خانه نکات حقوقی تغییر سن در شناسنامه

تغییر سن در شناسنامه

۱۸
52
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر متقاضی مدعی شود اختلاف سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامه‎اش بیشتر از پنج سال است، باید به کمیسیونی موسوم به کمیسیون تشخیص سن مستقر در ثبت احوال محل صدور شناسنامه‎اش رجوع کند.
تغییر سن در شناسنامه

در سال‎های اخیر تعداد متقاضیان کاهش سن خود در شناسنامه‎ بیشتر از قبل شده است. به موجب قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها، تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است. فقط اجازه قانونی در خصوص تغییر سن در شناسنامه افراد، در تبصره همین ماده قانونی مشخص شده است. برای آشنایی بیشتر با قوانین تغییر سن در شناسنامه با مجله دلتا همراه باشید.

تغییر سن در شناسنامه

طبق قانون اشخاص می‎توانند در صورتی که سن واقعی آنان با تاریخ تولد مندرج در اسناد سجلی و شناسنامه بیش از پنج سال اختلاف داشته باشد، اصلاح تاریخ تولد خود را درخواست کنند. شایان ذکر است، این درخواست هم می‎تواند به منظور افزایش و هم کاهش سن باشد. برای مثال، متقاضی می‎تواند مدعی شود که سن او در شناسنامه ۴۰ سال است، ولی سن واقعی او ۳۴ سال یا ۴۶ سال است. در هر حال، این اختلاف سن نباید کمتر از پنج سال باشد.

مرجع قانونی برای تغییر سن در شناسنامه

اگر متقاضی مدعی شود اختلاف سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامه‎اش بیشتر از پنج سال است، باید به کمیسیونی موسوم به کمیسیون تشخیص سن، مستقر در ثبت احوال محل صدور شناسنامه رجوع کند. بنابراین، صاحب شناسنامه فقط یک ‎بار در طول عمر و در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی به تشخیص کمیسیون مربوطه، بیش از پنج سال باشد، می‎تواند سن خود را اصلاح کند. در این درخواست چه برای کاهش و چه برای افزایش سن، هرگونه دلیل محکمه پسند از قبیل برگ ولادت، اشتباهات ماموران ثبت احوال و… را می‎توان به عنوان دلیل ارائه کرد. در اغلب موارد، دادگاه‎ها و کمیسیون مقرر برای احراز سن واقعی شخص، نسبت به کسب نظر پزشکی قانونی یا پزشک معتمد اقدام لازم را به عمل می‎آورد. از جمله این موارد، آزمایش سنجش تراکم استخوان فرد متقاضی است.

تغییر سن

مراحل قانونی برای اصلاح سن شناسنامه

۱. متقاضی برای اصلاح تاریخ تولد باید به دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود مراجعه و مدارک لازم را تسلیم و رسید آن ‎را دریافت کند.

۲. تاریخ تشکیل جلسه رسیدگی توسط دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن محل صدور شناسنامه به خواهان ( متفاضی ) ابلاغ خواهد شد.

۳. درخواست کننده (خواهان) مکلف است در وقت تعیین شده با در دست داشتن شناسنامه عکس‎دار در کمیسیون تشخیص سن حاضر شود.

۴. در صورت عدم حضور خواهان، چنانچه پرونده آماده برای اظهار نظر باشد، کمیسیون تصمیم لازم را خواهد گرفت و در غیر اینصورت درخواست او رد می‎شود. اما خواهان می‎تواند درخواست خود را مجدد به کمیسیون ارائه دهد.

۵. کمیسیون می‎تواند در صورت لزوم صاحب سند را به منظور معاینه و تعیین سن به پزشکی قانونی معرفی کند.

۶. تصمیم کمیسیون تشخیص سن قابل اعتراض نخواهد بود.

۷. تصمیم کمیسیون تشخیص سن به متقاضی (خواهان) ابلاغ می‎شود.

۸. در صورت عدم موافقت کمیسیون با تغییر تاریخ تولد صاحب سند، درخواست مجدد پذیرفته نخواهد شد.

۹. اجرای تصمیم کمیسیون تشخیص سن در اسناد سجلی و شناسنامه، مستلزم درخواست کتبی از طرف متقاضی است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط صدور شناسنامه مجدد “گم شدن شناسنامه المثنی” را مطالعه کنید.

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مخدوش کردن پلاک خودرو چه عواقبی دارد؟

دستکاری پلاک خودرو تنها تخلف نیست و جرم نیز تلقی می‌شود، رانندگان متخلفی که اقدام به دستکا…