راهکار «فعلا خانه نخرید» دردی را دوا می‌کند؟

۱۵
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اگر افزایش قیمت‌ها فقط در بازار خرید و فروش مسکن بود و شرایط بازار اجاره شرایط معمولی بود، این احتمال وجود داشت که التهابات بازار مسکن ناشی از حباب و غیرواقعی باشد؛ اما وقتی بازار اجاره نیز شرایط مناسبی ندارد مشخص است که مشکلات دیگری وجود دارد.
خانه نخرید

خبرگزاری مهر در گزارشی تحلیلی با عنوان ” راهکار «فعلا خانه نخرید» دردی را دوا می‌کند؟” به نقل از کارشناسان بخش مسکن اعلام کرده، تا زمانی که مشکلات ریشه ای بازار مسکن مثل کمبود ساخت  و میزان بالای تقاضای سرمایه‎ای اصلاح نشود، طرح پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی با نام «خانه نخرید» نمی‎تواند موثر باشد.

بنا برگزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن طی تیر ماه امسال در شهر تهران، قیمت مسکن در یک بازه ۲ ساله، ۳ برابر شده و میانگین به ۱۳.۶ میلیون تومان برای هر متر مربع رسیده است.

به گزارش مجله دلتا؛ اما با وجود این افزایش شدید قیمت‌ها، بازار در عرضه و تقاضای مسکن  دچار تناقض شده است؛ از یک سو بسیاری از افراد که در پی  خرید و حتی اجاره واحد متناسب خود هستند، با مشکل عرضه رو‎به‎رو شده‌اند و از سوی دیگر به دلیل کاهش شدید توان خرید مسکن خانوارها، بسیاری از کسانی که در پی فروش واحد خود هستند، امکان فروش آن را ندارند. حتی برخی کارشناسان اعلام کرده‌اند: به دلیل کاهش ۶۰ درصدی خرید و فروش مسکن در تیرماه امسال در مقایسه با تیرماه سال گذشته بر اساس اعلام بانک مرکزی، خریداران به عنوان تعیین کننده قیمت در بازار مسکن جای فروشندگان را که تا یک ماه قبل، تعیین کننده قیمت در بازار بودند، گرفته‌اند.

خانه نخرید

آمار بانک مرکزی نیز بیان کننده این مطلب است، تعداد معاملات ثبت شده در خرداد و تیر ماه  امسال در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته حدود ۶۰ درصد کاهش داشته است.

پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی: فعلاً خانه نخرید

در این شرایط یکی از نسخه‌های پیشنهادی وزیر را ه و شهرسازی برای متقاضیان مسکن، توصیه به نخریدن خانه است.

۲۸ تیرماه گذشته محمد اسلامی وزیر را ه و شهرسازی با بیان اینکه معاملات مسکن رو به کاهش است و خریدار در این بخش وجود ندارد، گفت: در شرایطی که حباب بزرگی در مسکن ایجاد شده است ؛ مردم به خرید خانه اقدام نکنند و اجازه دهند شرایط آرام شده و این حباب به اصطلاح بترکد. نکته مهم این است که چند معامله در بازار مسکن انجام شده است، معاملات کلاً رو به کاهش بوده و همین کاهش و نبود خریدار در وضعیتی که فروشنده زیاد شده موجب افت قیمت‌ها خواهد شد.

در این باره مهدی غلامی کارشناس بازار مسکن اظهار داشت :اگر خانواده‌ها نتوانند مسکن متناسب خود را به صورت ملکی تهیه کنند، به ناچار باید به مسکن استیجاری روی آورند. آیا برای اصلاح بازار اجاره هم می‌توان پیشنهاد داد که مردم فعلاً منزلی را اجاره نکنند؟

وی افزود: در این شرایط ؛ اگر افزایش قیمت‌ها فقط در بازار خرید و فروش مسکن بود و شرایط بازار اجاره شرایط معمولی بود، این احتمال وجود داشت که التهابات بازار مسکن ناشی از حباب و غیرواقعی باشد؛ اما وقتی بازار اجاره نیز شرایط مناسبی ندارد مشخص است که مشکلات دیگری وجود دارد.

کاهش معاملات مسکن همیشه به کاهش قیمت‌ها منجر نمی‌شود

مدیر گروه مسکن مرکز مطالعات دانشگاه علم و صنعت گفت: نکته اول این است که عمده خانواده‌های مستأجر و یا تازه شکل گرفته، دیگر توان خرید در بازار مسکن را ندارند، که این توصیه در مورد آنها صادق باشد. اتفاقاً عمده تقاضاهای موجود در بازار مسکن تقاضای مصرفی جدید نبوده است. یعنی افراد برای سرمایه گذاری و استفاده از سود سرشار و بدون ریسک بازار مسکن اقدام به خرید مسکن کرده‌اند. این افراد هم احتمالاً از سود خود صرف نظر نمی‌کنند.

