خانه نکات حقوقی چه املاکی  قابل  فروش است؟

چه املاکی  قابل  فروش است؟

۱۰
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
«مبیع » درقرارداد خرید و فروش، ملک یا کالایی است که فروشنده به خریدار می‎فروشد .مبیع یا کالای فروخته شده، شرایطی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
فروش املاک

در این نوشتار برخی ازمهمترین شرایط املاکی که قابل فروش است توضیح داده می‎شود  .

ملک را فقط مالک می تواند بفروشد

به گزارش مجله پیام دلتا ملکی که فروخته می‎شود، باید متعلق به فروشنده باشد و یا فروشنده نماینده مالک و از طرف او وکالت در فروش را گرفته باشد. کسی که مالک ملک نیست نمی‎تواند آن را بفروشد و قابل فروش نیست . مثلا املاک وقفی مالک شخصی ندارد و به طور معمول و به جز درشرایط خاص، قابل خرید و فروش نیست ،مثل  املاکی که در اراضی ملی شده و در محدوده حفاظت شده منابع طبیعی قرار دارند. این املاک چون مالک شخصی ندارند، قابل فروش نیستند.

ملک قابل انتقال باشد

پس ازآن که ملکی از طریق اداره ثبت املاک توقیف شد، نقل و انتقال آن ممنوع خواهد بود و اداره ثبت انتقال آن را ثبت نخواهد کرد. با این حال، ممکن است مالک، نسبت به فروش ملک با مبایعه نامه عادی و بدون ثبت سند اقدام کند که چنین معامله ای هم باطل است و ملک به خریدار منتقل نمی شود.

شرایط فروش ملک

فروشنده باید بتواند ملک را واگذار کند

فروشنده باید امکان و توانایی چیزی را که می‎فروشد داشته باشد. قرارداد خرید و فروش چیزی که فروشنده، توانایی واگذاری آن را  ندارد، باطل است مگر این که خریدار، خود توان دراختیارگرفتن مال مورد نظر را داشته باشد.مثلا فروشنده ملکی را می‎فروشد که به دلیل تصرف غیرقانونی شخص دیگری نمی‎تواند ملک را به خریدار تحویل دهد.اما خریدار این شرایط را می‎پذیرد و رفع تصرف و بیرون کردن متصرفان  از ملک را خود به عهده می‎گیرد. به این ترتیب، قرارداد خرید و فروش، درست خواهد بود.

اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته شده باشد و بعد معلوم شود که کمتر ازآن مقدار است، خریدار حق فسخ معامله را خواهد داشت و اگر معلوم شود که بیشتر است، فروشنده می‌تواند آن را فسخ کند مگر این که در هردو صورت، دوطرف به محاسبه زیادی یا کمی توافق کنند.

در قرارداد خرید و فروش در صورتی که کالا یا ملک فروخته شده، به طور خاص، مشخص و معین باشد، اگر معلوم شود که آن کالای معین، وجود خارجی نداشته، معامله باطل است.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟

زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند؛ بنابراین می…