خانه گزارش های ملکی قیمت رهن کامل‌ آپارتمان در تهران کاهش یافت

بازار مسکن

قیمت رهن کامل‌ آپارتمان در تهران کاهش یافت

۱۴
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با گذر از فراز و نشیب‌های فراوان در حوزه بازار مسکن، هم اکنون شاهد کاهش قیمت آپارتمان‌های ارائه شده به صورت رهن کامل هستیم.
قمیت رهن کامل‌ آپارتمان در تهران

بازار مسکن طی ماه‌های اخیر دستخوش جریانات و تغییرات بسیار زیادی شده است، اما بر اساس برخی از منابع موثق طی روزهای گذشته بر تعداد آپارتمان‌های رهن کامل عرضه شده، با قیمت مناسب افزوده شده است.

به گزارش مجله دلتا به نقل از دنیای اقتصاد، قیمت رهن کامل‌ آپارتمان در تهران تغییر کرده و بازار اجاره مسکن با نزدیک شدن به میانه فصل نقل و انتقالات ملکی با افزایش تعداد آپارتمان‌های رهن کامل در دامنه قیمتی نسبتاً مناسب روبه‌رو شده است.

البته عمده این آپارتمان‌ها سن بنای بیش از ۱۰ سال دارند و با وجود داشتن امکاناتی از قبیل پارکینگ و آسانسور، بعضاً حتی هر مترمربع زیر ۲ میلیون تومان نیز برای اجاره، عرضه شده‌اند.

به‌عنوان مثال آپارتمان ۷۰ مترمربعی ۱۲ سال ساخت با آسانسور در منطقه نارمک تهران، به‌صورت رهن کامل و با بهای ۱۲۰ میلیون تومان نزد بنگاه‌ها فایل شده است.

برخی از واسطه‌ها معتقدند این واحد مسکونی قابلیت عرضه با ودیعه تا ۱۴۰ میلیون تومان یعنی هر مترمربع ۲ میلیون تومان را دارد، اما موجر تصمیم گرفته با قیمت مناسب‌تری آن را عرضه کند.

 دو گروه از موجران در حال حاضر وارد بازار آپارتمان‌های رهن کامل قیمت‌مناسب شده‌اند. گروه اول کسانی هستند که از ودیعه‌ای که از مستاجر قبلی نزد آنها باقی مانده، به نحوی استفاده کرده‌اند یا آن را در کاری سرمایه‌گذاری کرده‌اند که اکنون امکان نقد کردن آن در کوتاه‌مدت را ندارند، یا اینکه تبدیل آن به نقدینگی را به صرفه نمی‌دانند.

در نتیجه این گروه ترجیح می‌دهند هر چه زودتر این ودیعه را از طریق اجاره دادن ملک به مستاجر جدید تامین کنند تا در موعد تخلیه مستاجر، مشکلی برایشان رخ ندهد. طبیعی است با توجه به مطلوبیت «رهن کامل» نزد مستاجران، آنها از حربه‌ی عرضه به‌صورت رهن کامل و با قیمت مناسب استفاده می‌کنند تا در اسرع وقت بتوانند مشکل پیش آمده را حل و فصل کنند.

گروه دوم موجران نیز در این بازار، کسانی هستند که برنامه مشخص دیگری برای نقدینگی حاصل از ودیعه دریافتی در حوزه سرمایه‌گذاری دارند.

گفته می‌شود برخی از موجران انگیزه‌ی خود از عرضه رهن کامل را، خرید خودرو عنوان کرده‌اند. البته بازار خودرو در روزهای اخیر با نوسان کاهشی قیمت روبه‌رو بوده است، اما بالا و پایین این بازار در یک سال گذشته سبب شده همچنان گروهی به سرمایه‌گذاری در این بخش تمایل نشان دهند.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

۵ توصیه مهم برای خرید بلوز زنانه

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در خرید لباس تصمیم درستی بگیرید آن است که از خودتا…