وی افزود : در این شرایط که تقاضای مسکن بیش از عرضه آن است و احتکار و خالی نگه داشتن مسکن هم هزینه‌ای برای مالکان یا محتکران ندارد، بنابراین اگر تعداد معاملات هم کاهش یابد، بسیار بعید است کاهش قیمت مسکن روی دهد. چنانچه در ماه‌های اخیر در شهر تهران نیز چنین اتفاقی رخ نداد یعنی با وجود کاهش معاملات باز هم شاهد افزایش قیمت بودیم.

به جای «خانه نخرید»، مالیات بر عایدی مسکن را اجرا کنید

این کارشناس مسکن تصریح کرد: توصیه به «فعلا”خانه نخرید» زمانی می‌تواند اثری مثبت داشته باشد که جامعه و بازار احساس کنند مشکلات اساسی بازار مسکن در حال حل شدن است. مثلاً اگر این احساس در بازار به وجود آید که قرار است با تقاضاهای سرمایه‌ای و سوداگرانه به شکل مؤثر مقابله شود، حتماً می‌توان آینده بهتری را در بازار مسکن متصور شد.

مهدی غلامی گفت: این در حالی است که دولت بخش مسکن را از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه حذف کرده و این وظیفه مجلس است که این پایه مالیاتی را در قالب طرح به تصویب مجلس برساند و دولت را ملزم به اجرای آن کند.

خانه نخرید

 

اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی؛ ابزار دیگری برای بهبود بازار مسکن

وی در مورد خانه‌های خالی از سکنه نیز گفت: اگر مالیات بر خانه‌های خالی با نرخ مؤثر اجرا شود تا مالکان و محتکران مجبور به عرضه واحدهای خود شوند، در این صورت وضعیت بازار مسکن بهبود می‌یابد. این در حالی است که به نظر نمی‌رسد عزم خاصی برای اجرای سریع‌تر مالیات‌های تنظیمی در بازار مسکن وجود داشته باشد.

راهکار سوم: عرضه واحدهای برنامه اقدام ملی با قیمت تمام شده؛ نه به شیوه مشارکتی

وی دیگر مشکل اساسی بازار مسکن را کمبود ساخت و عرضه آن در برابر میزان تقاضای موجود در بازار دانست و گفت: اگر ساخت و عرضه مسکن متناسب افزایش پیدا کند حتی اگر مالکان به عرضه واحدهای خود اقدام نکنند، باز هم مردم می‌توانند نیاز مسکن خود را با واحدهای ساخته شده تأمین کنند، بنابراین می‌توان تا حدودی انتظار بهبود بازار مسکن را داشت.

این کارشناس بخش مسکن تصریح کرد: اما باید نحوه عرضه این واحدهای ساخته شده به گونه‌ای باشد که خانواده‌ها امکان خرید آن را داشته باشند. در غیر این صورت اگر در سیاست گذاری و برنامه ریزی واحدهای نوساز دقت لازم انجام نشود، این واحدها طعمه سوداگران و محتکران شده و نمی‌تواند در بازار مؤثر باشد.

۱۵ دیدگاه

 1. آقازاده

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۷:۱۶ ب٫ظ

  خیلی هم خوب

  پاسخ

 2. فرامرزی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۶:۱۸ ب٫ظ

  ممنون خیلی مفید بود

  پاسخ

 3. برزین

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۴:۱۱ ب٫ظ

  مطلب جالبی بود

  پاسخ

 4. رفیعی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۵۲ ب٫ظ

  به امید رونق دوباره بازار

  پاسخ

 5. ناشناس

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۰۳ ب٫ظ

 6. زارع

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۲:۳۰ ب٫ظ

  عالی بود تحلیلتون

  پاسخ

 7. میرعبدالباقی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۱:۵۲ ب٫ظ

  درست است

  پاسخ

 8. هاتف

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۱:۵۱ ب٫ظ

  گزارش کاملی بود

  پاسخ

 9. بهلولی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ

  اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی خیلی مفید خواهد بود. ممنون از مطالب مفید شما

  پاسخ

 10. عالی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۲ ب٫ظ

  خیلی مفید بود

  پاسخ

 11. امیر زندمنش

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۲۴ ق٫ظ

  بسیار عالی

  پاسخ

 12. دانشی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۰ ق٫ظ

  مطلب کارشناسی شده به این میگن

  پاسخ

 13. علي حنيفه پور

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۹:۴۹ ق٫ظ

  مطلب خیلی خوبی بود؛ کاملا موافقم؛ با سپاس

  پاسخ

 14. روزبهاني

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۹:۲۴ ق٫ظ

  باید عملاً اقدام شود وراه کار درست داده شود تا مشکل مسکن واجاره حل شود

  پاسخ

 15. یوسفی

  ۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۹:۰۳ ق٫ظ

  شما اعلام نکنید کار ما فروش اپارتمان هستش

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

خواص معجزه‌آسای ارده برای لاغری

از مهمترین خواص ارده برای لاغری، کاهش اشتها است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند، افراد برای ک…