فیشینگ ؛ صیادان رمز اینترنتی در کمینند!

۱۴
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فیشینگ راهی است که مجرمان از آن طریق می‌توانند اطلاعاتی مثل شماره کارت بانکی، رمز کارت و cvv۲ یا مواردی نظیر آن‌ها را به دست آورند.
فیشینگ

شاید واژه فیشینگ به گوش‎تان آشنا باشد. بله… متاسفانه ترفندی است برای صید اطلاعات شخصی شما که اگر حواس‎تان نباشد، اطلاعات شما را خیلی سریع به دست می‌آورند.

فیشینگ راهی است که مجرمان از آن طریق می‌توانند اطلاعاتی مثل شماره کارت بانکی، رمز کارت و cvv۲ یا مواردی نظیر آن‌ها را به‎دست آورند.

فیشینگ

فیشینگ چیست؟

صیادان در فضای مجازی شیوه‌های مختلفی برای این کار انتخاب می‌کنند. برای مثال، طراحی سایت‌هایی بسیار شبیه به سایت‌های معتبر (هم به لحاظ شمایل ظاهری و هم به لحاظ شباهت آدرس اینترنتی) که قربانیان اطلاعات شخصی خود را در آن وارد کرده و مجرمان از این طریق به مشخصات و اطلاعات خصوصی و محرمانه آن‌ها دست می‌یابند.

هنگامی که مثل هر خرید اینترنتی دیگر، مشخصات کارت بانکی خود اعم از شماره کارت، رمز دوم، cvv۲ و تاریخ انقضای کارت خود را وارد کردید و دکمه پرداخت را زدید، پیامی مبنی بر عدم موفقیت در پرداخت برای شما ارسال می‌شود.

در این حالت فعلاً پولی از حساب شما کسر نخواهد شد؛ اما طراحان آن سایت جعلی، اطلاعاتی را که شما  وارد سایت کرده‎اید، سرقت کرده‎اند و تمام مشخصات بانکی‎تان را نزد خود محفوظ می‌دارند. به همین دلیل معمولاً طی چند روز آینده، پیامکی از طرف بانک به شما ارسال می‌شود و کسر پول از حساب‎تان را به اطلاع شما می‌رساند.

اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد که لازم نیست حتماً از طریق ورود به سایت‌های جعلی باشد. مثلاً گاهی با ارسال یک پیام به فرد، ادعا می‌کنند که از طرف بانک هستند و در حساب بانکی ایشان مشکلی ایجاد شده است و از آنان می‌خواهند هرچه زودتر با شماره‌ای تماس بگیرند. وقتی فرد با آن شماره تماس می‌گیرد، از او خواسته می‌شود که به دستگاه خودپردازی رجوع کرده و اقداماتی از قبیل: وارد کردن شماره کارت، رمز کارت یا حتی عوض کردن رمز را انجام دهند. با این کار یا پولی را به حساب خود واریز می‌کنند یا اطلاعات بانکی شما را به سرقت می‌برند.

فیشینگ

اگر به دام افتادید:

در قانون جرائم رایانه‌ای، سرقت و کلاهبرداری رایانه‌ای جرم‌انگاری شده است و در صورت وجود شرایط مذکور، مجرم به مجازات مقرر در قانون  محکوم خواهد شد.

توصیه می‎شود اگر زمانی به دام این صیادان در فضای مجازی افتادید، می‎توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) به نشانی WWW.cyberpolic.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن همراه با موضوع شکایت شما به ثبت می‎رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

۷ مدل شیک و جذاب پرده چین‌دار، برای اتاق پذیرایی

چین‌های روی پرده‌ها بر شکل ظاهری آن‌ها و نحوه باز و بسته شدنشان تاثیر می‌گذارد. در این مطل…