خانه نکات حقوقی چه کسانی می توانند از دولت بیمه بیکاری بگیرند؟

چه کسانی می توانند از دولت بیمه بیکاری بگیرند؟

۱۴
15
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زمانی‎که شغلی از سوی وزارت کار به بیمه شده بیکار معرفی شود، بلافاصله مقرری بیمه بیکاری‎ قطع می‎شود.
بیمه بیکاری

طبق قانون کار و تامین اجتماعی، بیکارانی که بدون میل و اراده خود بیکار می‎شوند، می‎توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

چه کسانی می‎توانند بیمه بیکاری بگیرند؟

بر اساس قانون، کارگران قرارداد موقت در صورتی مشمول دریافت بیمه بیکاری می‎شوند که حداقل یک‎سال، در آخرین کارگاه سابقه اشتغال داشته باشند.

بنابراین کارگران قراردادی فارغ از در نظر گرفتن سوابق بیمه ای خود، اگر حتی ۱۱ماه در آخرین کارگاه شاغل بودند، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری نمی شوند.

در خصوص کارگران قرارداد دائم، این کارگران به شرط داشتن حداقل ۶ ماه سابقه کار و  در صورتی که بدون میل و اراده خود بیکار شده باشند، می‎توانند از مزایای مقرری این بیمه استفاده کنند.

شایان ذکر است، بر اساس آنچه که در قانون پیش بینی شده است، بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و غیره بیکار می شوند، به شرط اینکه تحت پوشش قانون کار و تامین اجتماعی باشند، بدون در نظر گرفتن شرایط بیمه‌پرداز و میزان سابقه، می‎توانند از مقرری این بیمه بهره‎مند شوند.

تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته‎ای متشکل از نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و اداره کار و اموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است.

چه کسانی مشمول قانون بیکاری نمی‎شوند؟

افراد زیر مشمول قانون بیمه بیکاری نمی‎شوند و نمی‎توانند از مزایای این قانون بهره مند شوند:

  • بازنشستگان و از کارافتادگان
  • صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و دارای بیمه اختیاری
  • اتباع خارجی

بیمه بیکاریمیزان بیمه بیکاری چطور محاسبه می‎شود؟

میزان و مبلغ دریافت بیمه بیکاری طبق قانون، معادل ۵۵ درصد متوسط خالص دریافتی سه ماه آخر فرد بیکار است؛ بیمه بیکاری هیچ گاه از حداقل مزد مصوب وزارت کار که برای هر سال به طور دقیق مشخص می‎شود، نباید کمتر باشد.

نکات مهم و کاربردی:

  1. کارگران فصلی در صورتی که همزمان با فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بدون اراده‎شان تشخیص داده شود، مشمول دریافت مقرری این بیمه خواهند بود.
  2. بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین، در صورتی‎که براساس رای مراجع حل اختلاف، در مدت زمان قرارداد اخراج شده باشند، مشمول استفاده از این بیمه خواهند بود.
  3. افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‎اند، با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در صورتی‎که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
  4. هر زمان که شغلی از سوی وزارت کار به بیمه شده بیکار معرفی شود، مقرری بیمه بیکاری‎شان قطع می شود.
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…