ایرانگردی ، طبیعت گردی

دره شیرز ؛ سرزمین عجایب ایران

۱۵
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حدود 2 ساعت طول می‌کشد تا دره شیرز را پیاده بپیمایید. بنابراین لباس مناسب پیاده روی و کفش مناسب همراه داشته باشید.
در ه شیرز

آیا از آن دسته افراد هستید که مسافرت را با “شمال رفتن” هم معنی می‌دانند؟ اگر یک بار دره شیرز را ببینید، احتمالاً از شمال رفتن صرف نظر کنید. آن وقت منتظر تعطیلی می‌مانید تا دوان‎دوان خودتان را به سرزمین عجایب ایران برسانید. دره شیرز در استان لرستان، یکی از جاهای دیدنی ایران است که احتمالاً کمتر درباره آن بدانید. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با هم سفری کوتاه به این دره حیرت انگیز داشته باشیم.

در ه شیرز
منار سنگی دره شیرز

دره شیرز کجاست؟

در استان لرستان. به عبارت دقیق‌تر دره شیرز جایی بین استان لرستان، کرمانشاه و ایلام قرار دارد. رود سیمره در  کنار دره واقع شده و همین، آن را جذاب‌تر کرده است. این دره ۵ کیلومتری یکی از حیرت انگیزترین جلوه‌های طبیعت ایران است. طبیعت با هنرمندی، این دره را آراسته است. صخره‌های لایه به لایه این دره حاصل فرسایش بادی و آبی در میلیون‌ها سال است و همین لایه‌ها از دوستداران طبیعت و سفر حسابی دل می‌برد.

درخت‌های میوه‌دار جنگلی، چشمه‌های جوشان در گوشه و کنار دره و هوای خنک و تمیز کوهستانی از جذابیت‌های دره به شمار می‌رود. منار سنگی دره، یکی از اعجاب انگیزترین چیزهایی است که می‌بینید. همچنین نمای حیرت انگیزی از پیچش رود در دره وجود دارد که شما را به یاد دره گرند کاینون آمریکا می‌اندازد. حیف است نمونه وطنی گرند کانیون را نبینید. غار پل خدا نیز در این دره قرار دارد. بازدید از آن را فراموش نکنید. آثار باستانی در این غار کشف شده است. آن هم مربوط به عصر حجر! یعنی وقتی انسان‌ها در غارها زندگی می‌کردند.

دره شیرز

نکات مهم در سفر به دره شیرز

این روزها بازار فروش تورهای طبیعت گردی در دره شیرز داغ داغ است. می‌توانید یکی از این تورها را بخرید. بدون تور هم می‌توانید به دره سفر کنید. به راحتی با خودروی شخصی، خودتان را به دره برسانید. پیش از شروع مسیر پیاده‎روی در دره، پارکینگ ساخته‌اند. ماشین را همان جا پارک کنید و آماده پیمودن مسیر پیاده‎روی در طول دره شوید. گفتن ندارد که باید کفش مناسب پیاده‎روی، کلاه لبه‎دار، عینک دودی و کرم ضد آفتاب داشته باشید.

داشتن کوله پشتی سبک، به اندازه‌ای که نیازهای دو ساعت پیاده‌روی شما را رفع کند، پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد. مراقب طبیعت باشید. این دره میلیون‌ها سال سن دارد. حیف است با بی توجهی‌های گردشگران آسیب ببیند.

دره شیرز
نمایی شبیه به گرند کانیون آمریکا در دره شیرز
دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

نهایت زیبایی در روستای اُنار اردبیل

روستای اونار یا اُنار از جاهای دیدنی اردبیل است؛ روستایی از توابع دهستان لاهرود که در شهرس…