دکوراسیون داخلی

۷ قانون مهم در انتخاب و استفاده از فرش ایرانی

۱۷
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
استفاده از فرش در بخش‌های مختلف خانه قوانینی دارد که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.
دکوراسیون داخلی 7 قانون مهم در انتخاب و استفاده از فرش ایرانی

فرش یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که در تمام خانه‌ها استفاده می‌شود. ایرانی‌ها علاقه‌ی بسیار زیادی به استفاده از فرش‌های دست‎بافت در خانه‌های خود دارند، زیرا این هنر خاص علاوه بر نقش اصلی خود که همان پوشانندگی است، منجر به زیبایی دکوراسیون داخلی و ایجاد گرما در فصل‌های سرد می‌شود.

بر همین اساس در گزارش امروزمان می‌خواهیم به بررسی بعضی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید فرش و دکوراسیون خانه از طریق این وسیله پرکاربرد بپردازیم. اگر شما نیز قصد خرید فرش ایرانی ، تعویض فرش‌های فرسوده یا تغییر دکوراسیون خانه‌تان را دارید، تا انتهای این گزارش با ما همراه باشید.

۱. اندازه فرش

باید بدانید بر خلاف تصور خیلی از افراد، استفاده از فرش‌های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم، نه تنها به بزرگ جلوه دادن آن کمک نخواهد کرد، بلکه باعث خواهد شد فضای مد نظرتان کوچک‌تر نیز نشان داده شود.

انتخاب اندازه‌ی متناسب فرش در دکوراسیون داخلی هر فضا بسیار اهمیت دارد، چراکه فرش به تنهایی می‌تواند باعث زیباتر شدن فضا یا ایجاد جلوه‌ای نامتناسب شود. برای مثال، سعی کنید سایز فرش اتاق پذیرایی خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که حداقل پایه‌های جلویی مبل‌ها روی آن بیاید یا در اتاق خواب فرشی بیندازید که به محض پایین آمدن از تخت، پای‌تان روی آن قرار گیرد.

فرش ایرانی

۲. خالی گذاشتن برخی از فضاهای خانه

بهتر است برخی از فضاهای خانه‌‌ی خود مانند لبه دیوارها را خالی نگه دارید، چراکه وجود فضای خالی مناسب، سبب بزرگ‌تر و زیباتر شدن خانه‌تان خواهد شد.

۳.انتخاب فرش متناسب با نوع کاربری اتاق

نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود. برای مثال، برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش‌هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش‌هایی با تم رنگی خنثی استفاده کنید. در صورتی‌که کودک‌تان هنوز نوپا است نیز بهتر است برای اتاق او، از فرش‌هایی با تم‌های تیره‎رنگ و طرح‌های شلوغ استفاده کنید.

۴.ایجاد تضاد

گاهی هم طرح و یک‌رنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی‎روح شدن فضا می‌شود؛ بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر، فرشی انتخاب کنید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد.

۵. استفاده از چند فرش

برخی افراد تمایل دارند از چند لایه فرش مدرن روی هم استفاده کنند، در این حالت پیشنهاد می‌دهیم یک فرش کنفی بزرگ با رنگی خنثی را در زیر و از فرشی طرح‌دار روی آن استفاده کنید.

۶. استفاده از رنگ های مکمل فرش

استفاده از رنگ‌های مکمل، روشی بسیار مناسب برای زیبا‌تر کردن فضا است. برای این منظور می‌توانید بعد از انتخاب فرش مورد نظرتان، سایر وسایل مانند کوسن‌های مبلمان یا پرده را با رنگ‌های مکمل آن تهیه کنید.

۷. انتخاب فرش راهروها

اگر قصد دارید فضای راهروی خود را فرش کنید، بهتر است از فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ و ممتد بهره بگیرید؛ زیرا دکوراسیون داخلی راهروها کمتر به چشم می‌آید و اغلب به‎عنوان مراکزی بی‎هدف یا بدون استفاده رها می‌شوند.

فرش

منبع: سایت زیلومه

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این گیاهان آپارتمانی به خاک نیاز ندارند!

گل‌ها و گیاهان به دلیل زیبایی و طراوتی که به فضای منزل می‌بخشند، همیشه طرفداران زیادی دارن…