اخبار مسکن

۵ خبر جدید مسکن، از رکود معاملات تا صعود قیمت‎ها

۱۶
29
زمان مطالعه: 3 دقیقه
رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته کافی بود تا قدرت خرید به قدری کاهش یابد که خانه‎دار شدن به یک رویا تبدیل شود، پس به نظر می‌رسد این روند مدت زمان انتظار را افزایش و پس‌انداز برای خانه‎دار شدن را به یک شوخی تبدیل کرده است.
بازار مسکن در تابستان

بازار مسکن در تابستان سال جاری در مقایسه با سال‎های قبل، چگونه است؟

آخرین راهکار مسئولان

وام ۱۶۰ تا ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن آخرین راهکار مسئولان این بخش برای خانه دار شدن مردم است. با توجه به افزایش افسار گسیخته قیمت مسکن در یک سال گذشته که به رویایی برای ایرانیان تبدیل شده است، مسئولان در ارائه راهکاری دیگر، در صدد افزایش میزان وام‎های مسکن شدند.

رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته کافی بود تا قدرت خرید به قدری کاهش یابد که خانه‎دار شدن به یک رویا تبدیل شود، پس به نظر می‌رسد این روند مدت زمان انتظار را افزایش و پس‌انداز برای خانه‎دار شدن را به یک شوخی تبدیل کرده است.

 رشد حبابی بازار در یک سال گذشته بازار مسکن رشد حبابی داشت

بازار مسکن از ابتدای سال گذشته رشد حباب‌گونه‌ای را آغاز کرد. حرکت آرام اما رو به بالای قیمت مسکن در سایه رکود، ترس ایجاد بحران جدیدی در اقتصاد را ایجاد کرد. قیمت مسکن نیز مانند سایر کالاها روند افزایشی را پیش گرفت و این افزایش قیمت به‌ گونه‌ای بود که مالکان از معاملات منصرف شده و موارد متعددی از فسخ معاملات، به علت احتمال گران‌تر شدن مسکن نیز گزارش شد.

بازار مسکن در تابستان

این در حالی بود که بازار مسکن بعد از بازار خودرو و ارز و طلا، شاهد رشد سرسام‌آور قیمت بود و این نگرانی را به وجود آورده که قدرت خرید بخش بزرگی از جمعیت در این بازار، به شکل محسوسی کاهش یابد. این نگرانی، بیش از همه اجاره‌نشینان را دچار مشکلاتی کرد، چراکه اجاره مسکن همواره تابعی از قیمت زمین و ساختمان بوده و افزایش قیمت این دو، در نهایت افزایش اجاره‌بهای آپارتمان‌ها را رقم زد.

علت اصلی افزایش قیمت مسکن

کارشناسان معتقدند ریشه اصلی افزایش قیمت مسکن را می‌توان در عواملی مانند افزایش نقدینگی، رشد قیمت در بازارهای موازی و دنباله‌روی مسکن از سطح عمومی قیمت‌ها، ثبات قیمت مسکن در سال‌های پیشین، ساختار بازار مسکن، کاهش عرضه واحدهای کوچک متراژ، افزایش هزینه‌های تولید، نبود مالیات بر عایدی مسکن، تاثیر شهرسازی نامتقارن بر تمرکز تقاضای مسکن بر برخی مناطق خاص و نقش عوامل روانی و نااطمینانی در آغاز جهش قیمتی پیدا کرد.

در حال حاضر نمی‌توان ادامه شرایط رکود در کنار گرانی مسکن را برای بحرانی که هنوز خفته است، پیش‌بینی کرد، چراکه بیش از دو سال است که زنگ این مشکل به صدا درآمده، اما گوش شنوایی نبود.

نداشتن استراتژی به ‌موقع مسئولان

آمارها حاکی از کمبود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور است و اگر بخواهیم در طول ۱۰ سال این واحدها ساخته شود، سالانه باید ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در کشور تولید شود. در این حال، سالانه بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار زوج در کشور ازدواج می‌کنند که نیازمند مسکن هستند و مجموع این دو آمار نشان می‌دهد که حداقل سالانه باید در کشور، یک‌میلیون و ۵۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود.

بازار مسکن در تابستان

بنابراین بین ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد تا زوجین جوان بتوانند برای سپرده‌گذاری خود در بانک ۸۰ میلیون تومان جمع‌آوری کنند و این زوج‌ها مجبور هستند سال‌ها از مسکن استیجاری استفاده کنند.

صعود قیمت‎ها و رکود معاملات

جالب آن است که با وجود این‎که بازار مسکن با رکود سنگینی روبه‎رو بوده و آمار معاملات رو به کاهش است، اما روند رشد قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

به‎عنوان مثال، آپارتمان نوساز ۶۸ متری کلید نخورده آماده فروش و تحویل، در سمت راست خیابان فرهنگ تهران متری ۱۹ میلیون تومان و دقیقاً در سمت چپ همین خیابان و دو قواره بالاتر متری ۲۱ میلیون تومان است.

یک آپارتمان دوخوابه ۵ سال ساخت ۷۱متری واقع در خیابان ستارخان تهران نرسیده به پل، در بخش شمالی خیابان، متری ۲۰میلیون تومان. در این ‌بین نرخ فروش خانه کلنگی بسیار عجیب‌تر از انواع نوساز آپارتمان شده است.

یک‌خانه کلنگی ۱۲۰متری با قدمت بالای ۳۵سال واقع در خیابان یوسف‌آباد متری ۳۰میلیون تومان برای فروش آگهی شده است. اما آپارتمان یک‌خوابه ۴۷متری در تهرانپارس غربی متری ۱۸میلیون آماده تحویل به خریدار است.

 

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

علائم کبد چرب را بشناسیم

علائم کبد چرب طیفی محدود و قابل شناسایی هستند. کبد چرب به وضعیتی اطلاق می‌شود که چربی به‌ط…