پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی را بشناسید

۲۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر ملک ثبت شده‌ای توسط سازمان ثبت اسناد و املاک به دو یا چند قطعه کوچک‌تر تقسیم شود، در صورت‌مجلسی که برای هر قطعه تنظیم می‌شود، شماره‌ای مشخص می‌شود که به آن شماره قطعه تفکیکی می‌گویند.
پلاک ثبتی

پلاک‌ بخشی از شناسنامه ملک یا آپارتمان است که توسط اداره ثبت اسناد و املاک مشخص می‌شوند. شماره پلاک ساختمان مانند کد ملی برای شهروندان است. از طریق شماره پلاک روی یک سند می‌توان به بسیاری از مشخصات ملک که در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده‌اند، دسترسی پیدا کرد. در مجله دلتا به بررسی پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی پرداخته شده است.

پلاک ثبتی ملک چگونه مشخص می‎شود؟

پلاک ثبتی، در محدوده قوانین ثبتی آپارتمان و در کل ملک قرار می‌گیرد. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای آنکه بتواند املاک و اراضی را شناسایی کند، ابتدا محل وقوع و قرارگیری آن‌ها را ارزیابی کرده و به همین دلیل، اراضی را تقسیم و طبقه‌بندی می‌کند. این تقسیم‌بندی از استان‌ها شروع می‌شود و طبق آن اراضی به واحد‌های کوچکتر و قابل شناسایی تفکیک و تقسیم می‌شوند. هر کدام از این واحد‌ها یک بخش نامیده می‌شود.

پلاک ثبتی و تفکیکی

در مرحله بعد، هر بخش ثبتی به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود که به هر یک از این قطعات به اصطلاح قطعه اصلی می‌گویند. یک شماره یا کد شناسایی برای قطعات اصلی تعیین می‌شود که به آن شماره پلاک اصلی می‌گویند. این قطعات اصلی هم به قطعات فرعی و کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. از آن‌جا که قطعات اخیر مانند فرزندی در دل قطعه اصلی ایجاد می‌شوند، قطعه اصلی را قطعه مادر هم می‌نامند. اما تقسیم‌بندی به همین‌جا ختم نمی‌شود. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوانین ثبت آپارتمان و ملک، برای هر قطعه‌ای که درون قطعات اصلی و یا همان مادر ایجاد می‌شوند، یک شماره اصلی و یک شماره فرعی در نظر می‌گیرد. ترکیب این دو شماره تحت عنوان شماره پلاک ثبتی هر قطعه شناخته می‌شود.

پلاک ثبتی در سند

شماره تفکیکی چه تفاوتی با پلاک ثبتی دارد؟

اگر ملک ثبت شده‌ای توسط سازمان کل ثبت اسناد و املاک به دو یا چند قطعه کوچک‌تر تقسیم شود، در صورت‎‎مجلسی که برای هر قطعه تنظیم می‌شود، شماره‌ای مشخص می‌شود که به آن شماره قطعه تفکیکی می‌گویند. شماره تفکیکی، به شماره قطعه هم مشهور است که از عدد یک شروع شده و به تعداد قطعات، بالا می‌رود. اما شماره پلاک ثبتی این‌گونه نیست. پلاک ثبتی از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل شده است. البته گاهی ممکن است قطعه اصلی یکپارچه باقی مانده و به همین دلیل شماره فرعی وجود نداشته باشد. شماره قطعه تفکیکی در آپارتمان‌ها، معمولا همان ردیف صورت مجلس تفکیکی است. این شماره در سند، بنچاق، صورت مجلس و یا نقشه تفکیکی ذکر می‌شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با برخی اصطلاحات ثبتی “اصطلاحات ثبتی املاک” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…