تعیین قیمت جدید سفته

سفته های جدید وارد بازار شد

۹
21
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با وجود عرضه سفته ‎های جدید از دیروز، سفته‎های قدیمی همچنان دارای اعتبار هستند و متقاضیان سفته می‎توانند از آنها نیز در داد و ستدها و معاملات خود استفاده کنند.
سفته های جدید

در معاملات تجاری، چک بیشتر از سفته رواج دارد، چراکه در چک مبلغی معین نشده است و در هر برگ چک، صادرکننده می‌تواند هر مبلغی که می‎خواهد را بنویسد. اما مبالغ مندرج در سفته مشخص است و بر روی هر برگ سفته درج شده است. هر برگ سفته برای مبالغی خاص به کار می‎رود و بیش از مبلغی که در سفته قید شده معتبر نیست. طبق اخبار جدید، سفته های جدید به‎تازگی جایگزین سفته های قدیمی شدند. در این مطلب به جزئیات این خبر خواهیم پرداخت.

تغییرات سفته های جدید

به گزارش مجله دلتا به نقل از بانک ملی ایران، سفته‌های جدید از تاریخ ۱۱ تیرماه ۹۸ از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، در شعب بانکی توزیع شدند. این سفته‌ها توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده و بانک ملی ایران به‌عنوان بانک عامل، از دیروز عرضه آنها را به موازات سفته‌های قبلی در شعب خود آغاز کرد. سفته‌های جدید نسبت به نمونه قبلی از نظر ظاهری با تغییراتی همراه بوده است.

 با وجود عرضه سفته ‎های جدید از دیروز، سفته‎های قدیمی همچنان دارای اعتبار هستند و متقاضیان سفته می‎توانند از آنها نیز در داد و ستدها و معاملات خود استفاده کنند.

سفته های جدید

نحوه تعیین قیمت سفته:

قیمت سفته توسط مجلس تعیین و تصویب می‎شود. قیمت سفته تا سال ۹۴ به ازای هر یک میلیون تومان سفته، ۳ هزار تومان بوده است، ولی با مصوبه مجلس از سال ۹۵ به بعد به ازای هر یک میلیون تومان سفته، ۵۰۰ تومان است. پایین آمدن قیمت سفته، باعث شد تا چاپ کردن سفته دیگر مقرون به صرفه نباشد. از این رو سفته های با قیمت پایین، کمتر از گذشته چاپ می‎شوند و بیشترِ سفته های در دسترس، معمولا سفته های با نرخ بالا هستند.

نرخ فروش سفته  مبلغ اسمی سفته
   ۵۰۰ تومان  ۱ میلیون تومان
 ۷۵۰ تومان ۱.۵ میلیون تومان
 ۱۰۰۰ تومان ۲ میلیون تومان
 ۱۲۵۰ تومان ۲.۵ میلیون تومان
 ۲۵۰۰ تومان ۵ میلیون تومان
 ۵۰۰۰ تومان ۱۰ میلیون تومان
 ۱۰۰۰۰تومان ۲۰ میلیون تومان
 ۲۵۰۰۰ تومان ۵۰ میلیون تومان
 ۵۰۰۰۰ تومان ۱۰۰ میلیون تومان
 ۷۵۰۰۰ تومان ۱۵۰ میلیون تومان

سفته های جدید نسبت به نمونه قبلی از نظر ظاهری با تغییراتی همراه بوده است. با این حال هنوز جزییات دقیق این تغییرات اعلام نشده است.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…