خانه گزارش های ملکی تازه های فناوری این غذای عجیب از برق و آب و هوا تهیه می‎ شود!

این غذای عجیب از برق و آب و هوا تهیه می‎ شود!

۱۲
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سولین خشک شده 50 درصد پروتئین دارد و طعم و ظاهر آن شبیه آرد است. از آن می‌توان در انواع رژیم‌های غذایی استفاده کرد و با چاپ سه‌بعدی بافتش را تغییر داد.
غذای عجیب

یک استارت‌آپ فنلاندی به نام غذا‌های خورشیدی (Solar Foods) راهی برای تولید یک غذای عجیب و سرشار از پروتئین به نام سولین از برق، آب و هوا پیدا کرده است. سولین، سازگارترین پروتئین جهان با محیط زیست است و از اِعمال الکتریسیته روی آب برای آزادسازی حباب‌های کربن‌دی‌اکسید و هیدروژن به وجود می‌آید. سپس میکروب‌های زنده به این مایع اضافه می‌شود تا از حباب‌های کربن‌دی‌اکسید و هیدروژن تغذیه کنند و سولین تولید کنند که سپس به شکل پودر، خشک می‌شود.

غذای عجیب و غریبی به نام سولین:

به گزارش مجله دلتا و به نقل از برترین ها، این فرایند طبیعی به یک رآکتور خاص نیاز دارد. سولین خشک شده ۵۰ درصد پروتئین دارد و طعم و ظاهر آن شبیه آرد است. از آن می‌توان در انواع رژیم‌های غذایی استفاده کرد و با چاپ سه‌بعدی بافتش را تغییر داد.

مدیر اجرایی این استارت‌آپ می‌گوید: «این یک غذای کاملاً جدید است، یک پروتئین جدید که با همه غذا‌های موجود در بازار فرق دارد و نیاز به کشاورزی و آبزی‌پروری ندارد. این غذای شگفت انگیز را هرجای جهان می‌توان تولید کرد. نسبت به فتوسنتز در هر هکتار ۱۰ برابر انرژی کمتری مصرف می‌کند و نسبت به تولید غذا‌های گیاهی و حیوانی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر از نظر مصرف آب و سازگاری با محیط زیست بهتر است.»

غذای عجیب

یکی از دلایل اهمیت گوشت در رژیم غذایی ما، پروتئین زیاد آن است. سولین هم همه‌ی آمینواسید‌های ضروری بدن را دارد، اما چون با استفاده از برق و کربن‌دی‌اکسید تولید می‌شود، نیاز به زمین زیادی برای تولید ندارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد سولین این است که بدون نیاز به منبع قندی، کربن را مستقیماً از کربن‌دی‌اکسید می‌گیرد. سایر فرایند‌هایی که از میکروب برای تولید پروتئین استفاده می‌کنند، مثل پروتئین شیر یا تخم‌مرغ، به زمین کشاورزی برای تولید منبع کربن نیاز دارند.

شاید سولین تا دو دهه دیگر هم نتواند جای پروتئین‎های فعلی را بگیرد، اما دستاورد بزرگی برای بشر است که تاکنون برای این ماده به حیوانات و گیاهان وابسته بوده است. این شرکت قصد دارد کارخانه سولین را اواخر سال ۲۰۲۱ افتتاح کند.

بیشتر ببینید در تازه های فناوری

همچنین بخوانید

تولید حشره رباتیک انعطاف پذیر

حشره رباتیکی مقاوم به ضربه با توانی پنج برابر وزن خود طراحی شده است که کمک بزرگی در پیشرفت…