محاسبه دیه به نرخ روز

۱۳
13
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دیه به نرخ روز، یعنی بر اساس روز تسویه، محاسبه می‎شود.
دیه به نرخ روز

شرع مقدس اسلام در زمینه حفظ و حراست جامعه از حیث قتل و ضرب و جرح ، قانونی را به نام دیه تعیین کرده که برگرفته از “قاعده لاضرر” “است. بر اساس این قاعده، کسی حق ضرر رساندن مالی و بدنی… به دیگری ندارد، پس اگر ضرری رساند، مسئول جبران آن خواهد بود.

به گزارش مجله دلتا، قانون دیات قانونی است که افراد را به صلح و سازش هدایت و خسارت‌های وارده را تامین می‎کند؛ به طوری که اگر جنایتی بر بدن انسان وارد شود، شرع مقدس برای تنبیه متجاوز و دلجویی از مضروب و مجنی‌علیه (کسی که جنایت بر او واقع شده) مبلغی را به عنوان دیه معین کرده است. در این نوشتار دیه به نرخ روز طبق قانون مجازات اسلامی بررسی شده است.

دیه

روشن است که دیه در حقیقت جبران لطمه و خسارت وارده بر بدن انسان است و آن مال معینی است که باید محکوم به کسی که جنایت بر او واقع شده، بپردازد. جبران خسارت‎های جسمانی از دیرباز میان اقوام و ملل امری رایج بوده و به تدریج جایگزین انتقام‎گیری شده است.

دیه

موجبات دیه

دیه اشکال مختلفی دارد که در یک تقسیم‎بندی کلی می‎توان آن را به چهار دسته تقسیم کرد.

۱) جنایت بر نفس انسان؛ “قتل”

۲) جراحت بر جنین انسان

۳) جراحت بر جنازه انسان

۴) جراحت بر بدن انسان؛ از دست دادن عضو، از دست دادن منفعت عضو، جراحت

دیه به نرخ روز

دیه بر اساس نرخ روز یعنی روز تسویه، پرداخت می‎‎شود، اما زیان‎‎دیده نمی‎تواند دریافت مبلغ دیه را به تاخیر بیندازد تا از منافع افزایش دیه بهره‎مند شود. به همین دلیل اگر تاخیر در پرداخت از سوی بیمه‎گر باشد، می‎بایست با نرخ روز تسویه، دیه پرداخت شود. منتها اگر بیمه‎گر به تکالیف خود عمل کرد و زیان‎دیده دریافت دیه را به تاخیر اندازد، بیمه‎گر می‎تواند مبلغ دیه را به حساب دادگستری واریز کند و این موضوع به منزله پرداخت محسوب می‎شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با چگونگی تعلق دیه به عابر پیاده مقصر “عابر پیاده مقصر دیه می گیرد؟” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

زنان فقط با این ۱۲ شرط می‌توانند طلاق بگیرند

طلاق مشکلات زیادی برای خانواده‌‏ها، زنان و مردان و مخصوصا فرزندان به وجود می‏‌آورد. اگرچه …