خانه سلامتی وابستگی به موبایل و نشانه های این اعتیاد

وابستگی به موبایل و نشانه های این اعتیاد

۴
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انسان که زمانی اشعار بلند را حفظ می‌کرد و متن کتاب‎ها را به خاطر می‌سپرد،‌ امروز نیازی به حفظ کردن شماره نزدیک‌ترین دوستانش هم ندارد!
وابستگی به موبایل

وابستگی به موبایل یکی از دغدغه‌های دنیای امروز است. این دغدغه فقط برای پدر و مادرهایی نیست که با نگاهی مضطرب، چهره‌ فرزندان‎شان را در مهمانی‌ها می‌بینند که بر صفحه‌ی موبایل خیره شده، بی دلیل اخم می‌کنند یا لبخند می‌زنند؛ بلکه وابستگی به گوشی‎های هوشمند امروزه در اکثر افراد دیده می‎شود، به طوری که نمی‎توانند حتی یک دقیقه از موبایل‎شان دور باشند.

مهم نیست که تکنولوژی صفحه نمایش چقدر پیشرفت کند و این پیشرفت، چقدر آسیب‌های احتمالی وارده به چشمان ما را کاهش دهد. اما موبایل‌ها، فرصت نگاه کردن به دوردست را از ما گرفته‌اند. انسان که زمانی اشعار بلند را حفظ می‌کرد و متن کتاب‎ها را به خاطر می‌سپرد،‌ امروز نیازی به حفظ کردن شماره نزدیک‌ترین دوستانش هم ندارد!

اعتیاد به موبایل:

اگر شما هم جزء کسانی هستید که هنگام یک شام خانوادگی یا دوستانه، گوشی تلفن همراه خود را چک می‎کنید، سر کار با گوشی بازی می‎کنید یا شب‎ها تا دیروقت در شبکه‎های اجتماعی وقت می‎گذرانید و از کم‎خوابی رنج می‎برید، باید به اطلاع تان برسانیم که به احتمال زیاد درگیر وابستگی به موبایل خود هستید.

گاهی در وسط اتوبان، خاطره‌ تلخ یک پیام یا پیامک چنان آزارمان می‌دهد که یا شتاب‎زده تا اولین جایی که اینترنت هست می‌رویم  یا در همان میانه سرعت را کم می‌کنیم و می‌کوشیم پاسخ بدهیم. گاهی نیز ده‌ها بار موبایل خود را چک می‌کنیم تا ببینیم پیام یا پیامکی که قرار بود بیاید یا دوست داریم بیاید، آمده است یا نه.

وابستگی به موبایل

نشانه های وابستگی به موبایل :

۱. شما برای کسی که در همان اتاق شما هست، پیامک می‌فرستید.

۲. تلفن را همه جا دنبال خود می‎برید، حتی به رختخواب.

۳. نمی‌توانید شماره تلفن هیچ یک از کسانی را که دوست دارید، را به راحتی به یاد بیاورید.

۴. همراه با گوشی تلفن‌تان می‌خوابید.

۵. شما نمی‌دانید که تلفن‌تان چطور خاموش می‌شود.

۶. عزت‌ نفس شما بستگی به این دارد که چه مقدار توجه یا لایک دریافت کرده باشید.

۷. بیشتر از طریق دوربین گوشی خود به جهان نگاه می‎کنید، تا با چشمانی که زیر ابروان‌ شما قرار دارد.

۸. اگر تلفن شما خارج از دید شما باشد، دچار وحشت و اضطراب می‌شوید.

از نظر علمی، اضطراب ناشی از دور بودن از موبایل و سایر وسایل مشابه، به صورت یک فوبیای رسمی، در میان سایر فوبیاهای رایج، شناخته شده است.

۹. ترجیح می‌دهید دیر کنید، تا بدون گوشی به جلسه  یا مهمانی بروید.

۱۰. شما نمی توانید سرتان را از صفحه نمایش گوشی همراه‌تان برگردانید، حتی اگر یک فیلم یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما در حال پخش باشد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

طرز تهیه لازانیای بادمجان با ساده‌ترین روش

لازانیای بادمجان یکی از انواع غذا با بادمجان است که طعم بی‌نهایت خوبی دارد. این غذا را برا…