ایرانگردی

جاده چالوس ؛ جاده‌های شمال محاله یادم بره

۱۴
14
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تونل کندوان معروف‌ترین تونل جاده چالوس است. این تونل که حدود کمتر از 2 کیلومتر طول دارد، طی 3 سال ساخته شد.
جاده چالوس

جاده چالوس هم فال است و هم تماشا. در واقع جاده چالوس فقط یک جاده نیست! خودش جاذبه گردشگری به شمار می‌رود. خیلی‌ها بدون اینکه بخواهند از طریق این جاده به مقصد خاصی برسند، واردش می‌شوند و حسابی خوش می‌گذرانند. جاده چالوس، این افسونگر پیچ در پیچ، یکی از ۱۰ جاده توریستی جذاب دنیا است. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا سری به جاده ۵۹ بزنیم.

جاده چالوس

جاده چالوس کجاست؟

از پایتخت، سه راه عمده برای رسیدن به ساحل مازندران داریم. جاده هراز، فیروزکوه و چالوس. جاده چالوس از وسط شهر کرج شروع می‌شود و به شهر چالوس در غرب استان مازندران می‌رسد. امروزه جاده چالوس به یکی از زیباترین جاده‌های گردشگری ایران تبدیل شده است که گردش در آن حسابی خوش می‌گذرد. هوای تمیز ییلاقی، چشم انداز کوهستانی، رودخانه و باغ‌های جنگلی و دریاچه سد کرج، چیزی نیست که به راحتی بشود از کنارش گذشت. به‎خصوص که در کنار همه این زیبایی‌ها، کلی رستوران و کافه و آش‎فروشی وجود دارد که می‌شود غذاهای خوشمزه در آن نوش جان کرد.

جاده چالوس
جاده چالوس در پاییز

داستان تولد پیچ و خم‌های جاده چالوس

جاده چالوس با دست خالی ساخته شد! برای ساختن آن از هیچ دستگاه مکانیزه و ماشین آلات راه‌سازی استفاده نشد. یعنی زمانی که تصمیم گرفتند جاده را بسازند، اصلاً خبری از این جور دستگاه‌ها و وسایل پیشرفته نبود. کارگران با دست خالی و صرفاً با کمک بیل و کلنگ جاده‌ای ساختند که در زیبایی کم‎رقیب است. مدیران پروژه برای اینکه کارگران بهتر کار کنند، فقط از روش تشویقی استفاده می‌کردند. گفته می‌شود به کارگران در ازای هر کلنگی که می‌کوبیدند، پول می‌دادند و همین باعث شد جاده بسیار زودتر از موعدی که پیش‌بینی کرده بودند، به بهره‎برداری برسد.

جاده چالوس

دیدنی‌های جاده چالوس

جاده چالوس فقط یک جاده معمولی نیست. قدم به قدمش دیدنی و تماشایی است. ابتدای جاده پر از کافه و باغ رستوران است. همه آنها در چشم اندازی کوهستانی و کنار رودخانه کرج قرار دارند. بعضی رستوران‌ها حتی وسط آب رودخانه، تخت زده‌اند. می‌توانید روی تختی بنشینید که زیرش آب خروشان رودخانه دارد حرکت می‌کند.

باغ لاله‌های گچسر از دیگر دیدنی‌های جاده به شمار می‌رود. سد امیرکبیر که به آن سد کرج هم می‌گویند، در کنار جاده قرار دارد. آن سوی دریاچه سد، روستای گردشگری واریان قرار دارد. کنار دریاچه هم رستورانی با دیوارهای شیشه‌ای ساخته‌اند که چشم اندازی رویایی دارد.

جاده چالوس

تونل معروف کندوان هم از دیدنی‌های این جاده است. پیش از ورود به تونل، تعداد زیادی آش‌کده در کنار جاده می‌بینید که زمستان و تابستان باز هستند و خوشمزه‌ترین آش‌ها، عدسی‌ها، خوراک لوبیا و حلیم‌های دنیا را به گردشگران می‌دهند.

از پل زنگوله به آن طرف، “هزار چم” شروع می‌شود. هزار چم، آن قسمتی از جاده است که پیچ و خم‌های زیادی دارد. بعضی پیچ‌ها چنان زاویه تندی دارند که کنار جاده، آینه محدب گذاشته‌اند تا راننده دید بهتری به آن سوی پیچ داشته باشد.

روستای رویایی سیاه بیشه بعد از هزار چم قرار دارد. آبشار سیاه بیشه حتی از کنار جاده هم مشخص است. رودخانه چالوس را هم می‌توانید در کنار جاده ببینید که گاهی به چپ و گاهی به راست می‌خرامد و همه این ها فقط بخشی از زیبایی‌ها و دیدنی‌های جاده چالوس است.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…