اگر دسته چک خود را گم کردیم، چه کنیم؟

۲۲
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چک مفقودی یا سرقتی خود را ثبت کنید تا از طریق اطلاع رسانی همگانی سامانه ساد 24 از نقل و انتقال یا سوءاستفاده از آن‎ها، جلوگیری کنید و در کمترین زمان ممکن از وضعیت چک مفقودی خود مطلع شوید.
چک مفقودی

شاید اولین سوالی که برای ما پیش بیاید این باشد که مگر یک برگ چک دارای ارزش مالی است که قابل سرقت کردن باشد؟

در جواب باید گفت که چک ربوده شده اگر نوشته و امضا شده باشد، در حکم اسکناس است و به میزان مبلغی که در آن نوشته شده، دارای ارزش مالی است.

به گزارش مجله دلتا، در صورتی که روی چک نوشته نشده باشد، علاوه بر قیمت برگ چک، با نوشتن و تکمیل کردن آن ارزش مالی پیدا کند، دارای ارزش مالی است.

چک مفقودی

 آشنایی با سامانه ساد۲۴:

ساد ۲۴ سامانه‌ای برای اعلام سرقت و استعلام چک مفقودی و سرقتی است که تحت حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه قرار دارد.

سامانه ساد ۲۴، اولین سامانه استعلام چک‎هایی است که در اثر ارتکاب جرم تحصیل شده باشد.

این سامانه به منظور پیشگیری از جعل و کلاهبرداری چک‎های سرقتی یا مفقودی در کشور و با توجه به این‎که کلاهبرداران و سارقان پس از دسترسی به دسته‎چک‎های دیگران با شیوه‌های متفاوت اقدام به انتقال چک‎ها می‌کنند، ایجاد شده است.

هر شخص در زمان دریافت چک می‌تواند به صورت آنی از صحت و سلامت چک و ظهر نویسی آن مطمئن شود که با این شیوه امکان دریافت یا استفاده از چک‎های مفقودی، جعلی و سرقتی به حداقل خواهد رسید.

مراحل اعلام مفقودی یا سرقت:

۱- ابتدا چک مفقودی را در سامانه ساد۲۴ ثبت کنید.

۲- با مراجعه به دادگستری برگ ثبت در سامانه ساد ۲۴ را تحویل گرفته و دستور قضایی برای مسدودسازی چک مفقودی یا سرقتی را دریافت کنید.

۳- در مرحله سوم، به بانک مربوطه مراجعه کنید و دستور قضایی را تحویل دهید.

چک مفقودی

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

نکاتی در رابطه با تمدید قرارداد اجاره در سال ۱۴۰۱

از آنجایی که قرارداد اجاره جزو قراردادهایی‌ است که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها منعقد می‌شو…