرم، حتما زمان کوتاهی را برای استراحت در نظر بگیرید؛ زیرا  بدن در هوای گرم، زودتر از حالت عادی خسته می‌شود. همچنین اگر در شهر‌های بزرگ زندگی می‌کنید تا حد امکان از تردد در مناطقی که آلودگی هوای بالایی دارند، خودداری کنید.

داشتن اتاق خواب خنک و تنظیم نور

کوتاه بودن شب‌ها در تابستان باعث کاهش کیفیت خواب برخی از افراد می‌شود و همین خستگی آن‌ها را تشدید می‌کند. با استفاده از پرده‌های ضخیم برای تاریک کردن و خنک نگه داشتن اتاق خواب، تلاش کنید تا کیفیت خواب‌تان را بهبود بخشید و سردرد نگیرید.

درمان خانگی سردرد‌های تابستانی

شاید برای بسیاری در دسترس‌ترین روش درمان سردرد، استفاده از مسکن باشد. اما جدای از مصرف مسکن، شما می‌توانید از روش‌های زیر نیز برای کاهش سردرد‌های تابستانی خود استفاده کنید.

  • اگر دسترسی به یخ دارید، چند تکه یخ را داخل کیسه‌ای پلاستیکی بگذارید و در آن را محکم ببندید. کیسه را لای حوله نازکی بگذارید و بعد روی سر و پیشانی خود قرار دهید تا خنک شوید. البته گذاشتن کیسه بسیار سرد به شکل مستقیم روی سر توصیه نمی‌شود.
  • از عصاره نعناع استفاده کنید و کمی از آن را روی شقیقه‌های‌تان بمالید.
  • کمی زنجبیل تازه، به قدر یک بند انگشت، را در آب جوش بریزید و بگذارید تا عطر و طعم خود را به آب بدهد. مصرف این دمنوش به صورت خنک می‌تواند به کاهش سردرد شما کمک کند.

بنابراین، اگر دچار سردرد‌های طولانی و مکرر می‌شوید، بهتر است قبل از هر اقدام خودسرانه و درمان خانگی برای مشخص کردن علت دقیق آن به پزشک متخصص مراجعه کنید و از خوددرمانی بپرهیزید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص بی‌نظیر عدس که همه باید بدانند!

از فواید عدس می‌توان به بهبود دستگاه گوارش، کاهش فشارخون و درمان دیابت اشاره کرد. همچنین ع…