سقوط  قیمت  مسکن در قلب تهران!

۱۹
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در شرایط کنونی، خریداران در انتظار کاهش قیمت به سر می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که در صورت ثبات قیمت ارز، با کاهش اندک قیمت مسکن در تمام مناطق تهران رو‎به‎رو شویم.
سقوط

بازار مسکن تهران در شرایطی افزایش ۰.۴ درصد ماهانه را در تیرماه امسال ثبت کرد که این افزایش اندک را مدیون رشد قیمت آپارتمان در مناطق جنوبی بود و مناطق میانی تهران با سقوط قیمت روبه‎رو شدند.

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا، بنابر اعلام بانک مرکزی، قیمت مسکن تهران در تیرماه ۹۸ به میانگین ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که در مقایسه با ماه خرداد ، فقط ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۹۱ درصد افزایش یافت.

معاملات مسکن نیز ۴۸۰۰ مورد بود که  درمقایسه با تیر ماه سال ۹۷، ۶۵ درصدََ کاهش داشت. این میزان سقوط ماهانه قیمت از مردادماه ۹۴ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

با توجه به سقوط بازار مسکن در مناطقی میانی پایتخت طی هفته‌های اخیر، برابر آمار بانک مرکزی، قیمت مسکن طی تیرماه امسال در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۲۰ و ۲۲ در مقایسه با ماه خرداد کاهش یافت. در عین حال ،در مناطق ۱، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۱ با افزایش قیمت روبه رو  بودیم. منطقه ۱۱ نیز با  افزایش۱۱۶ درصدی، پیشتاز تورم قیمت ملک در تهران بود.

سقوط

آمارهای ارایه شده از بازار مسکن در اولین ماه تابستان حاکی است که سرایت گرانی بازار ملک به مناطق جنوبی همچنان ادامه دارد. البته احتمالا این مناطق نیز اشباع شده‌اند و ممکن است طی ماه‌های آینده به سرنوشت مناطق میانی دچار شوند.

با وجود این قیمت مسکن در منطقه یک  تهران با رشد ۳ میلیون تومانی ماهانه، به میانگین ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید. هرچند در این منطقه نیز معاملات  فقط  ۲۹۲ مورد بود که کاهش ۶۴ درصد را در مقایسه با تیرماه سال گذشته  ثبت کرد. این یعنی رکود تورمی در بالاترین منطقه پایتخت کماکان حاکم است.

جدا از منطقه یک که با توجه به مشتریان خاص آن رشد قیمت باید بر اساس ویژگی‌های این محدوده بررسی شود، سقوط قیمت در مناطق میانی این هشدار را به فروشندگان داد که باید خود را برای رکود طولانی مدت آماده کنند .

با این‌که برخی کارشناسان، روند صعودی قیمت مسکن تا پایان سال را پیش‌بینی می‌کردند، کارنامه بازار مسکن در تیرماه، خلاف این تحلیل را ثابت کرد. هرچند ممکن است در شهریورماه به عنوان آخرین ماه از فصل جابه‌جایی ها، قیمت‌ها  اندکی افزایش یابد، اما نوسان شدید در بازار ملک دور از ذهن است و به نظر می‌رسد رکود ۲ تا ۳ ساله  در بازار مسکن آغاز شده است.

در شرایط کنونی، خریداران در انتظار کاهش قیمت به سر می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که در صورت ثبات قیمت ارز، با کاهش اندک قیمت مسکن در تمام مناطق تهران رو‎به‎رو شویم.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…