هشدارهایی درباره بیماری آلزایمر

۷
22
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع دمانس (اختلال شناخت و حافظه) است. علائم شایع آن شامل از دست رفتن حافظه، قضاوت و استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار است.
بیماری آلزایمر

انجمن آلزایمر ایران ۱۰ علامت هشداردهنده را چنین معرفی می‌کند:

اختلال حافظه

در حدی که در انجام فعالیت‌های روزانه مشکل ایجاد کند. افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، نام همکار یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس به‎خاطر آورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (به‌ویژه مسائلی را که اخیراً اتفاق افتاده) فراموش می‌کند و هرگز هم به خاطر نمی‌آورد.

 دشواری در انجام کارهای عادی

به گزارش مجله دلتا، فرد پرمشغله ممکن است گاهی حواسش پرت شود، مثلاً ممکن است هویجی را که برای استفاده در کنار غذای اصلی پخته است، روی اجاق جا بگذارد، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج توانایی پخت غذا به شیوه سابق را از دست می‌دهد و گاهی نیز فراموش می‌کند که غذا خورده است.

ضعف بیان

فرد مبتلا گاهی کلمات ساده را از یاد می‌برد و کلمات نامناسب جایگزین می‌کند و در نتیجه جملات نامفهوم می‌شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه‌هااست.

بیماری آلزایمر

 گم کردن زمان و مکان

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آن‎جا رفته است.

ضعف یا کاهش قضاوت

ممکن است فردی با یک بیماری عفونی مراجعه به پزشک را تعویق اندازد، ولی بالاخره این کار را انجام می‌دهد، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر، مشکلاتش را درک نمی‌کند و مراجعه به پزشک را ضروری نمی‌داند. همچنین اختلال در تصمیم‎گیری‌های ساده مانند پوشیدن لباس مناسب از دیگر علائم هشدار دهنده است.

مشکلات در تفکر ذهنی

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می‌کند و نمی‌داند با آن‌ها چه کار کند.

بیماری آلزایمر

جابه‌جا گذاشتن اجسام

هرکس ممکن است موقتاً کیف پول یا کلیدش را سر جایش نگذارد. این در حالی است که  فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلاً  گذاشتن اتو در فریزر یا ساعت مچی در قندان.

 تغییرات در حالات و رفتار

خُلق بیمار می‌تواند در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر بدون هیچ دلیلی سریع تغییر کند، مثلاً از حالت آرامش به اشک و خشم برسد.

 تغییرات در شخصیت

به‌طور طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد. این تغییرات شامل سردرگمی، ترس و بدبینی، منزوی شدن، بی‌تفاوتی یا بروز رفتارهای نامناسب است.

از دست دادن انگیزه

به‌طور طبیعی افراد گاهی از کار در منزل، فعالیت‌های شغلی یا وظایف اجتماعی خسته می‌شوند، ولی در نهایت و پس از کمی استراحت دوباره انگیزه‌های خود را باز می‌یابند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده‌اش، کاملاً بی‌تفاوت به‌نظر آید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

آیا ماه گرفتگی دلیلی ماورائی دارد؟

ماه گرفتگی پوست یا لکه‌های پوستی مادرزادی، معمولا طبیعی و بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند. این…