بازار مسکن

خرید خانه وام‎دار ، بد یا خوب؟

۲۵
70
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا فروشنده هنگام فروش خانه خود، وام خانه را نیز به خریدار منتقل می‌کند؟
خرید خانه وام‎دار

خرید خانه وام‎دار یکی از راه‌های معامله در بازار مسکن است که به دلیل شرایطی که دارد، افراد زیادی را جذب این نوع معامله کرده است. این املاک دارای شرایط ویژه‌ای هستند و ویژگی‌های خوب و بد خاص خود را دارند و بهتر است قبل از خرید، به آن‌ها توجه کرد.

 در شرایط فعلی که قدرت مردم برای خرید مسکن کاهش پیداکرده و از طرفی اقساط وام خرید مسکن نیز برای برخی افراد سنگین است، این افراد برای خرید خانه وام‎دار روی می‌آوردند.

روند خرید خانه وام‎دار این‎گونه است که بیشتر سازندگان خانه‌های نوساز، از سوی بانک یک وام به عنوان وام ساخت مسکن دریافت می‌کنند و وقتی فرایند ساخت و ساز مسکن به اتمام رسید، این بدهی خود به بانک را از طریق فروش خانه‌های وام‎دار تسویه می‌کنند.
در ادامه شخص سازنده، مبالغی را تحت عنوان وام خانه به خریدار پیشنهاد می‌دهد و خریدار پس از خرید خانه، شروع به تسویه ماهانه این وام می‌کند که این مبلغ بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون است.

مزایای خرید خانه وام‎دار

به گزارش مجله دلتا این معامله برای هر یک از طرفین مزیت‌هایی دارد که رغبت افراد را برای انجام این معامله بیشتر می‌کند:

  • سازنده مسکن که همان فروشنده است، بدهی خودش به بانک را از طریق وامی که روی خانه‌های ساخته شده خود گذاشته تسویه می‌کند.
  • خریدار با پرداخت نقد و اقساط مبلغ بهای خانه فشار مالی کمتری را احساس می‌کند و برای خرید ملک مورد نظر خود به پول نقد کمتری نیاز دارد.
خرید خانه وام‎دار
  •  فروشنده ملک خود را سریع‌تر می‌فروشد و با سرمایه گذاری در ساخت و ساز روند کار خود را تسریع می‌بخشد.

راه مالکیت خانه وام‎دار چگونه است؟

وقتی فروشنده سند دستی (قولنامه) را در بنگاه تنظیم کرد، باید به دفاتر اسناد رسمی برود و یک وکالت نامه‌ی مالکیت به شخص خریدار بدهد که در واقع همان سند مالکیت است و نشان می‌دهد که این ملک با این مشخصات، مالکیتش به نام شخص خریدار است، اما تا زمانی که وام بانکی این ملک تسویه نشود مالک جدید (خریدار) حق فروش ملک را ندارد.
خرید خانه وام‎دار
یک سوال اساسی دیگر این که اکثر اوقات برای همه ما پیش می‌آید این است که آیا فروشنده هنگام فروش خانه وام دار خود، وام خانه را نیز به خریدار منتقل می‌کند؟ که این کار شدنی است.
مثلاً فروشنده ملکی به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان خود را با وام ۵۰ میلیون تومانی به خریدار منتقل می‌کند و باید خریدار ۱۵۰ میلیون تومان نقداً به فروشنده بپردازد و از ۵۰ میلیون تومان باقی‎مانده که همان وام است، اقساط آن را بپردازد.
یک نکته مهم این است که ممکن است فروشنده، طی مدت زمانی که خانه را بفروشد، مثلاً ۶ قسط وام را پرداخت کرده باشد که خریدار باید از مابقی اقساط شروع به پرداخت کند.

مشکلات احتمالی

 این نوع خانه مشکلاتی نیز برای طرفین دارد به عنوان مثال، این نوع ملک سند رسمی ندارد و خریدار تا مادامی که اقساط وامش را تسویه نکند مالک رسمی ملک نیست و حق فروش ملک را ندراد.
یا این‎که امکان سوء استفاده در این معاملات زیاد است، چراکه فروشنده (سازنده) می‌تواند بدون این‎که خریدار متوجه شود، با دادن یک وکالت بلاعزل به چند خریدار، ملک خود را هم‎زمان به چند نفر بفروشد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

تست تن ماهی با پنیر، شام سبک و خوشمزه

تست تن ماهی و پنیر یکی از غذاهایی است که با یک بار خوردن آن بدون شک تبدیل به یکی از طرفدار…