ایرانگردی، تبریز

خرید یا گردشگری رنگارنگ در بازار مظفریه

۲۷
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در بازار مظفریه باورتان نخواهد شد که شما در حال خرید و گذر از مقابل ماهرترین رفوگران قالی و تابلو فرش، رنگ‌شناسان، رنگرزان و طراحان قالی هستید.
خرید کردن

در گردشگری امروزمان به جایی می‌رویم که بیشتر آن را شهر اولین‌ها می‌دانند در شمال غرب کشور، شهر تبریز. آب‌و‌هوایش در تابستان معتدل و تااندازه‌ای خنک است؛ اما امروز می‌توانید خود را در سفرتان، به خرید و گشت‌وگذار در بازار بزرگ آن، مهمان کنید.

خرید در بازار

بازار تبریز

اصلاً نمی‎شود به تبریز سفر کرد و بازار نرفت. چه رسد به این‎که تو بدانی در حال قدم زدن زیر سقف بزرگ‎ترین بازار سرپوشیده آجری جهان هستی. با یک کیلومتر مساحت. با رونقی شگفت در زمان صفویان. همه‎اش نماهای آجری‌است و گنبدها و طاق‌های زیبا.

خرید کردن

بازار تبریز در گذشته، بخشی از جاده ابریشم بود و اهمیتی فوق‌العاده داشت. خرید که هیچ، جاذبه‎های گردشگری‎اش صدایت می‎زنند تا در برابر چشمانت قد علم‌ کرده و سفرت را تکمیل کنند. با آن راسته‌ها و دالان‌هایی که نور از داخل نورگیرهایش به زمین پاشیده و زیبایی معماری بنا را دوچندان می‌کند.

خرید بازار

راسته قیصریه بازار تبریز و تیمچه مظفریه، از معروف‎ترین و زیباترین راسته‌ها و تیمچه‌ها هستند. گشت‌و‌گذار و خرید کردن و خوشمزه‌گردی در این بازار، حال‌وهوای دیگری دارد. حتماً خودتان را به آن کباب‌های معروف مظفریه دعوت کنید.

خرید کباب

اصلاً بیایید امروز در صفحه گردشگری مجله دلتا نگاهی به تیمچه مظفریه بیندازیم که مزین به فرش‌های دست‌بافت ابریشمی تبریز است.

بازار مظفریه

حاج شیخ جعفر قزوینی، تاجری سرشناس بود و در سال ۱۳۰۵ به پاس حضور مظفرالدین میرزا، ولیعهد وقت، تیمچه مظفریه را بنا کرد و نام آن را مظفریه نهاد.

بازار خرید

معماری زیبای این بازار به‌قدری دل‌فریب است که ممکن است روی هوش شما برای خرید کردن تأثیر بگذارد، پس حتماً ابتدا حسابی در این بازار به گشت‌وگذار بپردازید و بعد خرید خود را ادامه دهید.

در این بازار زیبا، حجره‌ها در ردیف‌های منظم کنار یکدیگر کشیده شده‌اند. سقف بلند، پنجره‌های کوچک و بزرگ سفید و رنگی در حاشیه‌ها و وسط سقف از ویژگی‌های معماری منحصربه‌فرد بازار مظفریه است.

خرید مظفریه

فرش است و رفوگران قالی

تیمچه مظفریه در دو طبقه ساخته‌شده است. کمی جلوتر از درهای اصلی، از گوشواره‌های تیمچه می‌توانید به طبقه‌ی بالا  بروید.

خرید یا گردشگری

جالب است به شما بگویم در طبقه‌ی همکف اغلب فروشندگان فرش، حجره دارند. حال‌وهوای بسیار خوب نه، بسیار چشم‌نواز در این بازار برقرار است. فرش‌های بی‌نظیر و اصیل تبریز. دستباف و ابریشمی و… با قدرت جادوی چشمان شما، منتظرتان هستند تا هرچه بیشتر گردشگری‌تان را به زیبایی مزین کنند. گردشگریِ رنگارنگ در بازار مظفریه تبریز.

گردش و خرید

از سوی دیگر، حجره‌های طبقه‌ی بالا بیشتر به کارهای جانبی مانند طراحی قالی و رفوگری مشغولند. باورتان نخواهد شد که شما در حال گذشتن از مقابل ماهرترین رفوگران قالی و تابلو فرش، رنگ‌شناسان، رنگرزان و طراحان قالی هستید.

خرید زیبا

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب‌ترین کشور اروپا

  همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…
 • روستای رومانو

  روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران!

  تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می‌شود. با وجود این که افسانه‌های قدیمی ز…
 • تعطیلات تیر ماه کجا برویم

  تعطیلات تیر ماه کجا برویم؟

  تیرماه سال ۱۴۰۱، غیر از جمعه‌ها، دو روز تعطیلی دیگر هم دارد که به این ترتیب می‌توانید با ا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین کشور اروپا

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…