خانه گزارش های ملکی قیمت مسکن در شمال تهران ( + جدول )

بازار مسکن

قیمت مسکن در شمال تهران ( + جدول )

۱۸
32
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کاهش ۶۰ درصدی معاملات مسکن پایتخت و کاهش سرعت رشد ماهانه قیمت از ۱۲.۵ درصد در اردیبهشت به ۵ درصد در خردادماه، نشانه این است که ورود به دوران رکود نزدیک است.
قیمت مسکن در شمال تهران

قیمت مسکن در شمال تهران چه وضعیتی دارد؟ آیا بازار مسکن در شمال پایتخت شکست خورده است؟

بازار مسکن شهر تهران در شرایطی به شروع نقطه‌ رکود نزدیک شده که کسادی خرید و فروش آپارتمان‌های بالای ۸۰ متر مربع در شمال پایتخت سنگین‌تر شده و  مقاومت مالکان در حال شکسته شدن است.

خرید و فروش واحدهای لوکس شمال تهران

به گزارش مجله دلتا، حدود ۸۰ درصد آگهی‎های فروش آپارتمان در نیمه شمالی شهر تهران است که اغلب بیش از ۸۰ متر مربع مساحت دارند.

خرید و فروش واحدهای لوکس و نیمه لوکس شمال تهران که پس از این‎که از سال ۹۲ وارد رکود پنج ساله شد؛ در سال ۹۷ به دلیل ورود نقدینگی سرگردان ناشی از نوسان‎های بازارهای موازی تا حدودی رونق گرفته بود، مجدداً با جهش قیمت، وارد فاز رکود شد.

همچنین آرامش بازار ارز نیز که در هفته‌های اخیر ایجاد شده، به از بین رفتن چشم‌انداز تورمی در بازار ملک منجر شده است.

قیمت مسکن در شمال تهران

گزارش‌های دریافتی از مشاوران املاک نشان می‌دهد که با وجود کاهش ۶۰ درصدی معاملات، کسادی در فروش آپارتمان‌های بالای یک میلیارد تومان محسوس‌تر است؛ به طوری که خرید و فروش این واحدها حدود ۱۰ درصد معاملات موجود را شامل می‌شود.

افت معاملات در شمال تهران به قدری است که از ۴۳ مورد خرید و فروش در روز اول تیرماه هیچ موردی مربوط به منطقه ۱ تهران نیست. بعضی از آگهی‌های فروش آپارتمان‌های بالای ۸۰ متر مربع به طور مرتب در فضای مجازی تکرار می‌شود، اما به دلیل نبود تقاضای مؤثر ناشی از پایین بودن توان مالی، خریداری برای آن‎ها وجود ندارد. به نظر می‌رسد اولین نشانه‌ها از ورود بازار مسکن به فاز رکود در حال بروز است.

رکود بخش مسکن و ساختمان در کل کشور که هر دوره ۱۰ تا ۱۲ فصل طول می‎کشیده، معمولاً ابتدا از شمال شهر تهران آغاز شده است. در فاز دوم با تغییر مسیر رشد قیمت، رکود به مناطق جنوبی و در فاز سوم به سایر شهرها سرایت کرده است.

جدول قیمت مسکن در شمال تهران

قیمت مسکن در شمال تهران

بعضی کارشناسان، ادامه رشد قیمت مسکن را تا پایان تابستان و برخی دیگر تا پایان سال جاری تخمین می‌زنند. با این حال، کاهش ۶۰ درصدی معاملات مسکن پایتخت و کاهش سرعت رشد ماهانه قیمت از ۱۲.۵ درصد در اردیبهشت به ۵ درصد در خردادماه، این نشانه این است که ورود به دوران رکود نزدیک است.

به دلیل بر هم خوردن توازن عرضه و تقاضا، از این پس رشد اسمی قیمت مسکن فقط می‌تواند یک عدد باشد که از متغیرهای کلان و انتظارات تورمی تأثیر گرفته است.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…