بازار ملک از نگاه مطبوعات

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازار ملک از نگاه مطبوعات

روزنامه دنیای اقتصاد- انحصارزدایی از وام مسکن

انحصار «انتشار اوراق تسهیلات مسکن»، با ورود یک بانک دولتی به این حوزه تامین مالی، شکسته می‌شود.

یک بانک طرحی برای پرداخت تسهیلات بلندمدت خرید مسکن از محل اوراق تهیه کرده که بر مبنای آن، به سپرده‌گذاران نوعی از حساب بانکی، در ازای یک دوره مشخص سپرده‌گذاری، اوراق تسهیلات مسکن تعلق می‌گیرد؛ به‌طوری‌که با خرید و فروش آن (امتیاز تسهیلات) در بازار رسمی، دامنه دسترسی خریداران مسکن به تسهیلات افزایش می‌یابد.

سکان انتشار این اوراق تاکنون در اختیار بانک عامل بخش مسکن بوده است. «اوراق» چالش کمبود اعتبار را رفع می‌کند.

روزنامه شهروند- قیمت مسکن بدون جهش

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: در شرایطی که ۱۴۰۰ تریلیون تومان نقدینگی در کشور وجود دارد، با ۲۰ تا ۳۰‌ هزار ‌میلیارد تومان نمی‌شود صنعت ساختمان را تکان داد.

احمد خرم در پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری و چهارمین نمایشگاه انبوه‌سازان استان تهران گفت: جهش سنگین نخواهیم داشت؛ چرا که بیشترین تولید در بخش مسکن لوکس و درجه یک اتفاق افتاده است.

وی گفت: ۴۵‌سال پیش میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۳۰‌سال بود و آمریکا هم ۳۰‌سال بود. امروز عمر ساختمان‌ها در ایران به ۲۰ تا ۲۵‌سال رسیده و آمریکا به ۱۲۰‌سال رسیده است. فاجعه از این بزرگتر در نابودی منابع کشور نمی‌توان متصور شد.

روزنامه جهان صنعت- پرداخت وام ۱۲۰ میلیونی در بانک ملی

مدیرعامل بانک ملی در مراسم رونمایی از طرح ویژه مسکن بانک ملی گفت‌:‌ سقف دریافت وام با این طرح برای زوجین ۱۲۰ میلیون تومان است و سود این تسهیلات ۵/۱۷ درصد با بازپرداخت ١٢ سال خواهد بود‌.

محمدرضا حسین‌زاده اظهار داشت‌: در این طرح سپرده‌گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را نیز خواهند داشت‌.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی یک‌ساله بانک ملی برای راه‌اندازی این طرح افزود‌: این طرح البته با اخذ مجوز از سازمان بورس و بانک مرکزی رونمایی شده و به زودی اجرا می‌شود‌. ‎

روزنامه مردم سالاری – ضرباهنگ رشد مسکن ادامه می یابد؟

کارشناسان بر این باورند ضرباهنگ رشد قیمت مسکن که بیشتر در حوزه آپارتمان های با قیمت متوسط تهران روی داده است، احتمالا نمی تواند برای مدت طولانی ادامه پیدا کند؛ چرا که از قدرت خرید متقاضیان موثر این بازار فراتر رفته است.

در ۹ماهه ابتدای امسال معاملات ۱۲درصد و قیمت مسکن شهر تهران ۸ درصد افزایش یافت.

اما موضوع این است که این رشد از ابتدای پاییز شدت بیشتری یافته است؛ به طوری که آذر در شهر تهران معاملات ۵۰ درصد و قیمت ۱۵درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد نشان داد که این امر شرایط موجود را با نگرانی هایی بابت جهش قیمت مسکن روبه‌رو کرده است.

در ماه‌های قبل کارشناسان پیش بینی می کردند که قیمت مسکن نهایتا ۲ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد اما می بینیم که در آذر رشد قیمت مسکن ۶ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه ایستاد/مجله خبری دلتا

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…