اخبار مسکن

بالا رفتن نرخ اجاره مسکن در پایتخت

۱۳
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کم‌ترین سهم مالکیت واحدهای مسکونی در میان استان‌های کشور، مربوط به استان‌های تهران، البرز و کرمانشاه است.
پایتخت

نرخ اجاره مسکن رو به افزایش است. آمارها نشان می‌دهد که هنوز قیمت مسکن در بازار با ابهام روبه رواست. سهم خرید و فروش واحدهای مسکونی ۷۵ مترمربع و کمتر در تهران از سایر شهر های کشور کمتر شده و بر تعداد معامله واحدهای مسکونی بیش از ۱۵۰ متر مربع افزوده شده است.

براساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، بین خانوارهای ساکن در این واحدهای مسکونی، ۶۰.۵ درصد از خانوارها مالک بوده‌اند که بیشترین درصد مالکیت به ترتیب در استان‌های اردبیل با ۷۱.۵ درصد، مازندران ۷۱.۴ درصد، خراسان جنوبی ۷۱.۲ درصد، زنجان ۶۹.۹ درصد، گیلان ۶۹.۸ درصد، آذربایجان شرقی ۶۹.۵ درصد و گلستان با ۶۹.۳ درصد اختصاص داشته است.

اما کم‌ترین سهم مالکیت واحدهای مسکونی در میان استان‌های کشور نیز، مربوط به استان‌های تهران با ۴۸.۸ درصد، البرز ۵۱.۸ درصد و کرمانشاه با ۵۷.۲ درصد است. مقایسه این سرشماری با سال‌های قبل نشان می‌دهد که درصد خانوارهای صاحبخانه از ۶۲.۷ درصد درکل کشور، کمتر شده است.

حاشیه پایتخت

تهران، اجاره نشین‌ترین استان

در این سرشماری مشخص شد بیشترین میزان اجاره نشینی در استان تهران است و متاسفانه با افزایش نرخ اجاره مسکن ، شاهد کوچ پایتخت نشینان به مناطق حاشیه‎ای این شهر بوده‌ایم. البته با این کوچ گسترده در میان خانوارهای تهرانی بعید نیست به زودی شاهد افزایش قیمت در شهرهای حاشیه تهران به دلیل گستردگی تقاضا باشیم.

پایتخت نشینان نمی توانند به زادگاه خود برگردند

با ابهامی که در خصوص بازار مسکن استیجاری به وجود آمده، بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی نرخ اجاره مسکن در برخی مناطق پایتخت سبب شده است مستاجران قدرت تمدید قراردادهای خود را از دست بدهند و کوچ به مناطق حاشیه‌ای آغاز شود اما این همه ماجرا نیست؛ چرا که درست است برخی قدرت ماندن در پایتخت را از دست داده‌اند اما از دست رفتن این قدرت نمی‌تواند زمینه بازگشت به شهرهای محل تولد را هم درپی داشته باشند.

در عین حال فرید یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن با هشدار نسبت به بروز مهاجرت بزرگ از کلانشهرها و شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی به دلیل افزایش نرخ اجاره‌‌ مسکن، گفت: اگر دولت امسال برای مستاجران کاری انجام ندهد مرتکب خطای بزرگی شده است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…