خانه گزارش های ملکی خرید خانه در تهران؛ متقاضیان چه واحدهایی را می پسندند؟

خرید خانه در تهران؛ متقاضیان چه واحدهایی را می پسندند؟

۱۵
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خریداران مصرفی که طی یک‌سال گذشته صرفاً نظاره‌گر افزایش قیمت مسکن بودند، با نزدیک شدن قیمت‌ها به مرحله ثبات درصدد خرید خانه‌هایی هستند که شرایط خاصی را دارند.
خرید خانه در تهران

خریداران خانه در تهران تحت تاثیر شرایط جدید بازار مسکن، یعنی ادامه افزایش تدریجی قیمت واحدهای مسکونی، برای خرید آپارتمان خود به ناگزیر محدوده منطقه انتخابی یا سایر شرایط انتخاب آپارتمان موردنظر خود را تغییر داده‌اند.

به گزارش مجله دلتا، در گرماگرم تابستان ۹۸ که بازار رهن و اجاره مستاجرها را به کوچ‌های اجباری دچار کرده، بازار خرید خانه در تهران با اتفاق جدید و قابل توجهی مواجه شده است. جدای از اینکه فروشندگان به دنبال خریدار هستند، خریداران در مناطق مرکزی و جنوب شهر به دنبال واحدهایی هستند که در اصطلاح، از آن به عنوان فایل‌های ناقص یاد می‌شود.

واحدهای مسکونی ناقص، محبوب خریداران خانه در تهران

این گروه از متقاضیان که عمدتاً خانه‌اولی‌های مجهز به وام صندوق یکم هستند با هدف خرید آپارتمان در مقطع کنونی سعی کرده‌اند از برخی اولویت‌های مدنظر خود برای انتخاب یک آپارتمان صرف نظر کنند. به‌عنوان مثال، حذف یک یا چندمورد از امکانات یک واحد مسکونی همچون «پارکینگ»، «بالکن»، «دارا بودن آسانسور»، « نورگیر بودن» و… سبب می‌شود تا قیمت پیشنهادی مالک برای خرید آپارتمان نسبت به سایر آپارتمان‌های منطقه کاهش پیدا کند و به این ترتیب فاصله قیمت پیشنهادی خرید یک واحد مسکونی با بودجه تدارک دیده شده از سوی خریدار کاهش بیابد. این رویداد طی یک ماه اخیر در برخی مناطق مصرفی شهر تهران قابل مشاهده بوده است.

به‌عنوان مثال، مشاوران املاک محدوده منطقه چهار پایتخت عنوان می‌کنند طی یک ماه گذشته تعداد قراردادهای منعقدشده مربوط به واحدهای مسکونی طبقه چهارم فاقد آسانسور، نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. به گفته آن‎ها اگر تا سال گذشته بخش زیادی از متقاضیان در جست‎وجوی خرید خانه به این نوع آپارتمان‌ها اقبال کمتری نشان می‌دادند اما در حال حاضر تحت تاثیر شرایط جدید بازار، این گروه از فایل‌ها انتخاب گروه زیادی از خریداران است.

این تغییر رفتار خریداران حاکی از آن است که خریدار مصرفی متوجه شده که بازار کنونی موقعیت مناسبی را برای خرید فراهم آورده و قشری که مدت‎ها است نظاره‌گر تحولات بازار مسکن است، اکنون با نزدیک شدن قیمت‌ها به ساحل ثبات، سعی در پیدا کردن بهترین فایل ممکن و متناسب با بودجه‌شان را دارند.

منبع: دنیای اقتصاد

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

۵ توصیه مهم برای خرید بلوز زنانه

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در خرید لباس تصمیم درستی بگیرید آن است که از خودتا…