خانه گردشگری خانه دوست کجااست؟ زیباترین نقطه دنیا (+ویدئو)

ایرانگردی، جواهر دشت رودسر

خانه دوست کجااست؟ زیباترین نقطه دنیا (+ویدئو)

۲۷
7
زمان مطالعه: 4 دقیقه
راننده جیپ‌ها افراد محلی هستند و مسیر را به‌خوبی می‌شناسند پس به‌هیچ‌عنوان نگران نباشید. از نظر نگارنده کلی هم هیجان‌انگیز است.
خانه دوست کجاست؟

طبیعت‌گردان غیرحرفه‌ای هم زیبایی این مکان را درک می‌کنند. جواهر دشت زیبا را همه می‌فهمند. محل تلاقی دشت و آسمان است و جایی که ابرهای کوچکی که بازی‌شان گرفته و یکدیگر را گم‌کرده‌اند از دیگران می‌پرسند: خانه دوست کجاست؟

خانه دوست کجاست؟ جواهر دشت

جواهر دشت بسیار باصفااست؛ در ارتفاعات استان گیلان جا خوش کرده و منتظر است جرعه‌ای آرامش را به مسافران و گردشگران پیشکش کند. ترکیب بی‌نظیر سقف‌های رنگی خانه‌ها، روی دشت خرم، با زمینی پوشیده از سبزه‌های مخملی، ابرهای سپید رنگی که خانه‌شان را گم‌کرده‌اند؛ همه و همه زیبایی چشم‌نواز این روستااست.

خانه دوست کجاست؟

خانه دوست کجاست؟

به استان گیلان بروید  وارد بهشت روی زمین بشوید. هر جای گیلان که باشید برای رسیدن به جواهر دشت و به سمت شرق حرکت کنید. به سیاهکل رود وارد شوید حالا جاده زیبایی را خواهید دید با همان نام جواهر دشت که مسیر رسیدن به دشت ابرهای گم‌شده را به شما نشان خواهد داد؛

زیبایی خانه دوست کجاست؟

در طول جاده، میان آن‌همه پیچ‌وواپیچ  رودخانه‌ای با سروصدایش شمارا همراهی می‌کند و درختان هیرکانی از دو سوی جاده شما را زیر نظر خواهند گرفت. خانه‌های روستایی سوژه دوربین‌تان خواهند شد و سقف‌های رنگینشان مانند گل‌های روییده بر دشت خودنمایی می‌کنند. خوب حالا خانه دوست کجاست؟ درست همین‌جا!

زیبایی خانه دوست کجاست؟

جواهر دشت کجاست؟

چطور باید به جواهر دشت برسیم؟ به بخشِ شمالی بلندترین قله استان گیلان، قله سُماموس. در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، همان‌جا که دیگر این ابرها نیستند که میان درختان روستا گم‌شده‌اند. بلکه جواهر دشت است که در اقیانوس ابرها گم‌شده است.

خانه دوست کجاست؟ گم شده در ابر

در ۴۶ کیلومتری شهرستان رودسر و ۲۶ کیلومتری سیاهکل رود، روستا قرار دارد. با مردمی که معمولاً در تابستان از رودسر، چابکسر، سیاهکل رود و روستاهای اطراف به جواهر دشت آمده‌اند.  جالب است به شما بگویم همین‌که هوا رو به سردی می‌رود این منطقه به خاطر بارش برف و باران شدید خالی از سکنه می‌شود.

روستای خانه دوست کجاست؟

در جواهر دشت چه کنیم؟

این‌جا آن‌قدر دیدنی و دلرباست که اگر کاری هم انجام ندهید خودبه‌خود لذت خواهید برد. حتماً به دقت گوش کنید شاید صدای ابرهای گم شده را شنیدی که از شما هم می پرسند خانه دوست کجاست؟

خانه دوست کجاست؟ یه جای زیبا

پیاده روی کنید و در روستا بگردید

روی زمین نمناک دشت بنشینید و درحالی‌که مه صبحگاهی صورتتان را نوازش می‌کند طلوع آفتاب را تماشا کنید. مناظر زیبای جواهر دشت دلربا، مراتع سبز و زیبای روستا در اقیانوس ابر و نور، چهارپایان در حال چراکه با صدای زنگوله‌هایشان که در دشت طنین‌انداز است. شاید موش خرماهایی را ببینید که کل زمین را سوراخ‌سوراخ کردند و گه گاه سرشان را از آن‌ها بیرون آورده و سرک می‌کشند.

خانه دوست کجاست؟ اینجا

جیپ سواری کنید

در ابتدای جاده روستای جواهر دشت جیپ‌هایی هستند که شما را به سمت روستا خواهند برد  ماشین‌هایی به تعداد محدود که در پایین جاده و در روستای خیاط محله تقریباً همیشه ایستادند‌ و تا رسیدن به روستا حدود ۳۶ کیلومتر را به شما سواری می‌دهند. سواری در جاده‌ای بسیار زیبا که البته کمی از آن خاکی هم هست اما راننده جیپ‌ها افراد محلی هستند و مسیر را به‌خوبی می‌شناسند پس به‌هیچ‌عنوان نگران نباشید. از نظر نگارنده کلی هم هیجان‌انگیز است.

جیپ ها در خانه دوست کجاست؟

چشمه نگری و طبیعت‌گردی کنید

تا رسیدن به یکی از چشمه‌های زیبای دشت حدود ۱ ساعت راه است، چه خوب با جیپ‌ها بروید. حتی به بالاترین نقطه دشت برسید جایی که دیگر خانه‌های سقف‌رنگی هم از دیدتان محو می‌شوند. دشتی سبز با بوته‌های ریز و زیبای گَوَن و چشمه آب دیگری که برای آن یک حوضچه کوچک درست کرده‌اند و می‌توانید از آب آن بنوشید. به‌به چه جایی!

خانه دوست کجاست؟ چشمه

به قله سماموس صعود کنید

یکی از زیباترین مسیرها  برای رسیدن به قله سُماموس از جواهر دشت است اصلاً این ییلاق در بخش شمالی این کوه قرار دارد و برای رسیدن به قله باید روستا را به سمت جنوب پیمود. صعود به بلندترین قله استان گیلان. اگر بر فراز قله سماموس بایستید معمولاً همه دره اشکورات تا دریا پوشیده از مه‌ است.  ابرک های شیطانی که مدام از شما می پرسند خانه دوست کجاست؟

ابرها در خانه دوست کجاست؟

می توانید در این ویدئو زیبایی های جواهر دشت را بهتر ببینید:
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چرا به این کوه زیبا، کوه قاتل می‌گویند؟!

نانگا پاربات به معنی “کوه عریان” است. با این وجود برای آن، نام دیگری هم در نظر گرفته‌اند. …