خانه نکات حقوقی مجازات رعایت نکردن گارانتی کالا

مجازات رعایت نکردن گارانتی کالا

۱۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کم‌فروشی جزو تخلفات تعزیراتی است و کسانی که به اشکال گوناگون آن از جمله عدم پایبندی به گارانتی برمی‌خورند، می‌توانند آن را از طریق شماره 135، به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش و پیگیری کنند.
گارانتی

کم‌فروشی که در دین اسلام نیز بسیار نهی شده، انواع مختلفی دارد که یکی از آن‎ها عدم پایبندی به گارانتی است. در گذشته دست‎کاری ترازو معمول‌ترین شیوه کم‌فروشی بود، اما سودجویان در هر شرایط، شیوه‌ای جدید برای کم‌فروشی پیدا می‎کنند، یکی از این شیوه‌ها که بسیاری از ما به آن برخورده‌ایم، پایبند نبودن به گارانتی است. در این نوشتار به بررسی عواقب و مجازات عدم رعایت گارانتی کالا پرداخته شده است.

گارانتی چیست؟

گارانتی عبارت است از ارائه خدمات پس از فروش در دوره ضمانت.

حال کم‎فروشی مطابق با قانون نظام صنفی ایران عبارت است از:

عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت کمتر از‌ میزان یا معیار مقرر شده و در تبصره این ماده نیز آمده است؛ انجام ندادن خدمات پس از فروش در دوره ضمانت (گارانتی) توسط متعهد در حکم کم‌فروشی است و متخلف از این امر علاوه بر انجام تعهدات مربوط، به جریمه‌های موضوع این ماده نیز محکوم می‌شود.

مبنای محاسبه ارزش خدمات پس از فروش، قیمت کارشناسی خدمات مورد نظر است که توسط کارشناسان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود.

گارانتی

مجازات کم فروشی طبق قانون ایران

‌طبق ماده ۵۸ قانون نظام صنفی در خصوص کم‎فروشی، متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف‌کننده به مقادیر زیر جریمه خواهد شد:

  • در مرتبه اول به دو برابر مبلغ کم‌فروشی
  • در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ کم‌فروشی
  • در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه می‌شود و علاوه بر پرداخت جریمه، پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‎ عنوان متخلف صنفی به‌ مدت دو هفته نصب می‌شود.
  • در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به‌ مدت یک ‌ماه نصب می‎شود.
  • بار پنجم و مراتب بعدی به ده برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه و به‌ مدت دو ماه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب، به ‌عنوان متخلف صنفی نصب می‌شود. همچنین شش ماه پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌شود.

شایان ذکر است، کم‌فروشی جزو تخلفات تعزیراتی است و کسانی که به اشکال گوناگون آن از جمله عدم پایبندی به گارانتی برمی‌خورند، می‌توانند آن را از طریق شماره ۱۳۵ به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش و پیگیری کنند.

منبع: تابناک

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تعلق مهریه به زن در صورت عدم تمکین

مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود. …