خانه گردشگری سوغاتی از ایران چی ببریم؟

دانستنی های سفر

سوغاتی از ایران چی ببریم؟

۸
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پسته، دانه‌ای روغنی و پرفایده و سوغاتی لذیذ است. چه کسی را در دنیا می‌توانید بیابید که شروع به خوردن پسته کند و تا کاسه تمام نشده، دست بکشد؟
سوغاتی

این روزها فصل سفر است و هرگاه به سفری رفته‌ایم برای دوستان و آشنایانمان و به طور خاص کسانی که در خارج از مرزها ساکنند، سوغاتی از ایرانمان همراه برده‌ایم.

شما برای عزیزان‎تان چه می‌برید؟ چه چیزی باید ببرید که نتوانند در سرزمینی که ساکن هستند، بیابند؟

در مقاله اختصاصی دلتا، که در بخش گردشگری تهیه شده است، درباره سوغاتی‎های ایران صحبت کرده‌ایم. همراهی‌مان کنید.

سوغاتی

زعفران ، طلای سرخ

زعفران، گران‌ترین ادویه جهان با آن طعم فوق‌العاده و رنگ چشم‌نوازش در سراسر دنیا محبوب و خواستنی‌است. یکی از اصلی‌ترین هدایایی که ۸۰ درصد مردم دنیا عاشق آن هستند. همچنین این طلای سرخ، حتماً دل دریافت‎کننده آن را شاد خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد اول برای سوغاتی شما، زعفران است تا طعم و رنگش ایران را به یاد اقوام یا دوست محبوب شما بیندازد.

سوغاتی

ترمه ، پارچه نفیس

ترمه هم مانند زعفران هدیه گران‎بهایی‌است. پارچه‌ای نفیس که در ساخت آن از الیاف بسیار لطیف طبیعی استفاده شده. مانند الیاف کرکی ظریف، ابریشم و تارهای طلایی و نقره‌ای و به‎صورت دستباف تهیه می‌شود هدیه‌ای که به‎عنوان یادگاری فاخر از سفر به ایران در چمدان گردشگران قرار داده می‌شود. چه خوب که شما نیز به‎عنوان سوغاتی ترمه را انتخاب کنید. شاید با طرحی از بته‎جقه، یکی از اصیل‌‌ترین نقش‌مایه‌ها برای این پارچه نفیس به رنگ لاجوردی، فیروزه‌ای و قرمز لاکی موافق باشید.

سوغاتی

میناکاری ، هنر آتش و خاک

میناکار برای خلق زیبایی، فلز خشن و دست نخورده را تبدیل به اثری پر از رنگ و نقش و نگار می‌کند. این هنر زیبا برای تزیین زیورآلات، ظروف و سایر اشیا به کار می‌رود. هنر نقاشی روی فلز، یکی از شاخص‌ترین صنایع دستی اصفهان است. معمولاً روی مس اجرا می‌شود اما می‌توان روی سایر فلزات مانند طلا، نقره، آهن و برنج نیز انجام داد. آن را مینیاتور بر آتش نیز می‌نامند که سوغاتی خوبی برای سفر شما خواهد شد.

سوغاتی

سفره قلمکار ، از قلب قلمکار سازی

پارچه‌ای‌ است که با کمک مُهرهای مخصوص، چاپ و تزئین می‌شود. آن هم به شیوه منحصربه‎فرد که غیر از سفره می‌تواند به لباس، سجاده، رومیزی، روتختی، کیف، دامن و … تبدیل شود. تاریخ‎شناسان برآنند که سفره قلمکار در ایران عمری طولانی دارد و در زمان صفویه به اوج شکوه خود رسید. از آن دوران تاکنون شهر اصفهان به عنوان قلب قلمکاری، بهترین نوع پارچه‌ها را با نقش و نگارهای اصیل ایرانی، در رنگ‌های مختلف تولید کرده تا شما بهترین سوغاتی‎ها را همراه خود ببرید.

سوغاتی

پسته ، سوغاتی از دیرباز

چه کسی را در دنیا می‌توانید بیابید که پسته دوست نداشته باشد؟ یا شروع به خوردن کند و تا کاسه تمام نشده، دست بکشد! دانه‌ای روغنی و پرفایده و سوغاتی لذیذ، که از اصلی‌ترین هدایای ایران به شمار می‌رود. در انواع شور، زعفرانی، بی‎نمک و خام عرضه می‌شود. شما می‌توانید یک نوع آن را انتخاب کنید و با خودتان ببرید. پسته‌های خندان که پوسته‎ای ضخیم داشته و درشت باشد. همچنین به خاطر داشته باشید، پسته تازه گزینه مناسبی برای سوغات نیست.

سوغاتی

سوغاتی‌های دیگری نیز مانند انواع فرش، قلم‎زنی، سطوح منبت‎کاری، انواع لباس‌های محلی، روسری‌های خوشنویسی شده با حروف فارسی، زرشک و… نیز گزینه‌های خوبی هستند که بسته به سلیقه میزبان شما او را خوشحال خواهند کرد.

سوغاتی

 

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

فستیوال‌های رنگارنگ‌ تایلند

تایلند نه تنها سواحل درخشان و جنگل‌هایی بکر با درختان سر به فلک کشیده‌ای دارد، بلکه دارای …