تاثیر پس لرزه های غرب تهران بر بازار ملک

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

زلزله اخیر استان های تهران و البرز بسیاری  از مسایل را تحت الشعاع قرارداد. به ویژه بازار مسکن که از پیامد های آن بی نصیب نمانده است .

انبوهی از واحدهای قدیمی ساز و کوچک درغرب استان تهران ،اگر تا مدتی پیش امتیازی خاص و ویژه این منطقه و شهرستان هایی همچون ملارد، قدس، شهریار و  بهارستان و…دستکم  برای قشرها و دهک های ضعیف و پایین جامعه محسوب می شد، اما امروز نه  فقط  فرصت و امتیازی  به  شمار نمی رود  بلکه ، نگرانی های جدی برای استان تهران ایجاد کرده است .

به هر روی ، جدای از بحث های مدیریتی این عارضه ، برخی از کارشناسان معتقدند که زلزله اخیر استان تهران و بخصوص شهر های (ملارد،شهریار و قدس) خریداران خانه  را  با تردید هایی جدی  روبه رو کرده است .

حسین سروش،کارشناس بازار مسکن، با اشاره به  ویژگی‌ ها و  آسیب های  برخی واحدهای  آپارتمانی غرب استان تهران  می گوید: پیش از این نیز مواردی در باره برخی  از واحدهای مسکونی حوزه غرب استان تهران و میزان استحکام بنای  آن ها مطرح بود، اما با توجه  به  اینکه در دهه‌ های اخیر شاهد زمین  لرزه ای محسوس  و قابل  توجه در این حوزه  نبوده ایم، ازاین موضوع ها به سادگی عبور می شد.

وی افزود: زلزله  اخیر دستکم  درکوتاه  و میان  مدت، بازار مسکن  را در این  محدوده  و  بسیاری دیگر از شهر های استان تهران که با مشکل  بافت های فرسوده  روبرو هستند، تحت الشعاع  قرار خواهد  داد.

او افزود: در دقایق  ابتدایی  پس لرزه‌ ها، بسیاری از خانوارهای ساکن در غرب استان تهران و حتی  پایتخت، خانه  خود را رها و در پارک ها، بوستان ها، و حاشیه خیابان ها شب را سپری کردند .بی تردید این افراد و گروه ها  در مورد سرمایه گذاری، خرید مسکن  و یا حتی ادامه  سکونت در بافت هایی با بنا های با استحکام  بسیارضعیف ، تجدید نظر خواهند کرد.

کارشناس بازار مسکن  گفت: این  موضوع  برای  بازاری که سالها است با رکود دست و پنجه نرم می‌کند ، خوشایند نیست و جدای از  بحث  اقتصادی و فراتر از شرایط  حاکم بر بازار مسکن، حفظ  جان انسانها اهمیت دارد .

بر اساس این گزارش ، سوء استفاده  از شرایط  خاص  از موضوع  هایی است که  متاسفانه  در میان  برخی از قشرها و گروه های  اجتماعی از گذشته تا کنون سابقه دارد.

بر اساس اظهارات برخی از کارشناسان و صاحب نظران، خریداران مسکن در برابر تبلیغات عده ای از فعالان عرصه املاک و دلالان  در مورد برخی اظهارات نادرست در خصوص بنا هایی با استحکام  بسیار ضعیف  باید بسیار هوشیار باشند.

بهزاد احمدی،کارشناس  حوزه  مسکن  در این خصوص  می افزاید:  احتمال  می رود  برخی از  با استحکام بنای غیر استاندارد به عنوان واحد ها، آپارتمان ها و بنا های ضد زلزله، قالب و به  فروش برسند.

امید می رود با اعطای وام‌ ها و تسهیلات احیای بافت‌ های فرسوده، نظارت هر چه بیشتر دستگاه های مربوط  و امداد رسان در شهرهای  اقماری و حاشیه نشین  همچون شهرستان ملارد و ارائه  آموزش های لازم به هموطنان پیش  از بروز بحران ، خاطرات  تلخ  زلزله های اخیر، هیچگاه  تکرار نشود. اقتصاد آنلاین

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…