چای بعد از غذا ، خوب است یا بد؟

۲۸
25
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای خیلی از ما نوشیدن چای بعد از غذا لذت‌بخش است. اما بعضی از افراد هم اعتقاد دارند که بلافاصله بعد از غذا نباید چای نوشید. برای جواب به این سوال با ما همراه باشید .

یکی از عاداتی که اغلب ما ایرانیان داریم، نوشیدن چای بعد از غذا است.

به گزارش مجله دلتا؛ بسیاری می‌پندارند که این کار  موجب از دست رفتن آهن غذا و کمبود خون می‌شود؛ اما طی تحقیقات اخیر مشخص شده است که نوشیدن چای بعد از غذا نه‌ تنها از جذب آهن در بدن جلوگیری می‎کند، بلکه عوارض دیگری نیز در پی دارد.

مصرف چای بعد از غذا می‌تواند برای سلامتی شما بسیار زیان‎بار باشد. در این مطلب به ۷ بیماری و عارضه‌ مصرف چای بعد از وعده‌های غذایی اشاره شده است.

چای انواع مختلفی دارد: چای سیاه که نوشیدنش بسیار متداول است، چای سبز و چای سفید. هر یک از این دم‌نوش‎ها خواص و مضرات متفاوتی دارند. به‌همین سبب توصیه می‌شود که از انواع مختلف دم‌نوش استفاده کنید.

اما نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، زمان صرف این دم‌نوش‌ها است. این‎که چه مدت از وقت خوردن وعدۀ غذایی یا میوه گذشته باشد، خواص و مضرات خوراکی‌ها و دم‌نوش‌ها را متفاوت می‌کند.

مصرف چای پس از صرف وعده‌های غذایی می‌تواند مضراتی برای سلامتی شما بهمراه داشته باشد؛ برخی از عوارض نوشیدن چای بعد از غذا عبارتند از:

  • ناراحتی قلبی و کلیوی
  • یبوست
  • کم‌خونی و فقر آهن
  • خار پاشنه
  • ریزش مو
  • چربی خون
  • ساییدگی استخوان و آرتروز

لازم به یادآوری است، گذشته از مفید یا مضر بودن مصرف چای، نوشیدن روزانه، مستمر و مداوم چای، باعث وابستگی و اعتیاد به این نوشیدنی می‌شود که خود این امر به‌تنهایی عوارض متعددی را در درازمدت برای ما ایجاد خواهد کرد.

از سوی دیگر، وابستگی به مصرف صرفاً چای سیاه از میان صدها نوع چای مفید و پرخاصیت ایرانی باید محدود شود. مقید کردن خود به نوشیدن روزانه چند لیوان چای سیاه، شما را از نوشیدن سایر دمنوش‎های مفید مانند (بهارنارنج، بادرنجبویه، دارچین، گل‌‌گاوزبان، کاکوتی و…) محروم می کند که به هیچ عنوان مطلوب نیست.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پروتئین آب پنیر با خواصی معجزه‌آسا در سلامتی

در سال‌های اخیر آب‌پنیر و پروتئین‌های موجود در آن توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در ای…