اطلاعیه:

گرمازدگی گاهی بدون هیچ علامتی منجر به مرگ می شود

۱۴
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توجه داشته باشید که به هیچ وجه از یخ، برای بیماران مسن، کودکان، بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، یا هر فرد که گرمازدگی او ناشی از ورزش شدید نبوده است، استفاده نکنید؛ زیرا انجام این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
گرمازدگی

گرمازدگی می‌تواند موجب مرگ یا آسیب دیدگی مغز و دیگر اندام‌های داخلی بدن انسان شود. اگرچه گرمازدگی، بیشتر افراد بالای ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما افراد دیگر، به ویژه ورزشکاران جوان و سالم نیز می‌توانند تحت تاثیر این شرایط قرار بگیرند.

به گزارش مجله دلتا و به نقل از تابناک با تو، گرمازدگی اغلب به صورت شرایطی پیش‎رونده از بیماری‌های خفیف‌تر مرتبط با گرما، مانند سنکوپ (غش کردن) گرمایی، و خستگی گرمایی شکل می‌گیرد. با این وجود، گرمازدگی می‌تواند حتی بدون هیچ‎گونه نشانه‌ای از آسیب گرمایی نیز آغاز شود.

علائم گرمازدگی:

علامت مشخص گرمازدگی، دمای بیش از ۱۰۴درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتی‎گراد) بخش مرکزی بدن است. اما غش کردن ممکن است نخستین نشانه گرمازدگی باشد.

از دیگر علائم گرمازدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد ضربان‎دار
 • سرگیجه و سبکی سر
 • عدم تعریق به رغم گرما
 • قرمزی، داغی و خشکی پوست
 • ضعف ماهیچه یا کرامپ‌ها
 • حالت تهوع و استفراغ
 • ضربان قلب سریع که ممکن است قوی یا ضعیف باشد.
 • تنفس سریع و کم‎عمق
 • تغییرات رفتاری مانند سردرگمی، ناهماهنگی، تلوتلو خوردن
 • تشنج
 • از دست دادن هوشیاری

گرمازدگی

کمک های اولیه برای فرد گرمازده:

اگر نسبت به این‎که فردی به گرمازدگی مبتلا شده است، مشکوک هستید، بلافاصله با مرکز فوریت‌های پزشکی (۱۱۵) تماس گرفته یا فرد را به یک بیمارستان منتقل کنید. هرگونه تاخیر در دریافت کمک پزشکی می‌تواند مرگبار باشد.

اگر در انتظار رسیدن ماموران اورژانس هستید، این کمک‌های اولیه را آغاز کنید:

فرد را به محیطی با تهویه مطبوع مناسب منتقل کنید یا حداقل او را در مکان سایه و خنک قرار داده و لباس‌های اضافه را از تن او درآورید.

در صورت امکان، دمای بخش مرکزی بدن فرد را اندازه گیری کنید و کمک‌های اولیه برای کاهش دما به ۳۸ درجه سانتی‎گراد را آغاز کنید. اگر دماسنج ندارید، در شروع کمک‌های اولیه زمان را از دست ندهید و  برای کاهش دمای بدن فرد گرمازده می‌توانید راهبرد‌های زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. با کمک پنکه یا وسایل دیگر، هوای مکانی که بیمار در آن قرار دارد را به جریان درآورید، در شرایطی که پوست او را با آب مرطوب می‌کنید.
 2. بسته‌های یخ را زیربغل، کشاله ران، گردن و پشت بیمار قرار دهید. این مناطق سرشار از رگ‌های خونی نزدیک به پوست هستند و خنک سازی آن‌ها ممکن است به کاهش دمای بدن کمک کند.
 3. بیمار را زیر دوش آب سرد قرار داده یا در یک وان آب سرد غوطه‌ور کنید.
 4. اگر بیمار گرمازده جوان و سالم است و ورزش شدید به این شرایط منجر شده است، می‌توانید از وان یخ برای کمک به کاهش دمای بدن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که به هیچ وجه از یخ، برای بیماران مسن، کودکان، بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، یا هر فرد که گرمازدگی او ناشی از ورزش شدید نبوده است، استفاده نکنید؛ زیرا انجام این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون خود را فقط با بوییدن و خوردن این میوه کاهش دهید!

مواد مغذی موجود در سیب باعث شده تا این میوه طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشد. با خو…