خانه گزارش های ملکی تازه های فناوری تشخیص مواد غذایی سالم با موبایل

فناوری در تغذیه

تشخیص مواد غذایی سالم با موبایل

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان علوم تغذیه امپریال کالج لندن سنسورهایی را توسعه داده‌اند که فساد بسته‌های گوشت و ماهی را تشخیص می‌دهد. این سنسورها علاوه بر این‎که قابلیت اتصال به اسمارت‌فون‌ها را دارند،کم‎هزینه بوده و با محیط زیست سازگار هستند.
فناوری تشخیص مواد غذایی فاسد

دنیایی که ما در آن زندگی می‎کنیم، جهانی پر از موجودات مختلف اعم از مضر و مفید است؛ در این میان بخش اعظمی از این موجودات که با چشم انسان قابل دیدن هم نیستند، میکروب نامیده می‎شوند و در کنار ما، لابه‎لای وسایل و حتی در خوردنی‎ها و نوشیدنی‎ها زندگی و رشد و نمو می‎کنند. بسیاری از بیماری‎هایی که امروز گریبان‎گیر ما می‎شود، از حضور و رشد میکروب‎ها در غذاهایی است که ما ناخواسته و بدون اطلاع از حضور این جانداران نادیدنی مصرف می‎کنیم.

فناوری تشخیص مواد غذایی فاسد

سنسورها به کمک ما می آیند

به تازگی دانشمندان علوم تغذیه امپریال کالج لندن، سنسورهایی را ابداع کرده‌اند که فساد بسته‌های گوشت و ماهی را تشخیص می‌دهد. این سنسورها علاوه بر این‎که قابلیت اتصال به اسمارت‌فون‌ها را دارند، کم‎هزینه بوده و سازگار با محیط زیست هستند.

به گزارش مجله دلتا به نقل ازسایت دیلی ساینس، محققان امپریال کالج می‌گویند: این سنسورهای جدید می‌توانند فساد غذا را کاهش دهند و از میزان غذاهای خراب در سوپرمارکت‌ها و خانه‌ها بکاهند.

سنسور

اهمیت استفاده از این فناوری در این است که بدانیم، برابر با آمارهای فعلی از هر سه مصرف‌کننده بریتانیایی یک نفر غذاهای خود را به دلیل پایان تاریخ انقضا دور می‌ریزد، اما نکته قابل توجه این است که ۶۰ درصد (۴.۲ میلیون تن) از ۱۲.۵ میلیارد دلار غذایی که مردم این کشور دور می‌ریزند، قابل مصرف است.

محققان امیدوارند با تولید سنسورهای گازی الکتریکی مبتنی بر کاغذ که “PEGS” نامیده می‎شوند و افزودن آن به بسته‎بندی‎های مواد غذایی تولیدشده، بتوانند پیش از فرایند تولید مواد غذایی و سایر مواد کشاورزی فاسدشدنی که به تغذیه انسان‎ها مربوط می‎شوند، آن‎ها را زیر نظر گرفته و کیفیت‎شان را کنترل کنند.

سنسور

از سویی دیگر، مصرف‎کنندگان هم در هنگام مصرف مواد غذایی، با استفاده از اپلیکیشن طراحی شده برای این کار و یک موبایل مجهز به فناوری NFC (فناوری ارتباط نزدیک مخابراتی بی‎سیم) به وضعیت ماده غذایی مورد نیاز خود آگاه می‎شوند.

در این روش کاربر از ماده غذایی با تلفن همراه خود از سنسور مورد نظر تعبیه شده روی ماده غذایی، عکس گرفته و اپلیکیشن مذکور اطلاعات به‎دست آمده از سنسور را تحلیل کرده و سلامت یا فساد ماده غذایی را اعلام می‎کند.

بیشتر ببینید در تازه های فناوری

همچنین بخوانید

تولید حشره رباتیک انعطاف پذیر

حشره رباتیکی مقاوم به ضربه با توانی پنج برابر وزن خود طراحی شده است که کمک بزرگی در پیشرفت…