نحوه درخواست عزل وکیل

۲۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در صورت عزل وکیل، بايد تمام حق‌الوكاله به او پرداخت شود، مگر اينكه دو طرف توافق ديگری كرده باشند.
عزل وکیل

وکالت، عقدی جایز است که به موجب آن، به شخص دیگری نمایندگی یا نیابت داده می‌شود که اموری را به جای موکل انجام دهد. اقدامات وکیل در هر زمینه محدود به اختیاراتی است که موکل به او واگذار می‌کند. هر یک از طرف‌ها حق دارند هر وقت که بخواهند، عقد وکالت را بر هم بزنند. وکیل می‌تواند در طول مدتی که وکالت دیگری را به عهده دارد، استعفا دهد و همچنین موکل نیز می‌تواند وکیل خود را برکنار کند و چنانچه برای وکالت مدتی هم تعیین شده باشد، در طول همان مدت نیز می‌توان وکالت را برهم زد. در مجله دلتا به بررسی این‎ که عزل وکیل تحت چه شرایطی امکان‎پذیر است، می‎پردازیم.

وکالت چگونه پایان می‎یابد؟

مطابق با ماده ۶۷۸ قانون مدنی، وکالت با توجه یکی از حالت‌های زیر از بین می‎رود.

۱. عزل توسط موکل
۲. استعفای وکیل
۳. فوت یا به جنون وکیل یا موکل

وکیل

نحوه درخواست عزل وکیل

در صورت عزل وکیل، باید تمام حق‌الوکاله به او پرداخت شود، مگر اینکه طرفین توافق دیگری کرده باشند. همچنین استعفای وکیل به موکل و مرجع قضایی و اداری اعلام می‎شود و وکیل برای کارهایی که انجام داده، حق‌الوکاله می‎‎گیرد. مراتب عزل باید هم به دادگاه و هم به وکیل معزول (عزل شده) اطلاع داده شود. ماده ۶۸۰ قانون مدنی بیان می‎دارد: تمام اموری که وکیل قبل از رسیدن خبر عزل به او، در حدود وکالت خود انجام دهد، نسبت به موکل نافذ (صحیح) است.

عزل و استعفای وکیل

همانطور که بیان شد در تمام موارد از قبیل قبول وکالت یا عزل وکیل توسط موکل یا استعفای وکیل، مراتب باید صراحتاً به طرف دیگر ابلاغ گردد.

در خصوص وکالت‌نامه‌های رسمی که در دفترخانه‌های اسناد رسمی ثبت می‎گردد نیز این قاعده جاری است. به این معنی که مراتب عزل وکیل باید به دفترخانه تنظیم‌کننده سند و شخص وکیل ابلاغ شود. با این کار از ادعاهای بعدی موکل مبنی بر عزل وکیل خود، به هر شکل اعم از شفاهی یا کتبی (سند عادی) یا تلفنی و… جلوگیری می‌گردد و این امر باعث حفظ حقوق اشخاص ثالث و حتی شخص وکیل خواهد شد. در حال حاضر پس از مراجعه موکل به دفترخانه و اتمام وکالت، بلافاصله پیامکی با مضمون اطلاع از برکناری، به وکیل ارسال شده و ابلاغ محسوب می‎شود.

وکالتنامه‌های رسمی که در دفترخانه‎های اسناد تنظیم می‎گردند از اعتبار حقوقی برخوردارند. تا زمانی‎ که موکل، مراتب عزل وکیل را به دفترخانه تنظیم‌کننده سند اطلاع ندهد، وکالت‌نامه رسمی به قوت خود باقی بوده و دارای اعتبار است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط داشتن وکیل رایگان “چگونه وکیل رایگان داشته باشیم؟” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

زنان فقط با این ۱۲ شرط می‌توانند طلاق بگیرند

طلاق مشکلات زیادی برای خانواده‌‏ها، زنان و مردان و مخصوصا فرزندان به وجود می‏‌آورد. اگرچه …