مراحل دریافت سریع کد پستی

۱۰
45
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کد پستی ده رقمی کاملا مکان جغرافیایی مورد نظر را مشخص می‌کند. بدین شکل که پنج رقم اول محدوده جغرافیایی، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی و چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان را مشخص می‌کند.
کد پستی

به هر اداره و ارگانی که مراجعه می‎کنیم کد پستی و تاییدیه کدپستی یکی از مدارک لازم برای پیشبرد کار ما در آنجاست. ایران در زمینه پست همیشه حرفی برای گفتن داشته است. اتحادیه جهانی پست در سال ۲۰۱۲ به ایران گواهینامه استاندارد آدرس‌نویسی را اعطا کرد. یکی از اصلی‌‌ترین شاخص‌های دریافت این گواهینامه، داشتن جزئیات نشانی است. از جمله شاخص‌های دیگری که به دریافت این گواهینامه منجر شد، داشتن جزئیات نشانی در بخش‌های نشانی شهری، روستایی، صندوق شخصی و پست رستانت (پستی که فرد بدون آدرس گیرنده آن را ارسال می‌کند) است. حال در این نوشتار به ذکر شرایط دریافت سریع کد پستی پرداخته‌ایم. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

کد پستی ۱۰ رقمی

کد پستی ده رقمی کاملا مکان جغرافیایی مورد نظر را مشخص می‌کند. بدین شکل که پنج رقم اول محدوده جغرافیایی، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی و چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان را مشخص می‎کند.

دریافت کد پستی

دریافت کد پستی از طریق پیامک و اینترنت

افراد می‌توانند با ورود به سایت https://epostcode.post.ir و انتخاب گزینه‌ دریافت کد پستی مشترکین وارد صفحه‌ اداره کل جغرافیایی و کدگذاری پستی کشور شوند که در آن ” فرم استعلام کد پستی ۱۰ رقمی” با انتخاب دو گزینه‌ “اماکن مسکونی” و “اماکن تجاری” اطلاعاتی از متقاضیان خواسته می‌شود که پس از تکمیل آن می‌توانند در مدت کوتاهی، کدپستی را دریافت کنند.

افرادی که پیش‌تر ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند از طریق کد رهگیری ۱۰ رقمی‌شان کدپستی خود را دریافت کنند. در فرم درخواست اماکن مسکونی و تجاری آمده است: “در صورت اظهار و تکمیل ناقص اطلاعات درخواستی امکان دسترسی به کدپستی ده رقمی میسر نیست”.

در این سیستم مشخصات متقاضی شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، کد شهرستان،‌ شماره ثابت، شماره تلفن همراه، کدپستی قدیمی و ایمیل خواسته می‌شود. در ادامه مشخصات مکانی که درخواست دریافت کدپستی آن را دارید از متقاضیان خواسته می‌شود که شامل استان، شهرستان، دهستان، بخش، خیابان و آدرس کامل است. همچنین در صورت تایید اطلاعات مذکور برای ورود اطلاعات خانوار می‌توان کلید تایید را برای ادامه انتخاب کرد تا با دریافت کد رهگیری، کدپستی آن‌ها ارسال شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات ملکی “پاسخ به چند پرسش ملکی” را مطالعه کنید.

۱۰ دیدگاه

 1. حامدبهمنی

  ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۶:۰۱ ب٫ظ

  دریافت کدپستی

  پاسخ

 2. ناشناس

  ۲۴ آبان ۱۳۹۹ در ۸:۲۳ ب٫ظ

  مطالبتون اصلأ نمی ارزید

  پاسخ

 3. فرزاد سامانی فر

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ در ۲:۱۸ ب٫ظ

  در این مطلب توضیحات مربوط به ساختار کدپستی ده رقمی ناقص و در مورد رقم ششم نادرست می باشد . اما در مجموع مطلب مفید و کاربردی است و این نواقص از کاربردی بودن آن چیزی کم نمیکند .

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۷:۰۴ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۰:۰۴ ب٫ظ

 6. جعفری

  ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۵۱ ق٫ظ

  سپاس از مطالب مفید سایت

  پاسخ

 7. شعبانی

  ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ در ۶:۱۱ ب٫ظ

  سپاسگذارم

  پاسخ

 8. بیگدلی

  ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ در ۶:۱۰ ب٫ظ

  خیلی عالی
  ممنونم

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ در ۶:۵۸ ب٫ظ

   سپاس از شما همراه گرامی مجله دلتا

   پاسخ

 9. هاتف

  ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ در ۵:۵۹ ب٫ظ

  راحتی در دریافت و ارسال بسته پستی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …