بازار ملک روی خط مطبوعات

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

روزنامه قانون- عامل رونق‌ بخش بازار مسکن چیست؟

 رئیس کمیسیون تخصصی املاک کشوری گفت:پرداخت تسهیلات به سازندگان ،یکی از راه های اصلاح صنعتی سازی در ساخت و ساز کشور است.

حسام عقبایی ، با بیان اینکه ورود سایر بانک‌ها به حوزه پرداخت تسهیلات مسکن می‌تواند در افزایش تعداد تسهیلات مؤثر باشد گفت: در فاز اول پرداخت این تسهیلات می توانیم به تعدیل شدن قیمت‌ها در بازار مسکن نزدیک ‌تر شویم.

وی افزود: در فاز دوم پرداخت تسهیلات باید به حوزه کیفیت، افزایش مدت زمان بازپرداخت تسهیلات، کاهش نرخ سود بانکی و افزایش میزان تسهیلات نزدیک‌تر شد.

وی توضیح داد: هم اکنون اصولی‌ترین راه برای رونق بازار مسکن ،پرداخت تسهیلات به سازندگان واحد‌های مسکونی است زیرا در شرایط کنونی  ۹۰ درصد از ساخت و ساز‌ها به شکل بومی‌سازی صورت می گیرد.

روزنامه تجارت –  رشد ۲۵ درصدی قیمت مسکن در تهران

دبیر انجمن انبوه سازان کشور از افزایش ۲۵ درصدی قیمت مسکن خبر داد و گفت: متاسفانه در ۲ هفته گذشته بازار مسکن وارد دوران رکود تورمی شد.

فرشید پورحاجت با بیان اینکه تحرکات هیجانی کاذب در بازار مسکن به وجود آمده است، اظهار کرد: همین هیجانات کاذب باعث ایجاد رکود تورمی در بخش مسکن شده است.

وی گفت: در برخی از مناطق قیمت خرید مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته و در برخی از مناطق شاهد افزایش ۲۵ درصدی قیمت هستیم.

پورحاجت تصریح کرد: تسهیلات پرداخت شده مسکن در پنج سال گذشته نتوانسته است تکاپوی نیاز مسکن را پاسخ دهد و همین موضوع زمینه‌ساز ایجاد رکود شده است.

روزنامه جهان صنعت- سود تسهیلات مسکن گران است

کانون سراسری انبوه‌سازان پیش از این با اعلام نارضایتی از نرخ سود تسهیلات مسکن با استفاده از اوراق حق تقدم طی نامه‌ای خواستار تعدیل نرخ سود‌ها شده بود‌. به گفته انبوه‌سازان ،نرخ سود تمام‌شده وام ساخت بدون سپرده با اتکا به خرید اوراق بیش از ۲۲ درصد برای سازندگان تمام می‌شود که نرخ بالایی است‌.

آنها معتقدند: سازنده‌ها در تامین منابع برای ساخت مسکن مجبورند اقدام به خرید اوراق حق‌تقدم کنند، بنابراین این اقدام اثری نامطلوب روی نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن گذاشته است‌ چرا که خرید اوراق خود مستلزم پرداخت هزینه اضافی است‌.

هم اکنون  دریافت تسهیلات با نرخ سود ۱۷/۵درصد در دسترس است و این در حالی‌ است که با محاسبه هزینه خرید اوراق، نرخ سود این تسهیلات بین ۲۲ تا ۲۳ درصد است‌.

پس از گذشت بیش از یک ماه از ارسال این نامه ،دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان می‌گوید: هنوز پاسخی از سوی مسوولان دریافت نشده است‌.

روزنامه دنیای اقتصاد- عرضه متنوع املاک کلنگی

مالکان املاک کلنگی واقع در مناطق مختلف شهر تهران موج تازه عرضه املاک کلنگی به بازار مسکن را آغازکرده اند.

درحالی که بازار سالانه ساخت و ساز مسکن معمولا از اواخر پاییز با شروع جست و جوی سازندگان برای خرید زمین و ملک کلنگی مناسب و سرمایه‌گذاری‌های تازه ساختمانی آغاز می‌شودهم‌اکنون ،حجم مناسبی از عرضه املاک کلنگی در مناطق مختلف شهر تهران به ویژه مناطق بورس ساخت‌وسازهای مسکونی مشاهده شده است .

بازار املاک کلنگی در عین حال در مقطع زمانی کنونی با یک ویژگی عمده در مقایسه با نیمه اول سال روبه ‌رو است که این ویژگی خود را در شکل افزایش قیمت پیشنهادی مالکان برای فروش این املاک نشان می‌دهد؛ هر چند هم‌اکنون سازندگان واحدهای مسکونی به این افزایش قیمت پیشنهادی واکنش نشان داده و نرخ‌های اعلامی را غیرواقعی می‌دانند.مجله خبری دلتا

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…