بارداری خانم‌‌ها؛ بایدها و نبایدها

۹
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بارداری برای مادران اهمیت زیادی دارد؛ اگر شما هم دوست دارید زود حامله شوید، باید علاوه بر رعایت نکات پزشکی به سبک تغذیه خود نیز اهمیت دهید.
بارداری

بارداری و مشکلات ناشی از آن همیشه یکی از موضوعات دردسرساز برای خانم‌ها است؛ اما مسئله اصلی این است که خانم‌هایی که قصد حامله شدن دارند، چگونه می‌توانند سریع باردار شوند؟

به گزارش مجله دلتا، شما ممکن است علاقه شدیدی به باردار شدن داشته باشید یا بخواهید در یک بازه زمانی از سال بچه‌دار شوید. اما چه راهکارهایی شانس بچه‌دار شدن سریع شما را افزایش می‌دهند؟ اگر شما هم مشتاق شنیدن گریه و خنده‌ی نوزادتان در اتاق‌خواب هستید و آرزوی بچه‌دار شدن دارید با این مقاله همراه شوید.

بارداری

راهکارهای بارداری سالم 

به سراغ دکتر و دارو بروید

قبل از اقدام به بارداری، حتما با یک دکتر متخصص زنان و زایمان ملاقات کنید و از او مشورت بخواهید. خانم‌ها باید بدانند که وضعیت سلامت آن‌ها در زمان و سرعت حاملگی‌شان تأثیرگذار است؛ بنابراین برای داشتن یک بارداری سالم، به چک‌آپ بروید، تحت نظر باشید و با پزشک خود مشورت کنید، از وضعیت ایمنی و سلامت خود آگاه شوید و با مامای خود درباره آخرین وضعیت تخمک‌گذاری، تغذیه و موارد مهم دیگر مشورت کنید.

 به تغذیه خود توجه کنید

حداقل یک ماه قبل از اینکه بخواهید باردار شوید، تحت نظر پزشک از قرص‌های مکمل نظیر فولیک‌ اسید استفاده کنید. این ماده مغذی می‌تواند تا حد زیادی خطر برخی از نقص‌های جنینی خاص را کاهش دهد.

توصیه خوب دیگری که در این شرایط می‌توانید به خاطر داشته باشید این است که عادت‌های غیر سالم خود همچون نوشیدن الکل، سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر را کنار بگذارید. ورزش را فراموش نکنید، وزن سالمی داشته باشید و مصرف کافئین خود را به کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز کاهش دهید.

بارداری

به زمان قاعدگی و تخمک‌گذاری خود اهمیت دهید

به نکات مهم برای بارداری سریع توجه کنید تا شانس باردار شدن شما افزایش پیدا می‌کند. از پزشک خود کمک بگیرید و بهترین زمان را برای بارداری در نظر بگیرید.

تغذیه همسرتان را کنترل کنید

خانم‌ها باید بدانند که تغذیه مناسب شانس بچه‌دار شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد البته این مسئله فقط برای مادران اهمیت ندارد بلکه آقایان هم باید از سلامت کافی و تغذیه مناسب برای باروری برخوردار باشند؛ بنابراین شما باید علاوه بر اینکه خودتان تغذیه سالمی خواهید داشت، خوراک همسرتان را هم کنترل کنید؛ مثلا همسر شما می‌تواند موارد زیر را در رژیم غذایی خود رعایت کند:

  • از مصرف تنباکو و داروهای روان‌گردان خودداری نماید.
  • مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کاهش دهد.
  • اگر اضافه وزن دارد، به وزن سالم خود برسد.
  • مواد مغذی ضروری و خاص همچون روی، اسید‌فولیک و ویتامین C را مصرف کند تا قدرت سیستم ایمنی بدن او افزایش یابد.
  • از سونا یا حمام داغ استفاده نکند؛ زیرا در میزان قدرت باروری تأثیرگذار است.

بنابراین اگر قصد باردار شدن دارید، ابتدا اطلاعات و آگاهی لازم را کسب کنید؛ نقش والدین باهوش را بازی کنید؛ به سیستم ایمنی و دفاعی بدن خود اهمیت دهید؛ ورزش کنید و از سبک تغذیه سالم برای افزایش شانس باروری خود بهره ببرید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون خود را فقط با بوییدن و خوردن این میوه کاهش دهید!

مواد مغذی موجود در سیب باعث شده تا این میوه طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشد. با خو…