خانه سلامتی ۷ توصیه پزشکی برای شاد بودن

۷ توصیه پزشکی برای شاد بودن

۸
20
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاد بودن حسی است که بیشتر به فرد بستگی دارد و عوامل بیرونی چندان روی آن تاثیر ندارد؛ مگر در مواردی خاص.
شاد بودن

شادی نوعی رضایت درونی است که در انسانها وجود دارد اما این احساسات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. متخصصان و پزشکان احساس شادی و شاد بودن را برای انسان‌ها بسیار مفید می‌دانند چراکه معتقدند که این احساس سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، زندگی اجتماعی کاملی را برای شخص به‌وجود می‌آورد و به فرد برای مقابله با استرس و بیماری‌ها کمک می‌کند.
به گزارش مجله دلتا؛ متخصصان ۷ راه برای ایجاد هرچه بیشتر شادی به افراد توصیه کردند که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای شاد بودن به گردش بروید

 

شادی

دانشمندان معتقدند بخش بزرگی از احساس خرسندی یا عدم آن، به نگرش انسان و دنیای اطراف بستگی دارد.مطمئناً در یک روز دلگیر و کسل کننده، تماشای یک فضای سبز یا آسمان آبی یا مناظر طبیعی زیبا می‌تواند احساس شادی را در فرد زنده کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که فضای سبز با سلامت روان ارتباط زیادی داشته و می‌تواند بخش‌هایی از مغز انسان را به سمت شادی، مثبت‌اندیشی و ثبات عاطفی ببرد.

مرتب ورزش کنید

ورزش یک راه حل جادویی برای مبارزه با افسردگی و ایجاد احساس شادی است. انجام مرتب تمرینات ورزشی به کنترل وزن، مبارزه با بیماری‌ها و افزایش انرژی کمک می‌کند.
تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن همچنین سبب بهبود وضعیت روحی و روانی شده و در شخص احساس شور و نشاط را به‎وجود می‌آورد. فعالیت بدنی به انتشار اندورفین در مغز کمک کرده و احساس خوشایندی را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

موسیقی گوش کنید

گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه سبب انتشار دوپامین در مغز شده و فرد را غرق در احساس آرامش و شادی می‌کند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که احساسات انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خواب کافی داشته باشید

شاد بودن

نداشتن خواب کافی به طور مستقیم با مشکلا خلق و خو و روابط افراد ارتباط دارد. براساس گزارش منتشر شده توسط انجمن روان‎شناسی آمریکا، بسیاری از مردم از نداشتن خواب کافی و به موقع رنج می‌برند که این امر سبب بروز اختلالات روحی و روانی در این افراد می‌شود. توصیه دانشمندان این است که با اضافه کردن ۶۰ تا ۹۰ دقیقه خواب کافی و مفید به زمان استراحت خود در شب، احساس شاد بودن و رضایتمندی را در خود افزایش دهید.

با دوستان و عزیزان خود وقت بگذرانید

بهتر است به جای ارسال پیامک یا نامه به یک دوست، با او تماس بگیرید. گذراندن وقت با کسانی که آن‎ها را دوست دارید و از بودن در کنارشان آرامش می‌گیرید، سبب ایجاد هرچه بیشتر حس شادی در درون شما می‌شود.

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که دوستی یکی از عوامل تعیین کننده در شادی یک فرد است .داشتن روابط نزدیک و صمیمانه و قرار گرفتن در محیط‌های دوستانه به شما احساس امنیت و حمایت را القا می‌کند.

کارهای خوب انجام دهید

شاد بودن

تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان نشان می‌دهد که کمک کردن به افراد و انجام کارهای خوب و پسندیده به افزایش حس رضایت و شادی در فرد کمک می کند.

بنویسید

زمانی که شما احساس غمگین بودن یا عصبانیت می‌کنید، ممکن است روزها یا هفته‌ها را با این احساسات بد و منفی سپری کنید. دانشمندان برای رهایی از این احساسات منفی راه حل “نوشتن” را پیشنهاد می‌کنند.
آن‎ها به افراد توصیه می‌کنند که تمام افکار و احساسات بد و ناخوشایند و آزاردهنده را با نوشتن از خود دور کنند. افراد می‌توانند بدون هیچ محدودیت و قضاوتی، افکار و احساسات خود را روی کاغذ بیان کنند.
پس از نوشتن تمام این احساسات بد و منفی، کاغذ را دور بیندازید، زیرا از نظر علمی ثابت شده که با دور انداختن آن، احساسات ناخوشایند از شما فاصله گرفته و روزنه‌های امید و شادی در شما شکل می‌گیرد.

 • پیشگیری از سنگ کلیه

  راه‌های پیشگیری از سنگ کلیه

  از هر ده نفر یک نفر در طول عمر خود مبتلا به سنگ کلیه خواهد شد. علاوه بر آن بررسی‌ها نشان م…
 • نقش زینک در بدن

  زینک؛ ماده معدنی ضروری برای بدن!

  تحقیقات بسیاری در مورد تاثیر زینک در کنترل و درمان بیماری‌های مختلف انجام گردیده مثل کاهش …
 • پیشگیری از میگرن

  پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

  «میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

راه‌های پیشگیری از سنگ کلیه

از هر ده نفر یک نفر در طول عمر خود مبتلا به سنگ کلیه خواهد شد. علاوه بر آن بررسی‌ها نشان م…