خانه نکات حقوقی حق طلاق زن ؛ و تفاوت آن با وکالت در طلاق

حق طلاق زن ؛ و تفاوت آن با وکالت در طلاق

۱۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در صورتی که زن وکالت مطلق و بدون قید و شرط برای طلاق بگیرد، با وکالتی که دارد دیگر نیاز به اثبات هیچ شرایطی در دادگاه نیست و حتی مرد ممکن است که نداند در کدام دادگاه خانواده یا کدام دفترخانه‎ طلاق ثبت شده‌ است.
حق طلاق

در بین تمام شروطی که هنگام عقد ازدواج می‌توان گذاشت، یکی از مهم‎ترین شروط، شرط وکالت زن برای طلاق است. وکالت برای اعمال طلاق با حق طلاق زن متفاوت است و یکی نیست. در قانون ایران، برای زنان موردی به عنوان حق طلاق نداریم، بلکه دادن وکالت برای اعمال طلاق داریم که به اشتباه به عنوان حق طلاق از آن یاد می‌شود. در مجله دلتا به جزئیات این تفاوت می‎پردازیم.

حق طلاق برای زن

طبق قانون مدنی ایران، در شرایط زیر زن این حق را دارد که از دادگاه تقاضای طلاق کند.

۱. عدم پرداخت نفقه

زن می‌تواند در صورت خودداری شوهر از دادن نفقه به دادگاه رجوع کند. در این صورت دادگاه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد. هرگاه اجرای حکم دادگاه و الزام شوهر به دادن نفقه به علت سرسختی او و عدم دسترسی به اموالش یا به علت عجز شوهر از انفاق ممکن نباشد، زن این حق را دارد که تقاضای طلاق بدهد.

حق طلاق

۲. موارد عسر و حرج

از دیگر شرایطی که به زن این حق و اجازه را می‌دهد، مواردی است که به‌ عنوان عسر و حرج شناخته می‌شوند.

  • ترک زندگی خانوادگی توسط زوج
  • اعتیاد مرد به یکی از انواع مواد مخدر
  • ابتلا مرد به مشروبات الکلی
  • محکومیت قطعی زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر
  • ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر مرد
  • ابتلا زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج
  • غیبت شوهر بیش از چهار سال هم از مواردی است که زن حق گرفتن طلاق را خواهد داشت.

شایان‌ ذکر است که موارد یاد شده در ماده ۱۱۱۲ تمثیلی است، نه حصری. به این معنی که به جز موارد ذکر شده، موارد دیگری نیز می‎تواند مصداق داشته باشد. شروط مورد توافق در عقدنامه نیز در صورت محقق شدن، حق طلاق را برای زن در بر خواهد داشت. از جمله این شرایط وکالت زن برای طلاق است که مطابق با آن زن می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه تقدیم کند.

طلاق

وکالت در طلاق

وکالت در طلاق به این معنی است که زن با وکالتی که از شوهرش دارد، از جانب او می‌تواند وکیل انتخاب کند و با مراجعه به دادگاه، خود را مطلقه کند؛ بنابراین زن در هر زمان و تحت هر شرایط، اختیار دارد خود را به هر نوع طلاق و به هر طریق اعم از گرفتن یا بخشش مهریه، مطلقه کند. این وکالت از نظر حقوقی و قانونی مانند آن است که شوهر زن را طلاق داده‌است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با طلاق در دوران بارداری “طلاق در دوران بارداری” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اعاده حیثیت چه شرایطی دارد؟

اصطلاح اعاده حیثیت در قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری به کار رفته است که در …