خانه آشپزی نکات طلایی تهیه سس بشامل

انواع سس

نکات طلایی تهیه سس بشامل

۱۲
9
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سس بشامل در تهیۀ انواع سوپ‌ها، گراتن‌ها و لازانیا استفاده می‌شود و طعم بی‌نظیری به این غذاها می‌دهد.
سس بشامل

سس بشامل یکی از سس‌های اصلی کشور فرانسه است. این سس پایۀ برخی دیگر از سس‌ها مانند سس مورنی است. سس بشامل در تهیۀ برخی از غذاها استفاده می‌شود و طعمی خاص به آن‌ها می‌دهد. طرز تهیه این سس در ظاهر ساده است، اما مانند هر کار دیگر چند فوت کوزه‎گری دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

چه موادی و به چه میزان؟

مواد اولیه و طرز تهیه سس بشامل ساده است. برای تهیۀ این سس کره، آرد و شیر لازم است. از این مواد به میزان یکسان نیاز دارید. مثلاً برای داشتن ۵۰ میلی لیتر سس بشامل، ۵۰ گرم کره، ۵۰ گرم آرد و ۵۰ میلی لیتر شیر لازم است. 

سس بشامل

شیر کاملاً خنک باشد

یکی از ترفندهای ساده برای داشتن سس بشامل حرفه‌ای این است که شیر هم دمای محیط نباشد. بلکه بسیار خنک و سرد شده باشد. هرچه شیر خنک‌تر باشد، سس بهتر می‌شود.

سس را مرتب هم بزنید

داشتن سسی حرفه‌ای و یکدست، مستلزم هم زدن مداوم است. در غیر این صورت کره و آرد جداگانه غلیظ می‌شوند. در نتیجه سس یا گلوله‌گلوله می‌شود، یا به ته تابه می‌چسبد. بنابراین در طول آماده‌سازی سس، دست از هم زدن آن برندارید. چون پس از ترکیب کره و آرد لازم است شیر را کم‌کم به آن بیفزایید. 

سس بشامل

چطور سس گلوله‌گلوله نشود؟

قبل از افزودن آرد به کرۀ ذوب شده، آن را الک کنید. هرچه آرد ریزتر باشد، احتمال تشکیل گلوله‌ها کمتر می‌شود. نکتۀ دیگر این‎که به جای آرد گندم، از آرد ذرت استفاده کنید. این آرد سبک‌تر از آرد گندم است و گلوله‌گلوله نمی‎شود. اما چون آرد گندم غلظت خوبی به سس می‌دهد، می‌توانید از هر دو آرد به میزان یکسان استفاده کنید.

اضافه کردن چاشنی‌ها در دقایق آخر

نمک، فلفل و کمی جوز هندی، چاشنی‌های مناسب سس بشامل است. حتماً این چاشنی‌ها را در دقایق آخر اضافه کنید تا عطر و طعم خوبی به سس بدهند. اگر می‌خواهید سس خاصی داشته باشید، می‌توانید کمی پنیر پارمسان با چاشنی‌ها به آن بیفزایید. این کار برای تهیۀ لازانیا فوق‌العاده است.

 • گشنیز کباب آذری

  گشنیز کباب آذری؛ یک کباب لذیذ و خوشمزه

  امتحان کردن طعم‌های جدید کباب برای ما ایرانیان که معمولا عاشق مزه لذیذ این غذای دوست داشتن…
 • کوکو ماست

  کوکو ماست غذایی ساده و مقوی

  شما می توانید کوکو ماست را همراه با نان یا برنج به عنوان وعده اصلی میل کنید. کوکو ماست یک …
 • پلو هفت رنگ

  دستور پخت پلو هفت رنگ

  قدیمی‌ها پلو هفت رنگ را از هفت جور پلو مختلف با کلی زحمت درست می‌کردند، یعنی پلوهایی مجزا …
بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

گشنیز کباب آذری؛ یک کباب لذیذ و خوشمزه

امتحان کردن طعم‌های جدید کباب برای ما ایرانیان که معمولا عاشق مزه لذیذ این غذای دوست داشتن…