بازار اجاره

آخرین آمار قراردادهای اجاره + جدول قیمت‎ها

۱۲
42
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آخرین آمار قراردادهای اجاره در این مطلب اختصاصی مجله دلتا، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، بررسی می‎شود.
آخرین آمار قراردادهای اجاره

به گزارش اختصاصی مجله دلتا ، آپارتمان هایی که در تیرماه برای رهن و اجاره قرارداد بسته‎اند، بیشتر آن دسته از آپارتمان‎هایی بوده‎اند که موجر تمایل به دریافت اجاره‎بها داشته است. همچنین با توجه به آغاز فصل تابستان و داغ شدن بازار اجاره‎بها، آپارتمان‎هایی که متراژ آن‎ها بین ۴۵ تا ۷۵ متر است، طرفداران بیشتری دارد.

آخرین آمار قراردادهای اجاره نشان می‎دهد که مبلغ رهن در تابستان سال جاری، تا ۱۵۰ میلیون تومان  و اجاره‎بها نیز از ۲ میلیون تومان به بالا بوده است.

در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، تمام قراردادهای رهن و اجاره و خریدوفروش ثبت می‎شود. در جدول زیر آمار رهن و اجاره در تیرماه و در برخی محله‎های آن، که برگرفته از این سامانه است را می‎بینیم.

آخرین آمار قراردادهای اجاره

طبق جدیدترین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی در خردادماه ‌سال جاری، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به ١٢‌میلیون و ۶٧٠‌هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ١٢,۵‌درصد افزایش یافته است.

برخی از مشاوران املاک عقیده دارند که نظارتی روی بازار مسکن و به‎خصوص بازار رهن و اجاره وجود ندارد و مالک به دلخواه خودش روی ملک خود قیمت می‎گذارد و این تعیین نرخ از هیچ قانونی تبعیت نمی‎کند.

برای خیلی از مالکان اصلاً اهمیت ندارد که ملک خود را چه زمانی اجاره بدهند و از دست دادن زمان، آن‎ها را ناچار به دادن اجاره واحد مسکونی‌شان‎‎ نمی‎کند. آن‎ها حاضرند بسیار منتظر بمانند، ولی با همان قیمت اصلی مورد نظر خود، آپارتمان‎شان را اجاره دهند و قرارداد بنویسند؛ حتی بسیاری از خانه‎ها با قیمت‎های نجومی و میلیاردی اجاره داده شده‎اند! خانه هایی با ودیعه یک میلیارد و نیم!

بررسی‎های میدانی نیز حکایت از رشد قیمت اجاره بها تا ۵۰ درصد و رشد ۱۰۴ درصدی  قیمت مسکن دارد.

یک داستان از زندگی مستاجری در ایران

 یک خانه ۵۰ متری در جنوب تهران با قیمت هر متر مربع ۸ میلیون تومان  و در کل، ۴۰۰میلیون تومان قیمت دارد. یک خانواده کارگری با حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومان، اگر هیچ خرج دیگری نداشته باشد، ۲۲ سال دیگر، یعنی در سال ۱۴۲۰ صاحب‎خانه خواهد شد.

 

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

۷ مدل شیک و جذاب پرده چین‌دار، برای اتاق پذیرایی

چین‌های روی پرده‌ها بر شکل ظاهری آن‌ها و نحوه باز و بسته شدنشان تاثیر می‌گذارد. در این مطل…