وام مسکن

وام مسکن برای بافت فرسوده افزایش خواهد یافت؟

۷
60
زمان مطالعه: 2 دقیقه
احتمال دارد سقف تسهیلات مسکن در بافت فرسوده افزایش یابد.
وام مسکن بافت فرسوده

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری­ گفت: یکی از مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم نوسازی شهرک‌هایی است که جزء محدوده بافت فرسوده قرار نمی‌گیرند، اما سابقه واحدهای مسکونی آن به بیش از ۴۰ تا ۵۰ واحد می‌رسد و نیازمند نوسازی است.

 به گزارش  مجله دلتا ، محمد پژمان، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: افزایش سقف­­ تسهیلات در شورای عالی پول و اعتبار مطرح شده است و دولت و بانک مرکزی مخالف افزایش سقف تسهیلات نیستند، اگرچه نگرانی درباره­ اضافه شدن حجم نقدینگی در کشور وجود دارد، اما این موضوع قابل مدیریت است.

چند نکته درباره افزایش وام مسکن بافت فرسوده

­­­مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت:

  • نکته‌ای که باید در بحث افزایش­ تسهیلات به آن توجه شود این است که آیا مردم درآمد کافی برای باز پرداخت تسهیلات را دارند؟ زیرا در صورت افزایش تسهیلات، اقساط آن نیز افزایش می‌یابد، این موضوع را مدنظر قرار می‌دهیم و به دنبال راهکار آن هستیم.
  • واحدهای مسکونی پیکان­ شهر که در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد، به مرز فرسودگی رسیده است. همچنین، در سایر استان‌ها نیز از این نمونه واحدها دیده می‎شود که دشواری‌هایی برای دریافت امتیاز­ بافت فرسوده برای این شهرک‌ها وجود دارد.

وام مسکن بافت فرسوده

  • جلسات متعددی با حضور معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، معاونت شهرداری تهران و منطقه و مشاوران طرح‌های تفضیلی صورت گرفته است و توافقی که درباره تراکم این منطقه شد ساخت ۴ هزار واحد مسکونی است.
  •  در نوسازی بافت فرسوده به دلیل این‎که عرصه در اختیار مردم است باید با مشوق‎هایی­ مثل تسهیلات، مردم را به همکاری و نوسازی بافت‌های فرسوده ترغیب کرد.
  • مشوق‌ها باید در بافت فرسوده اثربخش باشد و پرداخت تسهیلات ارزان‎قیمت گام موثری در جهت نوسازی این بافت‌ها خواهد بود.
  • دنبال بازنگری درباره افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده هستیم.
  •  باید طرح‌های بافت‌های فرسوده برای سرمایه‎گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد تا آن‎ها به این بازار ورود پیدا کنند و در نهایت با بهره‎گیری از تسهیلات، واحدهای مسکونی با کیفیت و بدون هزینه اضافه ساخته شود.

 

تسهیلات بافت فرسوده در کلان شهرها ۵۰ میلیون تومان و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسکان موقت، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسکان موقت با سود ۸.۵ درصد است.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

۷ مدل شیک و جذاب پرده چین‌دار، برای اتاق پذیرایی

چین‌های روی پرده‌ها بر شکل ظاهری آن‌ها و نحوه باز و بسته شدنشان تاثیر می‌گذارد. در این مطل…