خانه گزارش های ملکی کارشناسان مسکن ، از اشباع قیمت بازار مسکن سخن می‎گویند

بازار مسکن

کارشناسان مسکن ، از اشباع قیمت بازار مسکن سخن می‎گویند

۹
20
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده است؟
کارشناسان مسکن

انتظار کارشناسان مسکن از آینده بازار مسکن چیست؟ آیا بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده است؟

شرایط جدید که توسط واسطه‌های ملکی عنوان می‌شود حاکی است موج گرانی که از نیمه شمالی شهر تهران آغاز شده بود، به تمام مناطق ۲۲ گانه شهر تهران سرایت کرده و بازار مسکن آماده ورود به آرامش قیمتی است. دو گروه از کارشناسان مسکن در تحلیل چشم‌انداز بازار ملک، نظرات متفاوتی دارند اما هردو به این جمع‌بندی رسیده‎اند که از نیمه دوم سال جاری، شاهد ایجاد ثبات نسبی قیمت خواهیم بود.

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا؛ بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: سیل اوایل سال جاری دو تغییر را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد؛ اتفاق اول به بازسازی واحدهای خسارت دیده مربوط است که منجر به رونق ساخت‎وساز می‌شود و اتفاق دوم، بالا رفتن درآمد بخش کشاورزی و افزایش توان اقتصادی قشر های  پایین جامعه است. این مسئله به افزایش تقاضا در بازار مسکن منجر می‌شود و بنابراین رکودی که انتظار داشتیم در تابستان سال جاری اتفاق بیفتد؛ به سال ۱۳۹۹ موکول شده است. با این حال او می‌گوید که سرعت رشد قیمت در نیمه دوم سال جاری کند می‌شود.

کارشناسان مسکن

قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه در شرایطی اوج گرفت که تورم ماهانه ملک در کشور از حدود دو درصد به ۰.۶ درصد رسید و رشد قیمت در پایتخت را سوال برانگیز کرد.

چند عامل افزایش قیمت مسکن شهر تهران

کارشناسان مسکن چند عامل را در افزایش غافلگیرکننده قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه مؤثر می‌دانند؛ از جمله:

  • کمبود شدید آگهی های ملکی دارای قیمت مناسب.
  • نبود چشم‌انداز روشن در بازارهای طلا ارز و بورس.
  • رشد قیمت کمتر بازار مسکن نسبت به بازارهای یاد شده.
  • پایان معافیت صادرات نفت ایران در نیمه اول اردیبهشت.
  • انتظارات تورمی ناشی از سردرگمی بازار و ماهیت مسکن به‎عنوان یک دارایی مطمئن در هجوم تقاضا به سمت این بازار در اردیبهشت‎ماه.

از سوی دیگر، کارشناسانی که به اشباع قیمت مسکن معتقدند، می‌گویند: «هر نوع افزایش مجدد قیمت بر اساس بازارهای موازی، صرفاً رکود بازار مسکن را که انتظار داریم ۱۰ تا ۱۲ فصل طول بکشد طولانی‌تر خواهد کرد. بنابراین، ظرفیت این بازار پر شده و کاهش معاملات سفته‌بازانه در هفته‌های اخیر، نشانه‌ای بارز برای اثبات این ادعااست.»

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…