خانه گردشگری کولر در چالدران ممنوع است!

آذربایجان غربی، شهر بی کولر

کولر در چالدران ممنوع است!

۷
9
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چه خوش بهشتی باید باشد این چالدران!
کولر

چی می‌شه تو تابستون کولر روشن نشه؟ چی می‌شه که تو ظل آفتاب کولرها خاموش باشه؟ اصلاً می‌شه مگه؟ جالبه به شما بگم: بله می‌شه!

“کولر روشن در شهر چالدران معنا دارد؟ معنا؟!…ندارد.” با مطلب اختصاصی مجله دلتا درباره شهر بدون کولر ایران همراه باشید.

چه کسانی رو سراغ دارید که در گرمای سوزان تابستان جلوی باد خنک کولر نمی‌نشینند و نوشیدن یک لیوان آب خنک بهشون نمی‌چسبه؟ من به شما می‌گم. کسانی که در بخشی از کشورمون زندگی می‌کنند، با آب‌وهوای به شدت بی‌نظیر؛ که کم‌کم حتی این روشن کردن کولر، کلاً فراموش شده.

کولر

شهر چالدران، در آذربایجان غربی و دامنه رشته کوه‌های زاگرس واقع شده و همین ارتفاعات، ذات خنکی را برایش رقم زده است.  آب‎وهوایی بسیار مطبوع که باعث شده تا هیچ‎کس روی بامش کولر نداشته باشد. یا حتی اگر هم داشته باشد، همین “کولرهای روشن ممنوع”، -که از نظر نگارنده توسط اقلیم آب‌وهوایی‎اش به شعار تبدیل شده- اجازه روشن کردن کولر را به آن‌ها نمی‎دهد.

چه خوش بهشتی باید باشد این چالدران! جایی که بارش برف بیش از ۲ متر هم، اصلاً عجیب نیست، اما اگر روزی در قلب تابستان کسی احساس گرما کند تعجب‎برانگیز خواهد بود. چه بسیار گردشگرانی که به جهت تابستان‌های خنک این شهر به دام افتاده‌اند.

کولر

در چالدران چه کنیم؟

طبیعت گردی

مراتع زیبای دامنه کوه و پوشش گیاهی خرم این شهر خود زیبایی منحصربه‎فردی دارد و اگر خیلی سرمایی نباشید، گذراندن یک روز و برپا کردن کمپ در طبیعت روح‌تان را جلا خواهد داد.

کولر

گردشگری

یکی از مقاصد گردشگری منحصربه‎فرد این شهر، قره کلیسا است. کلیسایی با شهرت جهانی. در لیست میراث جهان یونسکو قرار دارد و گفته می‌شود آرامگاه یکی از حواریون است. در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران بنا شده‌است وَ گردشگران بسیاری سالانه برای دیدن این کلیسا، خود را به این منطقه می‌رسانند.

کولر

درمانگری

اگر آدم سرمایی هم نباشید، دوش آب گرم در هوای خنکِ شهر بی کولر قطعاً فرح‌بخش است. یکی از جاذبه‎های گردشگری چالدران آب گرم معدنی آن است. چشمه‌های آب گرم استان آذربایجان غربی دارای ویژگی‌هایی مثل درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و دردهای کلیه است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

کولر

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ نفرین‌شده‌ای که حیوانات را سنگ می‌کند!

اتفاقاتی در این دریاچه رخ‌ داده است که ذهن هرکسی را درگیر می‌کند. همه می‌گویند رمز و رازی …