خانه گزارش های ملکی آخرین آمار قراردادهای اجاره + جدول قیمت‎ها

بازار اجاره

آخرین آمار قراردادهای اجاره + جدول قیمت‎ها

۱۲
42
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آخرین آمار قراردادهای اجاره در این مطلب اختصاصی مجله دلتا، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، بررسی می‎شود.
آخرین آمار قراردادهای اجاره

به گزارش اختصاصی مجله دلتا ، آپارتمان هایی که در تیرماه برای رهن و اجاره قرارداد بسته‎اند، بیشتر آن دسته از آپارتمان‎هایی بوده‎اند که موجر تمایل به دریافت اجاره‎بها داشته است. همچنین با توجه به آغاز فصل تابستان و داغ شدن بازار اجاره‎بها، آپارتمان‎هایی که متراژ آن‎ها بین ۴۵ تا ۷۵ متر است، طرفداران بیشتری دارد.

آخرین آمار قراردادهای اجاره نشان می‎دهد که مبلغ رهن در تابستان سال جاری، تا ۱۵۰ میلیون تومان  و اجاره‎بها نیز از ۲ میلیون تومان به بالا بوده است.

در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، تمام قراردادهای رهن و اجاره و خریدوفروش ثبت می‎شود. در جدول زیر آمار رهن و اجاره در تیرماه و در برخی محله‎های آن، که برگرفته از این سامانه است را می‎بینیم.

آخرین آمار قراردادهای اجاره

طبق جدیدترین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی در خردادماه ‌سال جاری، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به ١٢‌میلیون و ۶٧٠‌هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ١٢,۵‌درصد افزایش یافته است.

برخی از مشاوران املاک عقیده دارند که نظارتی روی بازار مسکن و به‎خصوص بازار رهن و اجاره وجود ندارد و مالک به دلخواه خودش روی ملک خود قیمت می‎گذارد و این تعیین نرخ از هیچ قانونی تبعیت نمی‎کند.

برای خیلی از مالکان اصلاً اهمیت ندارد که ملک خود را چه زمانی اجاره بدهند و از دست دادن زمان، آن‎ها را ناچار به دادن اجاره واحد مسکونی‌شان‎‎ نمی‎کند. آن‎ها حاضرند بسیار منتظر بمانند، ولی با همان قیمت اصلی مورد نظر خود، آپارتمان‎شان را اجاره دهند و قرارداد بنویسند؛ حتی بسیاری از خانه‎ها با قیمت‎های نجومی و میلیاردی اجاره داده شده‎اند! خانه هایی با ودیعه یک میلیارد و نیم!

بررسی‎های میدانی نیز حکایت از رشد قیمت اجاره بها تا ۵۰ درصد و رشد ۱۰۴ درصدی  قیمت مسکن دارد.

یک داستان از زندگی مستاجری در ایران

 یک خانه ۵۰ متری در جنوب تهران با قیمت هر متر مربع ۸ میلیون تومان  و در کل، ۴۰۰میلیون تومان قیمت دارد. یک خانواده کارگری با حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومان، اگر هیچ خرج دیگری نداشته باشد، ۲۲ سال دیگر، یعنی در سال ۱۴۲۰ صاحب‎خانه خواهد شد.

 

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

طرز تهیه لازانیای بادمجان با ساده‌ترین روش

لازانیای بادمجان یکی از انواع غذا با بادمجان است که طعم بی‌نهایت خوبی دارد. این غذا را برا…