افزایش وام مسکن مربوط به کدام بخش است؟

۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‎که افزایش وام خرید مسکن در سال 98 منتفی است، عنوان کرد که این تسهیلات به بخش‌های دیگر اختصاص خواهد یافت.
افزایش وام مسکن در سال 98

خبر افزایش وام مسکن در سال ۹۸ در حالی از سوی وزیر راه شهرسازی تکذیب شد که  وی چند روز قبل در حاشیه اختتامیه بیست و دومین نمایشگاه صنعت ساختمان در مشهد اعلام کرده بود که  سقف وام مسکن برای زوج‎های جوانی که امکان پرداخت اقساط بالا را دارند، افزایش پیدا خواهدکرد.

به گزارش مجله دلتا، باتوجه به افزایش قیمت مسکن در سال گذشته و کاهش قدرت خرید مردم، چندی پیش بانک مسکن از ارائه طرحی به شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، بسته به توانایی بازپرداخت افراد مختلف خبر داد که گفته می‌شد این طرح منتظر تأیید شورای پول و اعتبار است و در صورت تأیید، نهایی می‌شود.

تکذیب افزایش وام مسکن در سال ۹۸ از سوی وزیر مسکن

هم‎اکنون همه متقاضیان دهک‌های سه تا هفت که گروه هدف بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات مسکن هستند، از سقف ۸۰ میلیون تومانی وام استفاده می‌کنند. اما بانک مسکن پیشنهاد داده بود که بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد بر اساس قدرت خرید و بازپرداخت اقساط بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کنند.

افزایش وام مسکن

مدیرعامل بانک مسکن گفته بود که اجرایی شدن این پیشنهاد، نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.

این در حالی است که با گذشت حدود دو ماه از این ماجرا، محمد اسلامی – وزیر راه و شهرسازی –  که قبلاً از افزایش سقف وام صحبت کرده بود، صراحتاً اعلام کرده که مبلغ وام خرید مسکن افزایش نمی‌یابد، چراکه اعتقادی به افزایش مبلغ وام خرید مسکن ندارد. البته این موضع پیش از این هم از سوی وزیر راه و شهرسازی اعلام شده بود.

وام عرضه مسکن به جای وام خرید مسکن

طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، قرار نیست وام مسکن افزایش یابد؛ بلکه مسئولان به وام عرضه مسکن معتقد هستند تا زمین را در اختیار سازنده بگذارند و بانک نیز ۸۰ درصد رقم سرمایه‌گذاری سازنده را به صورت تسهیلات پرداخت کند و زمانی که توانست واحد خود را به فروش برساند، این وام به خریدار منتقل خواهد شد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد که فعلاً برنامه‌ای برای افزایش مبلغ تسهیلات خرید مسکن وجود ندارد و ممکن است شورای پول و اعتبار نیز با آن موافقت نکرده باشد.

با این حال، بانک مسکن طرح دیگری را برای کاهش قیمت ساخت مسکن، از طریق ایجاد یک زنجیره اعتباری تأمین مصالح مورد نیاز این بخش در دست اجرا دارد که رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن در سال گذشته اجرایی شدن این موضوع را تا پایان شهریورماه سال جاری اعلام کرده بود، اما به نظر می‌رسد که هنوز اقدام جدی مشخصی در این باره صورت نگرفته است.

به گفته وی، قرار است با اجرای این طرح قیمت تمام‎شده ساخت مسکن تا ۳۰ درصد کاهش یابد، اما باید دید که در شرایط کنونی، بانک عامل بخش مسکن موفق به اجرای صحیح این طرح خواهد شد؟

منبع: ایسنا

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

در خانه ژل حالت‌دهنده ابرو بسازید

ساختن ژل ابرو در خانه به شما کمک می‌کند همیشه ابروهای مرتبی داشته باشید. ژل ابرو برای زیبا…