خودروی گرمازده‌‎ی شما مراقبت می‌خواهد!

۱۰
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان نیاز به تخصص و دانش آنچنانی ندارد و با داشتن آگاهی مختصری درباره نحوه عملکرد قطعات مختلف خودرو می‌توانید از خودروی خود به نحو بهینه استفاده و از استهلاک آن کم کنید.
داغ کردن خودرو

خودروهای شما هم در تابستان گرمازده، بیمار و عصبی می‌شوند و به قول معروف جوش می‌آورند؛ بنابراین اگر به موقع به داد آنها نرسید، ممکن است خسارت جدی برای شما به بار بیاورند.

به گزارش مجله دلتا، شروع و تجربه یک تابستان داغ برای همه افراد و به‌خصوص برای رانندگان خودروهای شخصی طاقت‌فرسا شده است، این مسئله به طور ناخودآگاه روی اجزای وسایل نقلیه آنها هم اثر منفی می‎گذارد و باعث استهلاک بیشتر می‌شود. گرم شدن زیاد قطعات ماشین می‎تواند موجب خسارت یا از بین رفتن آن‌ها شود؛ بنابراین برای جلوگیری از خطر استهلاک یا داغ کردن ماشینتان راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

چگونه از خودروی شخصی خود محافظت کنیم؟

 • ترموستات خودرو را در تابستان باز نکنید

برخلاف نظر بعضی از تعمیرکاران و رانندگان، وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان نیز ضروری است؛ زیرا باعث می‌شود موتور در ساعات اولیه روز، به‌سرعت به دمای نرمال برسد و سرد کار نکند. علاوه‌بر بررسی درست کار کردن ترموستات، رادیاتور و پمپ خنک‌‎کننده، بخش‌های سیستم  خنک‌‎کننده را نیز به‌خوبی بررسی کنید.

 • بررسی موتور خودرو

در ابتدای فصل گرما، موتور خودرو را آزمایش کنید و به‌گونه ای تنظیم کنید که دمای سیستم خنک‌‎کننده موتور در حد نرمال باشد. همچنین بررسی مدار سیستم جرقه‌زنی و سیستم خنک‌‎کننده و رفع عیب آن ضروری است.

خودرو

 • بررسی سیستم کولر خودرو

با شروع فصل گرما، حتماً سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس‌های مربوط به آن مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر و تعویض فیلتر خشک‌کن هوای کولر را انجام دهید. با توجه به اینکه روشن بودن کولر، توان زیادی را از موتور می گیرد و باعث ازدیاد دمای موتور و مصرف سوخت می شود، بهتر است از کولر به صورت بهینه استفاده شود.

 • بررسی سیستم خنک‌کننده پیش از ریختن ضدیخ

قبل از ریختن ضد‌یخ، ترموستات، پمپ آب، شیلنگ‌ها و درِ رادیاتور را به‌خوبی بررسی کنید. همچنین تمام مسیرهای گردش ضدیخ را شست‌وشو دهید و بدنه بیرونی رادیاتور را نیز با محلول آب و صابون بشویید تا عبور هوا از میان پره‌های رادیاتور راحت‌تر انجام شود.

 • سیال خنک‌کننده را بررسی کنید

آب مصرفی در خودرو باید سختی کمی داشته باشد تا رسوب نگیرد. بهتر است هر ۱۰۰۰ کیلومتر یا هفته‌ای یک بار، سیال خنک‌کننده خودرو را بررسی کنید. زمان تعویض سیال خنک‌کننده در شرایط عادی معمولاً سالانه یا پس از طی مسافت ۳۰ هزار کیلومتر است اما زمان‌های تعویض سیال در شرایط سخت رانندگی و بسته به شرایط انجام می‎شود.

سیال خنک‌کننده در اثر گذر زمان خواص خود را از دست می‌دهد و نقطه انجماد آن بالا رفته و اسیدی می‌شود. شما می‌توانید از محلول ضدیخ و آب (هرکدام به اندازه برابر)، سیال خنک‌کننده تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که آب به‌کار‌رفته برای تهیه سیال خنک‌کننده باید سختی کمی داشته باشد تا از رسوب جلوگیری شود.

 • بررسی تسمه پروانه

با شروع فصل تابستان، حتماً تسمه پروانه را به‌خوبی بررسی کنید. معمولاً هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر باید تسمه پروانه خودرو بررسی شود.

 

خودرو

 • سطح روغن خودرو را کنترل کنید

در ابتدای فصل تابستان و گرم شدن هوا، اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی شما از نوع زمستانه است، حتماً آن را تعویض و از روغن‌های مناسب فصل یا چهارفصل استفاده کنید.

 اگرچه سطح روغن خودرو باید در کل سال کنترل شود اما در فصول گرم، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. درست است که سیستم خنک‌کننده، دمای موتور را پایین می‌آورد اما اگر روغن موتور در شرایط خوبی قرار داشته باشد، به پایین آمدن دمای موتور کمک خواهد کرد.

 • بررسی تایرها

شرایط جوی گرم، هوای داخل تایرهای خودرو را منبسط می‌کند و خطر ترکیدگی تایرها را بالا می‌برد؛ در نتیجه با شروع فصل گرم، حتماً باد تایرها را تنظیم کنید.

 • مخزن شیشه‌شوی خودرو را پر کنید

حتماً مخزن شیشه‌شو را پر کنید. از آنجا که مخزن شیشه‌شو به موتور خودرو نزدیک است و در معرض گرمای زیادی قرار دارد، خالی بودن این مخزن در فصل گرما باعث خشکی، شکنندگی و خرابی مخزن می‌شود.

 • مراقب دمای خودرو باشید

آمپر در خودروهای جدید کم‌کم در حال حذف شدن است، ولی اگر خودروی شما آمپر دارد، حتماً به آن نگاه بیندازید، به‌ویژه اگر در مناطق گرم رانندگی می‌کنید. اگر دمای خودرو بیش از حد بالا رفت، حتماً خودرو را متوقف کنید.

 • محافظت از بدنه و داشبورد خودرو

برای محافظت رنگ بدنه خودرو در فصول گرم و جلوگیری از خراب شدن رنگ بدنه تا جایی که می‌توانید خودرو را در سایه پارک کنید یا اگر قصد دارید خودروی خود را برای مدت طولانی در فضای باز بگذارید، حتماً از چادر استفاده کنید.

 بعد از شستن خودرو، از واکس استفاده کنید. توجه داشته باشید که تا وقتی که بدنه خودرو به‌خوبی خشک نشده، آن را زیر نور آفتاب قرار ندهید؛ زیرا این کار می‌تواند به رنگ خودروی شما آسیب وارد کند.

از داشبورد خودرو نیز غافل نشوید و حتماً از واکس‌های مخصوص داشبورد برای محافظت در برابر اشعه استفاده کنید. همچنین سعی کنید اگر خودروی خود را در جایی پارک می‌کنید، حتماً از سایبان استفاده کنید. استفاده از سایبان علاوه‌ بر این‎که منجر به کاهش دمای داخل خودرو می‌شود، داشبورد خودرو را از آسیب‌دیدگی ناشی از گرما و اشعه خورشید محافظت می‌کند.

دانستن این نکات مهم به شما کمک می‌کند علاوه بر این‎که از خودروی خود به صورت بهینه استفاده می‌کنید، عمر مفید خودروی خود را نیز بالاتر ببرید؛ پس این نکات را جدی بگیرید.

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

این آینه دکوری شیک را خودتان بسازید +ویدیو

آینه دکوری یکی از وسایلی است که زیبایی چیدمان منزل شما را دوچندان می‌کند. برای اینکه یه آی…