در چه مواردی زن حق طلاق دارد؟

۱۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مردان حتی در صورت نداشتن عذر موجه می‌توانند روال اداری مربوط به طلاق را طی کرده و حکم عدم امکان سازش بگیرند اما برای زنان همچین امکانی فراهم نیست؛ مگر در شرایطی خاص.
موارد حق طلاق زن

در تمام جوامع، قوانین به خصوص در حوزه احوال شخصیه براساس عرف و فرهنگ موجود در همان جامعه تعریف می‌شوند. از جمله این مباحث می‌توان به موضوع طلاق اشاره کرد که براساس قانون ما، حق طلاق متعلق به مردان بوده و زنان تنها در موارد خاصی که طبق قانون مشخص شده‌اند می‌توانند تقاضا طلاق کنند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موارد حق طلاق زن ، می‌پردازیم.

آشنایی با حق طلاق

در بعضی مواقع اختلافات، تضادهای فرهنگی، عدم تفاهم و مواردی از این دست موجب می‌شود که زوجین و یا یکی از آن‌ها، جدایی را راه‌حلی برای اتمام وضع موجود بدانند. اما قانون احکام خاص خودش را در مبحث طلاق داشته و تنها در موارد خاصی که این حق برای هر کدام از دو طرف به رسمیت شناخته شده باشد، حکم طلاق را صادر می‌کند. البته صدور گواهی عدم سازش در مواردی که مرد دادخواست طلاق داده و عذر موجهی ندارد نیز تنها در شرایط خاصی امکان پذیر است.

موارد حق طلاق زن

حق طلاق زنان مطلق نبوده و تنها موارد محدود و مشخصی را شامل می‌شود، در واقع فقط در صورتی که موارد زیر برای دادگاه محرز و مسلم شناخته شود، زن می‌تواند بدون توافق همسرش از دادگاه حکم طلاق را درخواست کند. این موارد در مواد ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ قانون مدنی آورده شده و با توجه به اصطلاح همین ماده ادامه زندگی را برای زن همراه با دشواری همراه می‌کند.

  • محکومیت شوهر به پنج سال حبس یا بیشتر از آن
  • سوءرفتار یا ضرب شتم که غیر قابل تحمل باشد
  • در صورتی که شوهر از دادن نفقه اجتناب کند
  •  هر شرطی که ضمن عقد شده باشد
  • ابتلا به بیماری صعب العلاج چه به لحاظ جسمی چه به لحاظ روانی که باعث مختل شدن زندگی شود
  •  در صورتی که شوهر به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کرده باشد
  • اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا مشروبات الکلی که به پایه و اساس زندگی خانوادگی لطمه وارد کرده و عدم ترک آن در طول زمانی که برای ترک به تشخیص پزشک لازم بوده است

موارد حق طلاق زن

تفاوت حق طلاق زن با حق وکالت در طلاق

موارد ذکر شده در بالا صرفا مربوط به مواردی است که زن قانونا می‌تواند براساس آن‌ها تقاضا طلاق کند و با حق وکالت در طلاق که بعضی از زنان از همسر خود می‎گیرند متفاوت است. داشتن حق وکالت در طلاق به این معنا نیست که حق طلاق از شوهر سلب شده و به زن منتقل می‌شود بلکه به این معناست که این حق هم در اختیار زن و هم در اختیار شوهر قرار دارد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر پس گرفتن طلا بعد از طلاق را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا سهام عدالت به ارث می‌رسد؟

پس از فوت هر شخصی، دارایی‌های او به‌صورت قهری به ورثه او منتقل می‌شوند. به ارث رسیدن سهام …