خانه گزارش های ملکی انبوه سازان زمین رایگان می گیرند

اخبار مسکن، وزیر راه و شهرسازی:

انبوه سازان زمین رایگان می گیرند

۸
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از محمد اسلامی  پرسیدیم: آیا تشکیل کمیته تعیین سقف اجاره‌بها منتفی شده؟ گفت: جامعه ما حق دارد که از دولت انتظار داشته باشد!
مسکن استیجاری

این روزها در خصوص ابهامات بازار معاملات مسکن خبرهای خوش، حتی اگر وعده‌ای بیش نباشد، دلگرم کننده است. به‎خصوص  که این اخبار درمورد اجاره بها باشد.

به گزارش مجله دلتا، به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، در این خصوص تصریح کرد:

آمادگی داریم زمین را بدون این‎که وجهش را مطالبه کنیم، در اختیار انبوه سازان قرار دهیم تا مسکن استیجاری بسازند؛ متأسفانه در سال‌های گذشته سازندگان از این موضوع استقبال نکردند. اما اگر اقدام کنند، حتماً به سازنده‌ها زمین رایگان می‌دهیم.

محمد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا تشکیل کمیته تعیین سقف اجاره بها منتفی شده است؟، گفت: هیچ وقت قرار نبوده کمیته تعیین سقف اجاره‌بها تشکیل بدهیم؛ دولت هیچ‌گاه مداخله‌ای در تعیین اجاره‌بها نداشته است. با این حال جامعه ما حق دارد که از دولت انتظار داشته باشد! اما در قانون هیچ حقی برای دولت ایجاد نشده که در نرخ اجاره‌بها دخالت کند.

وی یادآور شد: موضوع اجاره‌بها همواره  رابطه بین موجر و مستأجر بوده و قوانینی که در این خصوص وجود دارد، صرفاً توافق حقوقی میان موجر و مستأجر است. ما درپی آن هستیم که بر اساس ماده ۲ قانون سامان‎دهی و ماده ۲ آئین نامه آن، مؤسسات اجاره‌داری تشکیل دهیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به زودی فراخوان تشکیل مؤسسات اجاره‌داری را صادر می‌کنیم تا افرادی که توانایی دارند، این مؤسسات را راه اندازی کنند. به‎خصوص با کمک استارتاپ ها، بازار اجاره بها را بر اساس شیوه نامه‌ای که برای این مؤسسات تنظیم خواهیم کرد، سامان‎دهی می‌کنیم.

اعطای وام مسکن

چندی پیش در خصوص ابهامات اعطای وام مسکن به مالکان صحبتی با وزیر راه و شهر سازی، محمد اسلامی شد که در پاسخ گفت: آنچه در قانون برای وام رهن پیش بینی شده، صرفاً برای افرادی است که قصد نوسازی واحد فرسوده خود را دارند تا طی مراحل ساخت و ساز ملکشان بتوانند در مسکن استیجاری سکونت کنند.

وی یادآور شد: در قانون، وام  ودیعه مسکن فقط برای بافت‌های فرسوده و کسانی که قصد نوسازی واحد مسکونی خود را دارند، پیش بینی شده است. به این صورت که ما وام ودیعه مسکن به آن‎ها می‌دهیم تا در مدت زمانی که واحد آن‎ها احداث می‌شود، بتوانند مکان دیگری را برای خود اجاره کنند که این موضوع در قانون پیش بینی شده است.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

۵ توصیه مهم برای خرید بلوز زنانه

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در خرید لباس تصمیم درستی بگیرید آن است که از خودتا…